https://www.innews.az/uploads/news/2022-09/_innews_9a32ce80a1f000442d39b9a39_o.jpg
Sentyabrın 22-dən oktyabrın 2-dək Bakı Dövlət Universiteti (BDU) və “Volkswagen” Fondunun birgə təşkilatçılığı ilə “Kvant elminin və texnologiyasının müasir meylləri: kvant materiallarından kvant informasiyasına qədər” mövzusunda Beynəlxalq Yay Məktəbi keçiriləcək (http://qst2022.bsu.edu.az).
Bir çox ölkələrdən olan magistrant, doktorant və gənc tədqiqatçılar üçün təşkil olunan Yay Məktəbində müvafiq sahə üzrə dünya miqyasında tanınmış alim-mütəxəssislərin – İman Əsgərbəyli (Ankara Universiteti, Türkiyə), Stephen Bartlett (Sidney Universiteti, Avstraliya), Karlo Beenakker (Leiden Universiteti, Hollandiya), Dagmar Bruss (Dusseldorf Universiteti, Almaniya), Giulio Kasati (Insubria Universiteti, İtaliya), Reinhold Egger (Dusseldorf Universiteti, Almaniya), Vladimir Falko (Milli Qrafen İnstitutu, Böyük Britaniya), Rosario Fazio (Əbdus Salam adına Beynəlxalq Nəzəri Fizika Mərkəzi, İtaliya), Yuval Gefen (Weizmann İnstitutu, İsrail), Ali Gencer (Ankara Universiteti, Türkiyə), Elçin Cəfərov (Fizika İnstitutu, Azərbaycan), George Caparidze (İlya Dövlət Universiteti, Gürcüstan), Mixail Kiselev (Əbdus Salam adına Beynəlxalq Nəzəri Fizika Mərkəzi, İtaliya), Boris Malomed (Tel-Əviv Universiteti, İsrail), Nazim Məmmədov (Fizika İnstitutu, Azərbaycan), Davron Matrasulov (Turin Politexnik Universiteti, Özbəkistan), Yasser Omar (Lissabon Universiteti, Portuqaliya), Feliks Von Oppen (Berlin Universiteti, Almaniya), Barri Sanders (Calgary Universiteti, Kanada), Diter Suter (Dortmund Texniki Universiteti, Almaniya) və digərlərinin məruzələri nəzərdə tutulub.
Tədbirin məqsədi müasir kvant elminin qabaqcıl ideyalarını, yeni nəticələrini, mövcud problemlərini və inkişaf perspektivlərini, kvant texnologiyalarında mümkün tətbiqlərini dinləyicilərə çatdırmaqdan ibarətdir. Dəvət olunmuş mühazirəçilər tərəfindən oxunacaq mühazirələr kondensə olunmuş hal fizikasının əsasları və tətbiqi, aşağıölçülü materiallar və onların enerji çevrilmələrində tətbiqi, habelə, Dirak yarımmetalları, Mayorana fermionları, topoloji izolyatorlar, yeni ifratkeçirici materiallar, kvant idarəetməsi və mühəndisliyi, kvant hesablamaları və modelləşdirilməsi, kvant rabitəsi və kriptoqrafiyası, kvant şəbəkələri və onların tətbiqi, kvant optikası və soyuq atomlar, kvant metrologiyası və zondlaması və digər müvafiq mövzuları əhatə edəcək.
Tədbir çərçivəsində, həmçinin, BDU üçün xüsusi maraq kəsb edən tədqiqat nəticələrinə diqqət yetirilməsi, eyni zamanda beynəlxalq koordinasiya və əməkdaşlığın yüksək səviyyədə yeni müstəvidə genişləndirilməsi nəzərdə tutulur.

https://innews.az/uploads/news/2022-09/_innews_9a32ce80a1f000442d39b9a39_o.jpg
Бакинский государственный университет (БГУ) и Фонд Фольксваген со 22 сентября по 22 октября совместно проведут Международную летнюю школу на тему «Современные тенденции квантовой науки и технологии: от квантовых материалов до квантовой информации» (http://qst2022.bsu.edu.az).
В школе, организованной для магистрантов, докторантов и молодых исследователей многих стран, лекции прочтут известные ученые соответствующих областей: Иман Аскербейли (Университет Анкары, Турция),
Стивен Бартлетт (Сиднейский университет, Австралия),
Карло Бинаккер (Лейденский университет, Нидерланды), Дагмар Брусс (Дюссельдорфский университет, Германия), Джулио Казати (Университет Инсубрии, Италия), Райнхольд Эггер (Дюссельдорфский университет, Германия), Владимир Фалько (Национальный институт графена, Великобритания), Росарио Фацио (Международный центр теоретической физики имени Абдуса Салама, Италия), Юваль Гефен (Институт Вейцмана, Израиль), Али Генджер (Университет Анкары, Турция), Эльчин Джафаров (Институт физики, Азербайджан), Георгий Джапаридзе (Государственный университет имени Ильи, Грузия), Михаил Киселев (Международный центр теоретической физики имени Абдуса Салама, Италия), Борис Маломед (Тель-Авивский университет, Израиль), Назим Мамедов (Институт физики, Азербайджан), Даврон Матрасулов (Туринский политехнический университет, Узбекистан), Ясир Омар (Лиссабонский университет, Португалия), Феликс фон Оппен (Университет Берлина, Германия), Барри Сандерс (Университет Калгари, Канада), Дитер Сутер (Технический университет Дортмунда, Германия) и другие.
Цель мероприятия состоит в том, чтобы передать слушателям школы передовые идеи современной квантовой науки, последние достижения, существующие проблемы и перспективы развития, возможные применения в квантовых технологиях. Предусматривается, что будет уделено внимание результатам изысканий, представляющих особый интерес для БГУ, расширение международной координации и сотрудничества.