https://www.innews.az/uploads/news/2025-05/_innews_5c7329ea4784cba92269ac49c_o.jpg
SOCAR-ın süni intelekt üzrə mütəxəssisi Nail Məmmədovun Bakı Dövlət Universitetinin Tətbiqi riyaziyyat və kibernetika fakültəsi və SABAH qruplarının tələbələri ilə görüşü keçirilib.
Fakültənin İnformatika kafedrasının müdiri, texnika elmləri doktoru, dosent Mübariz Xəlilov bildirib ki, artıq süni intellekt bütün dünya ölkələrinin milli təhlükəsizliyinin ayrılmaz tərkib hissəsinə çevrilməkdədir. Ölkəmiz də süni intellektin tətbiqi ilə bağlı mühüm addımlar atmaqdadır. Təsadüfi deyil ki, Prezident İlham Əliyevin Sərəncamı ilə bu il martın 19-da “Azərbaycan Respublikasının 2025–2028-ci illər üçün süni intellekt Strategiyası” qəbul edilib. Bu, elm və təhsil müəssisələrinin də üzərinə mühüm öhdəliklər qoyur.
Sonra SOCAR-ın süni intelekt üzrə mütəxəssisi Nail Məmmədov “Ardıcıl modellər və zaman seriyaları ilə proqnozlaşdırma” mövzusunda təqdimat edib. O, ardıcıl modellərin və zamanla dəyişən məlumat ardıcıllığının əsas prinsiplərini açıqlayıb, zaman seriyası anlayşı, onun maliyyə bazarları, hava proqnozları, texnoloji trendlər kimi sahələrdə tətbiq nümunələrini təqdim edib. Görüşdə zaman seriyalarının əsas xüsusiyyətləri, o cümlədən trend, mövsümilik, avtokorrelyasiya və təsadüfi səs-küy anlayışları müzakirə edilib, qeyri-stasionar zaman seriyaları və bu cür məlumatların işlənməsi yolları diqqətə çatdırılıb. Statistik yanaşmalar çərçivəsində mövsümiliyin və trendin aradan qaldırılması üsulları, xətaların ölçülməsi metodikası və məlumat bölünməsi strategiyaları təqdim olunub.

https://innews.az/uploads/news/2025-05/_innews_5c7329ea4784cba92269ac49c_o.jpg
Специалист по искусственному интеллекту SOCAR Наиль Мамедов встретился со студентами факультета прикладной математики и кибернетики и групп SABAH Бакинского государственного университета (БГУ).
Заведующий кафедрой информатики факультета, доцент Мубариз Халилов отметил, что искусственный интеллект в настоящее время становится неотъемлемой частью национальной безопасности стран по всему миру. Наша страна также предпринимает важные шаги на пути применения искусственного интеллекта. Неслучайно 19 марта этого года была принята «Стратегия искусственного интеллекта Азербайджанской Республики на 2025–2028 годы». Это также накладывает значительные обязательства на научные и образовательные учреждения.
Затем специалист по искусственному интеллекту SOCAR Наиль Мамедов выступил с презентацией на тему «Прогнозирование последовательными моделями и временными рядами». Он объяснил основные принципы последовательных моделей и последовательностей изменяющихся во времени данных, а также понятия временных рядов, их применения в таких областях, как финансовые рынки, прогнозы погоды и технологические тенденции. На встрече обсуждались основные характеристики временных рядов, включая концепции тренда, сезонности, автокорреляции и случайного шума, а также внимание уделялось нестационарным временным рядам и способам обработки таких данных. В рамках статистических подходов представлены методы устранения сезонности и тенденциозности, методологии измерения ошибок и стратегии сегментации данных.