https://www.innews.az/uploads/news/2025-04/_innews_b861897d7dacf61c16f10705f_o.jpg
23 aprel 2025-ci il tarixində Dövlət Gömrük Komitəsinin Tibbi Xidmət İdarəsinin Elmi-Təcrübi və Tədris Mərkəzi, Mərkəzi Gömrük Hospitalı, rəsmi tərəfdaş Florence Healthcare İnternational Qrup, Azərbaycan İnfeksion Xəstəlikləri və Klinik Mikrobiologiya Cəmiyyətinin birgə təşkilatçılığı, “Nəsil Qrup” MMC və “Ascent” MMC şirkətlərinin dəstəyi ilə “Xəstəxanadaxili infeksiyaların idarə olunmasında müasir tendensiyalar və innovativ yeniliklər” mövzusunda ekspertlərin görüşü keçirilib.
Tədbirdə açılış nitqi ilə çıxış edən Dövlət Gömrük Komitəsinin Tibbi Xidmət İdarəsinin rəisi, Əməkdar həkim, t.ü.f.d. Ceyhun Məmmədov xəstəxanadaxili infeksiyaların idarə olunması mövzusunun əhəmiyyətindən danışıb: “Bu, səhiyyə sistemlərinin dayanıqlığını təmin edən ən vacib məsələlərdən biridir. Təəssüf ki, statistikalar göstərir ki, hər 10 xəstədən biri xəstəxanadaxili infeksiyalara yoluxur. Bu göstərici xüsusilə orta və aşağı gəlirli ölkələrdə daha yüksəkdir və bu, bizi ciddi narahat etməlidir.
Qeyd etmək istərdim ki, xəstəxanadaxili infeksiyalar çox zaman antibiotiklərə davamlı mikroorqanizmlər tərəfindən törədilir. Hazırda dünyada 136 milyondan çox infeksiya növü antibiotiklərə qarşı davamlıdır. Bu, təkcə tibbi deyil, həm də iqtisadi və sosial cəhətdən böyük təhlükə yaradır. Halbuki sözügedən infeksiyaların qarşısının alınması mümkündür”.
Pandemiya dövründə Mərkəzi Gömrük Hospitalının COVID-19 xəstələrinə fasiləsiz tibbi xidmət göstərdiyini qeyd edən İdarə rəisi Ceyhun Məmmədov bildirib ki, tibbi avadanlıqların dezinfeksiyası, ətraf mühitin təmizliyinin qorunması və infeksiya nəzarətinin sistemli şəkildə aparılması, eləcə də laboratoriyaların verdiyi dəqiq diaqnostikalar və effektiv nəzarət tədbirləri xəstəxana daxilində yoluxmanın qarşısının alınmasında mühüm rol oynayır.
Dövlət Gömrük Komitəsi Tibbi Xidmət İdarəsinin Elmi-Təcrübi və Tədris Mərkəzinin rəisi, t.e.d., Əməkdar həkim, ürək-damar cərrahı Rəşad Mahmudov səhiyyə sahəsində qarşıya çıxan problemlərin təkcə elmi müstəvidə deyil, eyni zamanda praktiki müstəvidə də yanaşma tələb etdiyinə diqqət çəkib: “Tibbin əsas məqsədi insan həyatının qorunmasıdır və bu məqsədə nail olmaq üçün nəzəri biliklər mütləq şəkildə praktikada tətbiq olunmalıdır. Xəstəxanadaxili infeksiyalar məsələsi cəmiyyət üçün olduqca aktualdır. Xəstəxana daxilində infeksiyalara nəzarətin zəif olması, təəssüf ki, bəzən xəstə ölümləri ilə nəticələnə bilər. Halbuki biz sadəcə dezinfeksiya qaydalarına ciddi riayət etməklə bu cür faciələrin qarşısını ala bilərik.
Müasir səhiyyənin imkanları genişlənməkdədir. Artıq ən mürəkkəb cərrahi əməliyyatlar, ağır klinik halların idarə olunması ölkəmizin tibb müəssisələrində müvəffəqiyyətlə həyata keçirilir. Lakin unutmamalıyıq ki, tibbin yüksək texnoloji imkanları belə, əgər əsas gigiyenik və infeksiya nəzarəti qaydaları yerinə yetirilmirsə, istənilən nəticəni təmin edə bilməz”.
