SOCAR-ın Bakı Ali Neft Məktəbində Ümummilli Lider Heydər Əliyevin anadan olmasının 102-cu ildönümünə həsr olunmuş “Kiçik və Orta Biznesin (KOB) Gələcəyi: Potensial, Çağırışlar və İnnovativ Həllər” mövzusunda III BANM Biznes Forumu keçirilib.
Tədbirdə aidiyyəti dövlət qurumları, elmi-akademik ictimaiyyətin nümayəndələri ilə birlikdə, 250-dən çox iş adamı iştirak edib.
Forumda BANM-ın rektoru Elmar Qasımov açılış nitqi ilə çıxış edib. Ali Məktəbin #biznes və #elm arasında körpü rolunu oynadığını, bu cür forumların isə universitetin strateji inkişaf planlarında xüsusi yer tutduğunu deyib.
KOBİA-nın İdarə Heyəti sədrinin birinci müavini Samir Hümbətov, “BERC&Partners”in həmtəsisçisi və biznes üzrə ekspert Kənan Ağayev və Mərkəzi Asiya Universitetinin (CAU) Biznes fakültəsinin dekanı Odiljon Abdurazzakov çıxış ediblər.
Ölkədə KOB sektorunun inkişafının iqtisadiyyatın şaxələndirilməsi, məşğulluğun artırılması və innovasiyaların təşviqi baxımından vacibliyi vurğulanıb. Natiqlər KOB-ların üzləşdiyi əsas çağırışlar, rəqabət qabiliyyətinin artırılması və dövlət dəstəyi barədə fikirlərini səsləndiriblər.
Daha sonra forum çərçivəsində panel sessiyalar təşkil olunub. SOCAR-ın Strateji İdarəetmə və İnnovasiyalar Departamentinin rəis müavini Təbriz Əmmayev və “Veysəloğlu” Şirkətlər Qrupunun Korporativ Kommunikasiyalar direktoru Sənubər Nəzərova moderator qismində çıxış ediblər.
⚡Sessiyalarda müxtəlif sahələr üzrə mütəxəssislər KOB-ların rəqabət qabiliyyətinin artırılması, idarəetmə modelləri, #maliyyə alətləri və rəqəmsal transformasiya mövzularında fikir mübadiləsi aparıblar.
Spikerlər - BANM-ın Biznesin idarə edilməsi kafedrasının müdiri Altay İsmayılov, “BERC&Partners”dən Kənan Ağayev və KOBİA-nın şöbə müdiri Altun Yasinli  KOB mühitinin təkmilləşdirilməsi və bu sahədəki çağırışlara toxunublar. Eləcə də Azərbaycan Fintex Assosiasiyasının icraçı direktoru Azər Əkbərov və insan resursları üzrə ekspert Mübariz Şahbazlı texnoloji trendlər, FinTech imkanları və KOB-larda insan kapitalının önəmini iştirakçılarla bölüşüblər.

https://www.innews.az/uploads/news/2025-05/_innews_27197d5350f5fda6dc2081130_o.jpg
В Бакинской высшей школе нефти (БВШН) SOCAR состоялся 3-й Бизнес-форум БВШН на тему «Будущее малого и среднего бизнеса: потенциал, вызовы и инновационные решения», посвященный 102-й годовщине со дня рождения общенационального лидера Гейдара Алиева.
В мероприятии приняли участие более 250 бизнесменов, а также представители профильных государственных структур и научно-академического сообщества.
Выступивший на форуме со вступительной речью ректор БВШН Эльмар Гасымов отметил, что Бакинская высшая школа нефти играет роль моста между бизнесом и наукой, а подобные форумы занимают особое место в стратегических планах развития вуза.
В качестве спикеров на мероприятии выступили первый заместитель председателя правления Агентства развития малого и среднего бизнеса (KOBİA) Самир Гумбатов, соучредитель BERC&Partners и бизнес-эксперт Кенан Агаев и декан факультета бизнеса Центрально-Азиатского университета (ЦАУ) Абдураззаков Одилжон.
Была подчеркнута важность развития малого и среднего бизнеса в стране с точки зрения диверсификации экономики, повышения занятости и продвижения инноваций. Выступающие высказали свое мнение об основных проблемах, с которыми сталкивается малые и средние предприятия, повышении конкурентоспособности и государственной поддержке.
Затем в рамках форума были проведены панельные сессии. Модераторами выступили заместитель начальника Департамента стратегического управления и инноваций SOCAR Тебриз Аммаев и директор по корпоративным коммуникациям Группы компаний «Вейсалоглу» Санубар Назарова.
В ходе сессий эксперты из различных областей обменялись мнениями по вопросам повышения конкурентоспособности малых и средних предприятий, моделей управления, финансовых инструментов и цифровой трансформации.
Выступившие на сессиях заведующий кафедрой бизнес-администрирования БВШН Алтай Исмаилов, соучредитель BERC&Partners Кенан Агаев и начальник отдела KOBİA Алтун Ясинли затронули вопросы улучшения среды малого и среднего бизнеса и проблемы, существующие в этой области. Исполнительный директор Ассоциации финтеха Азербайджана Азер Акбаров и эксперт по кадрам Мубариз Шахбазли рассказали участникам о технологических тенденциях, возможностях финтеха и важной роли человеческого капитала в развитии малого и среднего бизнеса.