https://www.innews.az/uploads/news/2025-05/_innews_2f7a57f5d561b1b53eb45b5eb_o.jpg
Cənubi Koreya Respublikasının Azərbaycandakı Səfirliyinin nümayəndələri – Səfirliyin müşaviri və Missiya rəhbərinin müavini cənab Kim Changsoo və İqtisadi məsələlər üzrə baş assistent xanım Arzu Umarova SOCAR-ın Bakı Ali Neft Məktəbində (BANM) olublar.
Ali Məktəbin Strateji inkişaf üzrə prorektoru Güldənə Hidayətli ilə görüşdə Cənubi Koreya universitetləri ilə akademik əməkdaşlığın genişləndirilməsi və bu istiqamətdə Səfirliyin mümkün dəstəyi müzakirə olunub. Tərəflər mühəndislik, enerji və informasiya texnologiyaları kimi sahələrdə birgə proqramlar və tədqiqat təşəbbüsləri ilə bağlı fikir mübadiləsi aparıblar.
Eyni zamanda, 2025–2026-cı tədris ilindən etibarən Cənubi Koreyadan istedadlı tələbələrin BANM-da təhsili üçün şəraitin yaradılması, tanıtım tədbirləri, təqaüd proqramları və informasiya dəstəyi məsələləri nəzərdən keçirilib.

https://innews.az/uploads/news/2025-05/_innews_2f7a57f5d561b1b53eb45b5eb_o.jpg
Representatives of the Embassy of South Korea in Azerbaijan, Counselor and Deputy Chief of Mission of the Embassy Mr. Kim Changsoo and Senior Assistant for Economic Affairs of the Embassy Ms. Arzu Umarova, visited the Baku Higher Oil School (BHOS) of SOCAR.
In the meeting with the Vice-rector for Strategic Development of the university, Guldana Hidayatli, the expansion of academic cooperation with South Korean universities and the potential support from the embassy in this regard were discussed.
The sides exchanged views on the implementation of joint programs and research initiatives in the fields of engineering, energy and information technology.
The meeting also discussed the issues of creating conditions for talented students from South Korea to study at BHOS, starting from the 2025–2026 academic year, including conducting introductory events, implementing scholarship programs and providing information support in this area.