Səhiyyə Nazirliyinin İctimai səhiyyə və xəstəliklərə nəzarət şöbəsinin müdiri Nəzifə Mürsəlova vurğulayıb ki, tədbirdə müzakirə edilən məsələlər yalnız nəzəri çərçivədə qalmamalı, real praktikada tətbiq olunmalıdır: “Çünki xəstəxanadaxili infeksiyaların qarşısını almaqla biz təkcə xəstələrin deyil, bütövlükdə cəmiyyətin sağlamlığını qoruyuruq. Bu səbəbdən, xəstəxanadaxili infeksiyaların qarşısının alınması ilə bağlı məsələnin ciddiliyi, həm ictimaiyyətə, həm də tibb işçilərinə açıq və aydın şəkildə çatdırılmalıdır. Bu yalnız bir qrupun deyil, bütün cəmiyyətin sağlamlığını qoruyan yanaşmadır”.
Tibbi Ərazi Bölmələrini İdarəetmə Birliyinin (TƏBİB) Tibbi xidmətlərin inkişaf departamentinin rəhbəri Yaqut Qarayeva TƏBİB tərəfindən 2020-ci ildən etibarən xəstəxanalarda infeksiyona nəzarət komutələrinin yaradıldığına diqqət çəkib: “Hər il minlərlə insan sadə profilaktik tədbirlərə əməl edilmədiyi üçün xəstəxana şəraitində infeksiyalara yoluxur. Bu infeksiyalar bəzən ölüm, bəzən isə ciddi fəsadlarla nəticələnir. Ancaq qeyd etməliyik ki, bu, qarşısı alınması mümkün olan bir problemdir. Əsas gigiyena qaydalarına, sterilizasiya və dezinfeksiya prosedurlarına düzgün əməl etməklə, bu infeksiyaların böyük hissəsinin qarşısını almaq mümkündür. Bu, həm xəstələrin həyatını qoruyur, həm də səhiyyə sisteminə düşən əlavə yükü azaldır”.
Daha sonra Dövlət Gömrük Komitəsinin Tibbi Xidmət İdarəsinin rəis müavini İsmayıl Əfəndiyev bildirib ki, xəstəxanalarda infeksiyona nəzarətdə xüsusilə laboratoriyaların rolu önəmlidir: “Dəqiq və vaxtında diaqnostika infeksiyanın yayılmasının qarşısını almaqda mühüm rol oynayır. Unutmayaq ki, xəstəxanadaxili infeksiyalara nəzarət tibb işçilərinin peşəkarlığı və məsuliyyəti ilə birbaşa bağlıdır. Hər bir səhiyyə əməkdaşı bu məsuliyyəti daşıyır və hər bir xəstə üçün təhlükəsiz mühit yaratmaq lazımdır”.
Qeyd edək ki, Mərkəzi Gömrük Hospitalının infeksionisti Mədinə Abdullayeva “Xəstəxanadaxili infeksiyalarla mübarizənin əhəmiyyəti”, İstanbul Hipokrat Laboratoriyalarının icraçı direktoru Oktay Öztürk “BİOMERİEX - xastaxanadaxili infeksiyalarla mübarizəni dəstəkləyən əhatəli bir həll yolu- müasir Türkiyə təcrübəsi”, Mərkəzi Gömrük Hospitalının Laboratoriya şöbəsinin rəisi Səbinə İbrahimova “Naməlum etiologiyalı infeksiyon prosesin gedişində molekulyar-genetik müayinələrin üstünlüyü”, İstanbul Florence Nightingale Xəstəxanasının infeksion xəstəliklər və klinik mikrobiologiya üzrə uzmanı Aslıhan Dəmirəl “Nazokomial virus infeksiyaları və onlarla müasir mübarizə”, Mərkəzi Gömrük Hospitalının İnfeksiyaya Nəzarət Komissiyasının üzvü Səttar Yaqubov “Mərkəzi Gömrük Hospitalında xəstəxanadaxili infeksiyalara nəzarət təcrübəsi”, mövzularındada çıxışlar ediblər.
