Bakıda keçiriləcək Bədii gimnastika üzrə Avropa kuboku 25 ölkədən zərif gimnastları bir araya gətirir. Bu nüfuzlu yarışda müxtəlif ölkələrdən məşhur gimnastlar öz bacarıqlarını nümayiş etdirmək üçün Bakıya toplaşacaqlar. Gəlin, Avropa kuboku uğrunda mübarizə aparacaq ulduz gimnastlara birlikdə nəzər salaq.
Xüsusi diqqətimizi cəlb edən gimnastlardan biri bizə yaxşı tanış olan İtaliya təmsilçisi Sofiya Raffaelidir. Paris-2024 Yay Olimpiya Oyunlarının bürünc medalçısı olan Sofiya, həmçinin Dünya və Avropa çempionatlarının beşqat mükafatçısıdır. Yeri gəlmişkən, o, bu yaxınlarda Bakıda keçirilmiş Dünya kubokunun da qalibi olmuşdu.
Sofiyanın həmyerlisi, istedadlı gimnast Tara Draqas da Bakıda çıxış edəcək. Sara həm gənclər, həm də böyüklər arasında beynəlxalq yarışlarda uğurlar qazanıb. O, 2024-cü ildə Budapeştdə keçirilən Avropa çempionatında komanda hesabında gümüş medal əldə etmişdi.
Macarıstanın parlayan ulduzu Fanni Piqnitski də bu mötəbər yarışda öz gücünü sınayacaq. O, Valensiyada keçirilmiş Dünya çempionatının bürünc, ötənilki Avropa çempionatının isə gümüş mükafatçısıdır. Həmin yarışda bürünc medal qazanan Ukrayna təmsilçisi Taissiya Onofriçuku da Bakıda izləyəcəyik. Qeyd edək ki, Taissiya cəmi iki həftə əvvəl Bakıda keçirilmiş Dünya kubokunda ən çox medal qazanan gimnast olmuşdu.
Milli Gimnastika Arenası üçün yad olmayan digər bir sima Polina Karika da yarışın iştirakçılarındandır. O, 2023-cü ildə Bakıda keçirilən Avropa çempionatında bürünc medala layiq görülmüşdü.
Rumıniya komandasının tərkibində isə beynəlxalq arenada təcrübəli çıxışları ilə tanınan Andreya Verdes və Amalia Lika yer alacaq. Xüsusilə Amalia, ötən il Bakıda keçirilmiş Avropa kubokunda tam dörd dəfə fəxri kürsüyə yüksəlməyi bacarmışdı.
Qrup hərəkətləri proqramlarında isə biz bədii gimnastika sahəsində zəngin ənənələrə sahib olan İtaliya və Bolqarıstan komandalarının performanslarını izləyəcəyik. Hər iki komanda dünya miqyasında uğurları ilə tanınır və yarışa rəqabət ruhu qatacaq.

Кубок Европы по художественной гимнастике в Баку соберет грации из 25 стран. Здесь Вы сможете увидеть выступления различных звезд художественной гимнастики. И сегодня, мы бы хотели бы заострить внимание на известных иностранных грациях, которые сойдутся в борьбе за европейский подиум. В частности, это хорошо Вам знакомая итальянка София Раффаэли. Эта гимнастка является бронзовой призеркой парижской Олимпиады. Она также по 5 раз побеждала на Чемпионатах мира и Европы. Совсем недавно она завоевала золотой пьедестал Кубка мира, прошедшего в Баку.
Будьте внимательны, ведь конкуренцию ей составит ее землячка Сара Драгас, в активе которой значатся международные награды на юниорском уровне и среди сеньорок. Она является серебряной призеркой в командном зачете Чемпионата Европы 2024 года в Будапеште.
Также уверены, что Вам было бы интересно понаблюдать за выступлением Фанни Пигнички из Венгрии. Она является бронзовой призеркой Чемпионата мира в Валенсии, и серебряной призеркой Чемпионата Европы прошлого года, где на бронзовый пьедестал поднималась украинка Таисия Онофричук, которую также увидит бакинский подиум Кубка Европы. Двумя неделями ранее она завоевала наибольшее количество наград на Кубке мира в Баку.
Многие из Вас могут помнить Полину Карика. Для нее Национальная арена гимнастики также является весьма и весьма успешным местом. Ведь, именно тут эта украинская грация стала серебряной призеркой Чемпионата Европы 2023 года.
В составе румынской команды в Баку выступят Андреа Вердес, за плечами которой множество международных туниров, и Амалия Ликэ. Уверены, что она хорошо Вам знакома, ведь на прошлогоднем Кубке Европы в столице Азербайджана именно Амалия четврежды поднималась на пьедестал почета.
Любуясь красотой исполнения программ в групповых упражнениях, Вы сможете наблюдать выступления команд Италии и Болгарии. Команд с богатыми традициями и достижениями. Одним словом, не пропустите этот увлекательный праздник грациозности.