SOCAR-ın Bakı Ali Neft Məktəbində (BANM) Ümummilli Lider Heydər Əliyevin anadan olmasının 102-ci illiyinə həsr edilmiş Tələbə və Gənc Tədqiqatçıların VI Beynəlxalq Elmi konfranslarının açılış mərasimi keçirilib.
BANM-ın rektoru Elmar Qasımov tədbirin açılışında bildirib ki, artıq altı ildir keçirilən bu beynəlxalq konfranslara maraq ildən-ilə artır. Vurğulanıb ki, konfransların əsas məqsədi tələbə və gənc tədqiqatçıların elmi fəaliyyətini stimullaşdırmaq, onları beynəlxalq elmi ictimaiyyətə inteqrasiya etdirmək, eləcə də müasir elmi texnologiyalar sahəsində fikir və təcrübə mübadiləsi üçün platforma yaratmaqdır. Rektor, həmçinin, BANM-ın gənc alimlərin yetişdirilməsinə xüsusi önəm verdiyini qeyd edib.
Elm və təhsil nazirinin müavini Firudin Qurbanov beynəlxalq elmi tədbirlərin ölkəmizdə elmin inkişafına və gənclərin elmi fəaliyyətə marağının artmasına böyük töhfə verdiyini vurğulayıb. Nazir müavini BANM-ın müasir texnologiyalar və avadanlıqlarla təchiz edildiyini, 102 Prezident təqaüdçüsündən 33-ünün BANM tələbəsi olduğunu qeyd edib. Bu, Ali Məktəbin yüksək təhsil səviyyəsini və tələbələrinin potensialını nümayiş etdirir.
SOCAR-ın İnsan Kapitalının inkişafı və Funksional mükəmməllik Departamentinin rəisi Tural Məmmədov da tədbirdə çıxış edərək BANM-ın son illərdə qazandığı uğurları xüsusi vurğulayıb. Tədbiri BANM-ın uğurlu fəaliyyətinin məntiqi davamı və Ali Məktəbin tələbə və gənc tədqiqatçıların inkişafına verdiyi önəmi kimi qiymətləndirib. Habelə hər gün tələbələrin qələbə və müvəffəqiyyət xəbərlərini almasının, BANM-ın yüksələn mükəmməlliyinin göstəricisi olduğunu qeyd edib.
Eləcə də Elm və Ali Təhsil üzrə Dövlət Agentliyinin direktor müavini Əminağa Sadıqov, və Elm və Təhsil Nazirliyinin Neft-Kimya Prosesləri İnstitutunun direktoru akademik Vaqif Abbasov çıxış ediblər. Qeyd olunub ki, bu cür beynəlxalq konfranslar gənclər üçün əvəzolunmaz təcrübə sahəsi yaradaraq, elmi müzakirələrə qatılmalarına və biliklərini artırmalarına imkan verir, bununla da onları gələcəkdə daha güclü alimlər və mütəxəssislər kimi yetişdirir.
BANM-ın tədris və elmi işlər üzrə prorektoru Sevda Zərgərova konfrans haqqında məlumat verib. Qeyd olunub ki, builki konfranslara yerli və xarici gənc tədqiqatçıdan 340 müraciət daxil olub. Müraciətlərdən 300-ü müsbət rəy alıb ki, bu da ümumi müraciətlərin 80 faizini təşkil edir.
BANM-dan isə 198 tələbə və gənc tədqiqatçı bu mühüm elmi tədbirə qoşulub.
Beynəlxalq iştirakçılar tərəfindən təqdim olunan 19 müraciətdən 18-i qəbul olunub.
Bu il əvvəlki illərlə müqayisədə rekord sayda, 12 müxtəlif ölkədən – ABŞ, Böyük Britaniya, Portuqaliya, Finlandiya, Almaniya, Macarıstan, İtaliya, Polşa, Sinqapur, Pakistan, Səudiyyə Ərəbistanı, Özbəkistan və Rusiya kimi ölkələrin ali təhsil müəssisələrinin nümayəndələri iştirakçılar arasında yer alıblar.
Qeyd edək ki, Tələbə və Gənc Tədqiqatçıların VI Beynəlxalq Elmi konfransları “Dayanıqlı Kimya və Kimya mühəndisliyinə doğru”, “İNFOTECH 2025” və “Neft-qaz geologiyası və mühəndisliyi” mövzularını əhatə edir.

The Baku Higher Oil School (BHOS) of SOCAR hosted the opening ceremony of the VI International Student Research and Science Conferences dedicated to the 102nd anniversary of National Leader Heydar Aliyev.
Speaking at the opening of the event, BHOS Rector Elmar Gasimov noted that interest in these international conferences, which have been held for six years now, is growing from year to year. Elmar Gasimov emphasized that the main goal of such conferences is to stimulate the scientific activity of students and young researchers, integrate them into the international scientific community, as well as create a platform for the exchange of ideas and experience in the field of modern scientific technologies. The Rector stressed that BHOS attaches special importance to the training of young scientists.
Deputy Minister of Science and Education Firudin Gurbanov emphasized that international scientific events make a great contribution to the development of science in our country, and also help to increase the interest of young people in scientific activities. The Deputy Minister noted that BHOS is equipped with modern technologies and that 33 out of 102 presidential scholarship holders are BHOS students, which is evidence of the high quality of education provided at the university.
Director of Human Capital Development & Functional Excellence of SOCAR Tural Mammadov spoke about the successes achieved by BHOS in recent years. “Today's event is a logical continuation of the successful activities of BHOS, which attaches special importance to the development of students and young researchers. Daily news about the victories and successes of BHOS students is an indicator of the growing perfection of this university".
In their speeches, Deputy Director of the State Agency for Science and Higher Education Aminaga Sadigov and Director of the Institute of Petrochemical Processes of the Ministry of Science and Education, Academician Vagif Abbasov noted that such international conferences provide young people with a unique opportunity to participate in scientific discussions, which helps to considerably improve their theoretical knowledge and professional skills.
BHOS Vice-Rector for Education and Science Sevda Zargarova provided information about the conferences. She said that 340 local and international young researchers applied to this year’s conferences. 300 applications (i.e. 80 percent of their total number) received positive feedback. “A total of 198 BHOS students and young researchers are taking part in this important scientific event.  Of the 19 applications submitted by international students and researchers, 18 were accepted. This year, the conferences are being attended by representatives of higher education institutions from 12 countries, including the USA, Great Britain, Portugal, Finland, Germany, Hungary, Italy, Poland, Singapore, Pakistan, Saudi Arabia, Uzbekistan and Russia, which is a record figure compared to previous years.”
The VI International Student Research and Science Conferences cover the topics Towards Sustainable Chemistry and Chemical Engineering, INFOTECH 2025, and Petroleum Geoscience and Engineering.