SOCAR-ın Bakı Ali Neft Məktəbində (BANM) Ümummilli Lider Heydər Əliyevin anadan olmasının 102-ci illiyinə həsr edilmiş Tələbə və Gənc Tədqiqatçıların VI Beynəlxalq Elmi konfranslarının açılış mərasimi keçirilib.
BANM-ın rektoru Elmar Qasımov tədbirin açılışında bildirib ki, artıq altı ildir keçirilən bu beynəlxalq konfranslara maraq ildən-ilə artır. Vurğulanıb ki, konfransların əsas məqsədi tələbə və gənc tədqiqatçıların elmi fəaliyyətini stimullaşdırmaq, onları beynəlxalq elmi ictimaiyyətə inteqrasiya etdirmək, eləcə də müasir elmi texnologiyalar sahəsində fikir və təcrübə mübadiləsi üçün platforma yaratmaqdır. Rektor, həmçinin, BANM-ın gənc alimlərin yetişdirilməsinə xüsusi önəm verdiyini qeyd edib.
Elm və təhsil nazirinin müavini Firudin Qurbanov beynəlxalq elmi tədbirlərin ölkəmizdə elmin inkişafına və gənclərin elmi fəaliyyətə marağının artmasına böyük töhfə verdiyini vurğulayıb. Nazir müavini BANM-ın müasir texnologiyalar və avadanlıqlarla təchiz edildiyini, 102 Prezident təqaüdçüsündən 33-ünün BANM tələbəsi olduğunu qeyd edib. Bu, Ali Məktəbin yüksək təhsil səviyyəsini və tələbələrinin potensialını nümayiş etdirir.
SOCAR-ın İnsan Kapitalının inkişafı və Funksional mükəmməllik Departamentinin rəisi Tural Məmmədov da tədbirdə çıxış edərək BANM-ın son illərdə qazandığı uğurları xüsusi vurğulayıb. Tədbiri BANM-ın uğurlu fəaliyyətinin məntiqi davamı və Ali Məktəbin tələbə və gənc tədqiqatçıların inkişafına verdiyi önəmi kimi qiymətləndirib. Habelə hər gün tələbələrin qələbə və müvəffəqiyyət xəbərlərini almasının, BANM-ın yüksələn mükəmməlliyinin göstəricisi olduğunu qeyd edib.
Eləcə də Elm və Ali Təhsil üzrə Dövlət Agentliyinin direktor müavini Əminağa Sadıqov, və Elm və Təhsil Nazirliyinin Neft-Kimya Prosesləri İnstitutunun direktoru akademik Vaqif Abbasov çıxış ediblər. Qeyd olunub ki, bu cür beynəlxalq konfranslar gənclər üçün əvəzolunmaz təcrübə sahəsi yaradaraq, elmi müzakirələrə qatılmalarına və biliklərini artırmalarına imkan verir, bununla da onları gələcəkdə daha güclü alimlər və mütəxəssislər kimi yetişdirir.
BANM-ın tədris və elmi işlər üzrə prorektoru Sevda Zərgərova konfrans haqqında məlumat verib. Qeyd olunub ki, builki konfranslara yerli və xarici gənc tədqiqatçıdan 340 müraciət daxil olub. Müraciətlərdən 300-ü müsbət rəy alıb ki, bu da ümumi müraciətlərin 80 faizini təşkil edir.
BANM-dan isə 198 tələbə və gənc tədqiqatçı bu mühüm elmi tədbirə qoşulub.
Beynəlxalq iştirakçılar tərəfindən təqdim olunan 19 müraciətdən 18-i qəbul olunub.
Bu il əvvəlki illərlə müqayisədə rekord sayda, 12 müxtəlif ölkədən – ABŞ, Böyük Britaniya, Portuqaliya, Finlandiya, Almaniya, Macarıstan, İtaliya, Polşa, Sinqapur, Pakistan, Səudiyyə Ərəbistanı, Özbəkistan və Rusiya kimi ölkələrin ali təhsil müəssisələrinin nümayəndələri iştirakçılar arasında yer alıblar.
Qeyd edək ki, Tələbə və Gənc Tədqiqatçıların VI Beynəlxalq Elmi konfransları “Dayanıqlı Kimya və Kimya mühəndisliyinə doğru”, “İNFOTECH 2025” və “Neft-qaz geologiyası və mühəndisliyi” mövzularını əhatə edir.

В БВШН состоялось открытие международных научных конференций В БВШН состоялось открытие международных научных конференций
В Бакинской высшей школе нефти SOCAR (БВШН) состоялась церемония открытия VI Международных научных конференций студентов и юных исследователей, посвященных 102-й годовщине со дня рождения общенационального лидера Гейдара Алиева.
Выступивший на открытии мероприятия ректор БВШН Эльмар Гасымов отметил, что интерес к этим международным конференциям, которые проводятся уже шесть лет, растет из года в год. Эльмар Гасымов подчеркнул, что главная цель подобных конференций – стимулирование научной активности студентов и молодых исследователей, интеграция их в международное научное сообщество, а также создание площадки для обмена идеями и опытом в области современных научных технологий. Ректор также отметил, что БВШН уделяет особое внимание подготовке молодых ученых.
Заместитель министра науки и образования Фирудин Гурбанов подчеркнул, что международные научные мероприятия вносят большой вклад в развитие науки в нашей стране, а также способствуют повышению интереса молодежи к научной деятельности. Заместитель министра отметил, что БВШН оснащена современными технологиями и оборудованием и что 33 из 102 президентских стипендиатов являются студентами БВШН. Это свидетельствует о высоком качестве обучения, проводимого в этом вузе.
Выступив на церемонии начальник Департамента развития человеческого капитала и функционального совершенствования SOCAR Турал Мамедов рассказал об успехах, достигнутых БВШН за последние годы. «Сегодняшнее мероприятие является логическим продолжением успешной деятельности БВШН, которая придает особое значение развитию студентов и молодых исследователей. Ежедневное получение новостей о победах и успехах студентов БВШН является показателем растущей безупречности этого вуза», - сказал он.
В своих выступлениях заместитель директора Государственного агентства по науке и высшему образованию Аминага Садыгов и директор Института нефтехимических процессов Министерства науки и образования, академик Вагиф Аббасов отметили, что подобные международные конференции предоставляют молодым людям уникальную возможность участвовать в научных дискуссиях, что способсвует повышению их теоретических знаний и профессиональных навыков.
Проректор БВШН по образованию и науке Севда Заргерова предоставила информацию о конференциях.  Было отмечено, что на участие в конференциях этого года поступило 340 заявок от местных и иностранных молодых исследователей. Положительные отзывы получили 300 заявок, что составляет 80 процентов от их общего числа.
198 студентов и молодых исследователей из БВШН принимают участие в этом важном научном мероприятии. Из 19 заявок, поданных иностранными студентами и исследователями, 18 были приняты.
В этом году, в конференциях принимают участие представители высших учебных заведений из 12 стран мира, включая США, Великобританию, Португалию, Финляндию, Германию, Венгрию, Италию, Польшу, Сингапур, Пакистан, Саудовскую Аравию, Узбекистан и Россию, что является рекордным показателем по сравнению с предыдущими годами.
Отметим, что VI Международные научные конференции студентов и юных исследователей охватывают такие темы, как «Химия и химическая инженерия в интересах устойчивого развития», “INFOTECH 2025”, «Нефтегазовая геология и инженерия».