https://www.innews.az/uploads/news/2025-05/_innews_60311a51fbd4b20ba6d10445c_o.jpg
Bakı Dövlət Universitetinin (BDU) Ekologiya və torpaqşünaslıq fakültəsində Energetika Nazirliyi yanında Bərpa Olunan Enerji Mənbələri Dövlət Agentliyinin direktor müavini Fəqan Abdurəhmanov “Bərpa olunan enerji mənbələri və Azərbaycanda yaşıl enerjinin inkişafı: mövcud vəziyyət və gələcək perspektivlər” mövzusunda ustad dərsi keçib.
Fakültə dekanı, dosent Akif Ağbabalı bu cür maarifləndirici tədbirlərin tələbələrin bilik və bacarıqlarının artırılmasında, gələcək karyera seçimlərində əhəmiyyətli rol oynadığını vurğulayıb. O, məruzəçiyə və nümayəndə heyətinə təşəkkürünü bildirərək, tələbələrin gələcəkdə Bərpa Olunan Enerji Mənbələri Dövlət Agentliyinin müvafiq strukturlarında istehsalat təcrübəsi keçmələrinin və təcrübə mübadilə proqramlarında iştirak etmələrinin əhəmiyyətini qeyd edib.
Məruzəçi Fəqan Abdurəhmanov yaşıl enerjinin ətraf mühitin mühafizəsində oynadığı roldan bəhs edərək, ölkəmizdə xüsusilə perspektivli hesab olunan külək və günəş enerjisi sahələrində həyata keçirilən layihələr, onların istehsal mexanizmləri və iqtisadi səmərəliliyi barədə ətraflı məlumat verib. O, həmçinin Azərbaycanda bərpa olunan enerji mənbələrindən istifadə üzrə cari vəziyyəti, quraşdırılmış külək və günəş elektrik stansiyalarının gücü və gələcək layihələr haqqında iştirakçılara geniş informasiya təqdim edib.

https://innews.az/uploads/news/2025-05/_innews_60311a51fbd4b20ba6d10445c_o.jpg
На факультете экологии и почвоведения Бакинского государственного университета (БГУ) заместитель директора Государственного агентства по возобновляемым источникам энергии при Министерстве энергетики Фаган Абдурахманов провел мастер-класс на тему «Возобновляемые источники энергии и развитие зеленой энергетики в Азербайджане: текущая ситуация и будущие перспективы»
Декан факультета Акиф Агбабалы подчеркнул, что подобные образовательные мероприятия играют важную роль в повышении знаний и навыков студентов, а также в выборе ими будущей карьеры. Он отметил важность будущих стажировок студентов в профильных структурах Государственного агентства по возобновляемым источникам энергии и участия в программах обмена стажировками.
Спикер Фаган Абдурахманов рассказал о роли зеленой энергетики в защите окружающей среды и предоставил подробную информацию о реализуемых проектах в области ветро- и солнечной энергетики, которые считаются особенно перспективными в нашей стране, механизмах их производства и экономической эффективности. Гость также предоставил участникам информацию о текущем состоянии использования возобновляемых источников энергии в Азербайджане, мощности установленных ветряных и солнечных электростанций и будущих проектах.