https://www.innews.az/uploads/news/2025-05/_innews_2a74bb645ad3441608eb1122d_o.jpg
Bank Respublika və EBRD Azərbaycanda real sektorun dəstəklənməsi məqsədilə növbəti irihəcmli saziş imzalayıb
Ölkənin aparıcı banklarından biri olan real sektorun aktiv dəstəkçisi Bank Respublika və Avropa Yenidənqurma və İnkişaf Bankı (EBRD), Avropa İttifaqının dəstəyi ilə Avropa Davamlı İnkişaf Fondunun Plus (EFSD+) proqramı çərçivəsində mikro, kiçik və orta sahibkarlığın maliyyələşdirilməsinin genişləndirilməsi məqsədilə kredit sazişi imzalayıblar. Sazişə əsasən, EBRD “Bank Respublika”ya 10 milyon ABŞ dolları məbləğində, 3 il müddətinə, milli valyutada (AZN) sintetik kredit təqdim edəcək.
EFSD+ proqramı çərçivəsində həyata keçirilən bu təşəbbüs mikro, kiçik və orta sahibkarlıq subyektlərinin maliyyə resurslarına çıxış imkanlarını genişləndirmək, onların rəqabətqabiliyyətini və inkişaf potensialını artırmaq məqsədi daşıyır. Cəlb olunan vəsait ölkə və Bank üçün prioritet sayılan real sektorun maliyyələşdirilməsinə, xüsusilə, regionlarda fəaliyyət göstərən sahibkarların dəstəklənməsinə yönəldiləcək.
Qeyd edək ki, Bank Respublika uzun illərdir Azərbaycanda kiçik və orta sahibkarlığın inkişafına töhfə verir. Geniş filial şəbəkəsi, innovativ bank məhsulları və KOB sahəsində zəngin təcrübəsi sayəsində bank ölkədə biznes fəallığının artmasına, yeni iş yerlərinin yaradılmasına və daxili istehsalın güclənməsinə effektiv şəkildə dəstək göstərir.
““Avropa Yenidənqurma və İnkişaf Bankı kimi dünyanın aparıcı maliyyə institutlarından birinin növbəti dəfə Bank Respublikaya kreditin ayırması, nəhəng beynəlxalq maliyyə qurumlarının bankımıza göstərilən yüksək etimadın aydın təzahürüdür. Cəlb edilən vəsaitlər ölkə və Bank Respublika üçün prioritet sahə olan real sektorun inkişafına yönəldiləcək. Bu isə öz növbəsində Bank Respublika-nın davamlı iqtisadi inkişafa verdiyi strateji dəstəyin növbəti təsdiqidir.” – deyə “Bank Respublika”nın İdarə Heyətinin sədri Tariyel İsmayılov bildirib.
"Bank Respublika ilə olan uğurlu əməkdaşlığımızı regionlarda mikro, kiçik və orta sahibkarlıq subyektləri üçün maliyyə imkanlarını daha da genişləndirəcək yeni kredit sazişi vasitəsilə davam etdirməkdən olduqca məmnunuq. Aşağı gəlirli regionlarda inklüziv artımın dəstəklənməsi və iqtisadi dayanıqlığın gücləndirilməsi bizim üçün əsas prioritet olaraq qalır.", – deyə Avropa Yenidənqurma və İnkişaf Bankının Azərbaycandakı Daimi Nümayəndəliyinin rəhbəri Nataly Mouravidze bildirib.

https://innews.az/uploads/news/2025-05/_innews_2a74bb645ad3441608eb1122d_o.jpg
Банк Республика и EBRD подписали очередное крупное соглашение для поддержки реального сектора в Азербайджане.
Банк Республика, один из ведущих банков страны поддерживающий реальный сектор, и Европейский банк реконструкции и развития (EBRD) при поддержке Европейского Союза подписали кредитное соглашение в рамках программы Европейского Фонда Устойчивого Развития Plus (EFSD+), с целью расширения финансирования микро, малого и среднего предпринимательства (ММСП). В соответствии с условиями соглашения, EBRD предоставит Банку Республика синтетический кредит в национальной валюте (AZN) на сумму 10 миллионов долларов США сроком на 3 года.
Программа расширения доступа к финансовым услугам EFSD+ направлена на расширение возможностей ММСП, повышение их конкурентоспособности и роста. Привлечённые средства будут направлены на кредитования приоритетного как для страны, так и для Банка реального сектора, в частности — на поддержку предпринимателей, осуществляющих деятельность в регионах.
Отметим что, Банк Республика уже на протяжении многих лет вносит свой вклад в развитии малого и среднего бизнеса в Азербайджане. Благодаря широкой филиальной сети, инновационным банковским решениям и богатому опыту в работе с ММСП, банк эффективно способствует повышению деловой активности, созданию новых рабочих мест и росту внутреннего производства.
«Получение очередного кредита от одного из крупнейших международных финансовых институтов — ЕБРР — вновь подтверждает высокий уровень доверия к Банку Республика со стороны глобального финансового сообщества. Привлечённые средства будут направлены на развитие реального сектора экономики — приоритетного направления как для страны, так и для Банка Республика, что отражает нашу стратегическую приверженность поддержке устойчивого роста» — отметил Председатель Правления «Банка Республика» Тариэль Исмайлов
"Мы рады продолжить наше успешное сотрудничество с Банком Республика посредством нового кредитного соглашения, которое ещё больше расширит доступ к финансированию для микро предприятий, малого и среднего бизнеса в сельских районах. Поддержка инклюзивного роста и укрепление экономической устойчивости в малообеспеченных регионах остаются для нас ключевыми приоритетами", — отметила Натали Муравидзе, глава постоянного представительства ЕБРР в Азербайджане.