https://www.innews.az/uploads/news/2025-04/_innews_03a5a6a3e9a9c47042097c220_o.jpg
Azərbaycan Dəmir Yolları” QSC-nin (ADY) sədri Rövşən Rüstəmov ATƏT-in Baş katibi Feridun Sinirlioğlu ilə görüşüb.
Bakı Beynəlxalq Dəniz Ticarət Limanında baş tutmuş görüşdə nəqliyyat-logistika sahəsində əməkdaşlıq imkanları müzakirə edilib.
ATƏT nümayəndə heyətinə Azərbaycanın təşəbbüskarı olduğu “Xəzər dənizi regionunda yaşıl limanların və bağlılığın təşviqi” layihəsi çərçivəsində ölkəmizin nəqliyyat-logistika potensialı haqqında geniş məlumat verilib.
Qeyd olunub ki, Azərbaycanın tranzit potensialının gücləndirilməsi üçün aparılan islahatlar çərçivəsində Bakı Limanının ADY-yə birləşdirilməsi ölkəmizin tranzit imkanlarını genişləndirməklə yanaşı, beynəlxalq dəhlizlərlə yükdaşımaların daha səmərəli təşkilinə töhfə verəcək.
Tərəflər birgə həyata keçirilən layihələrin və təşəbbüslərin Azərbaycanın nəqliyyat qovşağı kimi mövqeyinin möhkəmləndirilməsinə xidmət edərək ümumilikdə regionun dayanıqlı inkişafına təkan verəcəyini bildiriblər.

https://innews.az/uploads/news/2025-04/_innews_03a5a6a3e9a9c47042097c220_o.jpg
Председатель ЗАО "Азербайджанские железные дороги" (АЖД) Ровшан Рустамов провел встречу с Генеральным секретарем ОБСЕ Феридуном Синирлиоглу.
В ходе встречи, состоявшейся в Бакинском международном морском торговом порту, были обсуждены возможности сотрудничества в сфере транспорта и логистики.
Делегации ОБСЕ была представлена подробная информация о транспортно-логистическом потенциале страны в рамках инициированного Азербайджаном проекта "Содействие развитию зеленых портов и сообщения в Каспийском регионе".
Было отмечено, что объединение Бакинского порта с АЖД в рамках проводимых реформ по усилению транзитного потенциала страны, наряду с расширением транзитных возможностей Азербайджана, будет способствовать более эффективной организации грузоперевозок по международным коридорам.
Стороны отметили, что совместно реализуемые проекты и инициативы, послужат укреплению позиции Азербайджана как транспортного узла и, в целом, придадут импульс устойчивому развитию региона.