https://www.innews.az/uploads/news/2025-05/_innews_2a74bb645ad3441608eb1122d_o.jpg
Bank Respublika və EBRD Azərbaycanda real sektorun dəstəklənməsi məqsədilə növbəti irihəcmli saziş imzalayıb
Ölkənin aparıcı banklarından biri olan real sektorun aktiv dəstəkçisi Bank Respublika və Avropa Yenidənqurma və İnkişaf Bankı (EBRD), Avropa İttifaqının dəstəyi ilə Avropa Davamlı İnkişaf Fondunun Plus (EFSD+) proqramı çərçivəsində mikro, kiçik və orta sahibkarlığın maliyyələşdirilməsinin genişləndirilməsi məqsədilə kredit sazişi imzalayıblar. Sazişə əsasən, EBRD “Bank Respublika”ya 10 milyon ABŞ dolları məbləğində, 3 il müddətinə, milli valyutada (AZN) sintetik kredit təqdim edəcək.
EFSD+ proqramı çərçivəsində həyata keçirilən bu təşəbbüs mikro, kiçik və orta sahibkarlıq subyektlərinin maliyyə resurslarına çıxış imkanlarını genişləndirmək, onların rəqabətqabiliyyətini və inkişaf potensialını artırmaq məqsədi daşıyır. Cəlb olunan vəsait ölkə və Bank üçün prioritet sayılan real sektorun maliyyələşdirilməsinə, xüsusilə, regionlarda fəaliyyət göstərən sahibkarların dəstəklənməsinə yönəldiləcək.
Qeyd edək ki, Bank Respublika uzun illərdir Azərbaycanda kiçik və orta sahibkarlığın inkişafına töhfə verir. Geniş filial şəbəkəsi, innovativ bank məhsulları və KOB sahəsində zəngin təcrübəsi sayəsində bank ölkədə biznes fəallığının artmasına, yeni iş yerlərinin yaradılmasına və daxili istehsalın güclənməsinə effektiv şəkildə dəstək göstərir.
““Avropa Yenidənqurma və İnkişaf Bankı kimi dünyanın aparıcı maliyyə institutlarından birinin növbəti dəfə Bank Respublikaya kreditin ayırması, nəhəng beynəlxalq maliyyə qurumlarının bankımıza göstərilən yüksək etimadın aydın təzahürüdür. Cəlb edilən vəsaitlər ölkə və Bank Respublika üçün prioritet sahə olan real sektorun inkişafına yönəldiləcək. Bu isə öz növbəsində Bank Respublika-nın davamlı iqtisadi inkişafa verdiyi strateji dəstəyin növbəti təsdiqidir.” – deyə “Bank Respublika”nın İdarə Heyətinin sədri Tariyel İsmayılov bildirib.
"Bank Respublika ilə olan uğurlu əməkdaşlığımızı regionlarda mikro, kiçik və orta sahibkarlıq subyektləri üçün maliyyə imkanlarını daha da genişləndirəcək yeni kredit sazişi vasitəsilə davam etdirməkdən olduqca məmnunuq. Aşağı gəlirli regionlarda inklüziv artımın dəstəklənməsi və iqtisadi dayanıqlığın gücləndirilməsi bizim üçün əsas prioritet olaraq qalır.", – deyə Avropa Yenidənqurma və İnkişaf Bankının Azərbaycandakı Daimi Nümayəndəliyinin rəhbəri Nataly Mouravidze bildirib.

https://innews.az/uploads/news/2025-05/_innews_2a74bb645ad3441608eb1122d_o.jpg
Bank Respublika and EBRD have signed another major agreement to support the real sector in Azerbaijan.
Bank Respublika, one of the leading banks in the country supporting the real sector, and the European Bank for Reconstruction and Development (EBRD), with support from the European Union, have signed a loan agreement under the European Fund for Sustainable Development Plus (EFSD+) program aimed at expanding financing for micro, small, and medium-sized enterprises (MSMEs). According to the terms of the agreement, EBRD will provide Bank Respublika with a synthetic loan in the national currency (AZN) equivalent to 10 million US dollars for a term of 3 years.
The EFSD+ program aims to expand access to financial services, enhance the capabilities of MSMEs, and boost their competitiveness and growth. The attracted funds will be directed toward financing the real sector – a priority for both the country and the Bank – particularly to support entrepreneurs operating in the regions.
It should be noted that Bank Respublika has been contributing to the development of small and medium-sized businesses in Azerbaijan for many years. Thanks to its wide branch network, innovative banking solutions, and extensive experience in working with MSMEs, the bank effectively supports increased business activity, job creation, and the growth of domestic production.
“Receiving another loan from one of the world’s largest financial institutions – the EBRD – once again confirms the high level of trust in Bank Respublika from the global financial community. The funds raised will be directed toward the development of the real sector – a priority area for both the country and Bank Respublika, reflecting our strategic commitment to supporting sustainable growth” said Tariyel Ismayilov, Chairman of the Management Board of Bank Respublika.
“We are glad to continue our successful cooperation with Bank Respublika through this new loan agreement, which will further expand access to finance for micro, small and medium-sized enterprises in rural areas. Supporting inclusive growth and economic resilience in underserved regions remains a key priority for us.” said Nataly Mouravidze, Head of the EBRD Resident Office in Azerbaijan