Bakı Dövlət Universitetinin (BDU) Biologiya fakültəsində Türkiyənin Bursa Uludağ Universitetinin Biologiya bölümünün professoru Sibel Taşın "Eksperimental hipotiroidizm modelləri" mövzusunda elmi seminarı keçirilib.
Məruzəçi əvvəlcə hipotiroidizm xəstəliyi barədə məlumat verib. Qeyd edib ki, bu, qalxanabənzər vəzinin zəif işləməsi nəticəsində yaranan xəstəlikdir. Hipotiroidizmin nəticələrinə yavaş metabolizm, yorğunluq, şişkinlik, depressiya, qaraciyər funksiyasının azalması, oynaq və ya əzələ problemləri daxildir. Professor Sibel Taş hipotiroidizmin patofizioloji mexanizmlərini, müxtəlif eksperimental modelləri təqdim edib. O, həmçinin, hipotiroidizmin induksiyası üçün pəhriz, cərrahi müdaxilə, dərman istifadəsi, genetik, radioaktiv və immunoloji modellərin tətbiqinin əhəmiyyətini vurğulayıb. Hipotiroidizmin müxtəlif klinik formalarda özünü göstərdiyini, həmçinin tiroid hormon çatışmazlığının müxtəlif orqan və toxumalara təsir edərək, morfoloji və klinik əlamətlərin müxtəlifliyinə səbəb olduğunu vurğulayıb.
Seminarın sonunda hipotiroidizmin diaqnozu və müalicəsi mövzusunda çalışan tədqiqatçılara eksperimental modellər və laboratoriya nəticələrinin təhlili ilə bağlı tövsiyələr verilib.

https://www.innews.az/uploads/news/2025-05/_innews_e362b91c68891529b9ae8dc01_o.jpg
На биологическом факультете Бакинского государственного университета (БГУ) состоялся научный семинар на тему «Экспериментальные модели гипотиреоза», который провела профессор Сибель Таш из Университета Улудаг (Бурса, Турция).
Сначала докладчик предоставила информацию о гипотиреозе. Она отметила, что это заболевание вызвано недостаточной активностью щитовидной железы. Последствия гипотиреоза включают замедленный обмен веществ, утомляемость, отеки, депрессию, снижение функции печени, а также проблемы с суставами и мышцами. Профессор Сибель Таш представила патофизиологические механизмы гипотиреоза и различные экспериментальные модели. Гостья также подчеркнула важность применения диеты, хирургического вмешательства, применения лекарственных препаратов, генетических, радиоактивных и иммунологических моделей для индукции гипотиреоза. Ученый заявила, что гипотиреоз проявляется в различных клинических формах, а дефицит тиреоидных гормонов поражает различные органы и ткани, вызывая разнообразные морфологические и клинические симптомы.
В завершение семинара исследователям, работающим в области диагностики и лечения гипотиреоза, были даны рекомендации по экспериментальным моделям и анализу результатов лабораторных исследований.