SOCAR-ın Bakı Ali Neft Məktəbində Ümummilli Lider Heydər Əliyevin anadan olmasının 102-cu ildönümünə həsr olunmuş “Kiçik və Orta Biznesin (KOB) Gələcəyi: Potensial, Çağırışlar və İnnovativ Həllər” mövzusunda III BANM Biznes Forumu keçirilib.
Tədbirdə aidiyyəti dövlət qurumları, elmi-akademik ictimaiyyətin nümayəndələri ilə birlikdə, 250-dən çox iş adamı iştirak edib.
Forumda BANM-ın rektoru Elmar Qasımov açılış nitqi ilə çıxış edib. Ali Məktəbin #biznes və #elm arasında körpü rolunu oynadığını, bu cür forumların isə universitetin strateji inkişaf planlarında xüsusi yer tutduğunu deyib.
KOBİA-nın İdarə Heyəti sədrinin birinci müavini Samir Hümbətov, “BERC&Partners”in həmtəsisçisi və biznes üzrə ekspert Kənan Ağayev və Mərkəzi Asiya Universitetinin (CAU) Biznes fakültəsinin dekanı Odiljon Abdurazzakov çıxış ediblər.
Ölkədə KOB sektorunun inkişafının iqtisadiyyatın şaxələndirilməsi, məşğulluğun artırılması və innovasiyaların təşviqi baxımından vacibliyi vurğulanıb. Natiqlər KOB-ların üzləşdiyi əsas çağırışlar, rəqabət qabiliyyətinin artırılması və dövlət dəstəyi barədə fikirlərini səsləndiriblər.
Daha sonra forum çərçivəsində panel sessiyalar təşkil olunub. SOCAR-ın Strateji İdarəetmə və İnnovasiyalar Departamentinin rəis müavini Təbriz Əmmayev və “Veysəloğlu” Şirkətlər Qrupunun Korporativ Kommunikasiyalar direktoru Sənubər Nəzərova moderator qismində çıxış ediblər.
⚡Sessiyalarda müxtəlif sahələr üzrə mütəxəssislər KOB-ların rəqabət qabiliyyətinin artırılması, idarəetmə modelləri, #maliyyə alətləri və rəqəmsal transformasiya mövzularında fikir mübadiləsi aparıblar.
Spikerlər - BANM-ın Biznesin idarə edilməsi kafedrasının müdiri Altay İsmayılov, “BERC&Partners”dən Kənan Ağayev və KOBİA-nın şöbə müdiri Altun Yasinli  KOB mühitinin təkmilləşdirilməsi və bu sahədəki çağırışlara toxunublar. Eləcə də Azərbaycan Fintex Assosiasiyasının icraçı direktoru Azər Əkbərov və insan resursları üzrə ekspert Mübariz Şahbazlı texnoloji trendlər, FinTech imkanları və KOB-larda insan kapitalının önəmini iştirakçılarla bölüşüblər.

https://innews.az/uploads/news/2025-05/_innews_27197d5350f5fda6dc2081130_o.jpg
The 3rd Business Forum of Baku Higher Oil School dedicated to the 102nd anniversary of the birth of National Leader Heydar Aliyev was held at the Baku Higher Oil School (BHOS) of SOCAR under the theme of “The Future of Small and Medium Business: Potential, Challenges and Innovative Solutions”.
The event was attended by more than 250 businessmen, as well as representatives of relevant government agencies and the scientific and academic community.
Addressing the forum with a keynote speech, BHOS Rector Elmar Gasimov emphasized that “Baku Higher Oil School plays the role of a bridge between business and science, and such forums occupy a special place in the university’s strategic development plans.”
The speakers at the event were First Deputy Chairman of the Board of the Small and Medium Business Development Agency (KOBİA) Samir Gumbatov, Co-founder of BERC&Partners and business expert Kenan Agayev, and Dean of the Faculty of Business of the Central Asian University (CAU) Odiljon Abdurazzakov.
The importance of developing small and medium-sized businesses in the country was emphasized in terms of diversification of economy, enhancement of employment, and promotion of innovation. The speakers expressed their opinions on the main problems faced by small and medium-sized enterprises, improving competitiveness, and government support.
Then, panel sessions were held within the framework of the forum. The moderators were Deputy Head of the Strategic Management and Innovations Department of SOCAR Tabriz Ammayev and Director for Corporate Communications of the “Veyseloglu” Group of Companies Sanubar Nazarova.
During the sessions, experts from various fields exchanged views on increasing the competitiveness of small and medium-sized enterprises, management models, financial instruments and digital transformation.
Speaking at the sessions, Head of the Business Administration Department of BHOS Altay Ismayilov, Co-founder of BERC&Partners Kenan Agayev and Head of the KOBİA Department Altun Yasinli touched upon issues of improving the environment for small and medium-sized businesses and the problems that exist in this area.
Executive Director of Azerbaijan Fintech Association Azer Akbarov and HR expert Mubariz Shahbazli told the participants about technological trends, fintech opportunities and the importance of human capital for small and medium businesses.