Sonda çıxış edən Mərkəzi Gömrük Hospitalının rəisi-baş həkim Bəxtiyar Musayev tədbirin önəmli töhfələr verəcəyinə əminliyini ifadə edib, belə tədbirlərin mütəmadi keçirilməsinin zəruriliyini vurğulayıb: “Bu zirvə görüşü yalnız bilik və təcrübə mübadiləsi baxımından deyil, eyni zamanda, xəstəxanadaxili infeksiyaların idarə olunması sahəsində sistemli yanaşmaların formalaşması üçün mühüm platformadır. Burada səsləndirilən fikirlər, elmi tədqiqatlar və praktiki təcrübələr səhiyyə işçiləri üçün yol xəritəsi rolunu oynaya bilər”.
Baş həkim Bəxtiyar Musayev bildirib ki, belə tədbirlərin davamlı keçirilməsi həm yerli, həm də beynəlxalq təcrübələrin paylaşılması baxımından olduqca vacibdir və nəticə etibarilə bu cür təşəbbüslər ölkəmizdə infeksiya nəzarət sistemlərinin təkmilləşdirilməsinə, tibbi xidmətlərin keyfiyyətinin yüksəldilməsinə və xəstələrin təhlükəsizliyinin təmin edilməsinə mühüm töhfə verəcək.
Sonda iştirakçılar tədbirin önəmli töhfələr verəcəyinə əminliklərini ifadə edib, belə tədbirlərin mütəmadi keçirilməsinin zəruriliyini vurğulayıblar.

https://innews.az/uploads/news/2025-04/_innews_b861897d7dacf61c16f10705f_o.jpg
23 апреля 2025 года состоялось совещание экспертов на тему «Современные тенденции и инновационные подходы в управлении внутрибольничными инфекциями», организованное совместно Научно-Практическим и Учебным Центром Управления Медицинской Службы Государственного Таможенного Комитета, Центральным Таможенным Госпиталем, его официальным партнером Florence Healthcare International Group, Обществом Инфекционных Заболеваний и Клинической Микробиологии Азербайджана при поддержке ООО «Nesil Group» и ООО «Ascent».
Выступивший с приветственной речью на мероприятии начальник Управления Медицинской Службы Государственного Таможенного Комитета, заслуженный врач, к.м.н. Джейхун Мамедов рассказал о важности борьбы с внутрибольничными инфекциями: «Это один из важнейших вопросов, обеспечивающих устойчивость систем здравоохранения. К сожалению, статистика показывает, что каждый десятый пациент заражается внутрибольничной инфекцией. Данный показатель особенно высок в странах со средним и низким уровнем дохода, и это должно вызывать у нас серьезное беспокойство. Следует отметить, что внутрибольничные инфекции зачастую вызываются микроорганизмами, устойчивыми к антибиотикам. В настоящее время в мире насчитывается более 136 миллионов видов инфекций, устойчивых к антибиотикам. Это представляет собой серьезную угрозу не только с медицинской, но и с экономической и социальной точек зрения. Однако появление подобных инфекций можно было бы предотвратить».
Начальник управления Джейхун Мамедов отметил, что в период пандемии Центральный Таможенный Госпиталь оказывал бесперебойные медицинские услуги пациентам с COVID-19 и подчеркнул важную роль дезинфекции медицинского оборудования, защиты чистоты окружающей среды и систематического инфекционного контроля, а также точной лабораторной диагностики и эффективных мер защиты в профилактике инфицирования в больнице.
Начальник Научно-Практического и Учебного Центра Управления Медицинской Службы Государственного Таможенного Комитета, заслуженный врач, д.м.н., кардиохирург Рашад Махмудов подчеркнул, что решение проблем в сфере здравоохранения требуют не только научного, но и практического подхода: «Основная цель медицины – это защита человеческой жизни, и для достижения этой цели теоретические знания обязательно должны быть реализованы на практике. Проблема внутрибольничных инфекций чрезвычайно актуальна для общества. Слабый инфекционный контроль в больницах, к сожалению, иногда приводит к летальным исходам. Хотя таких трагедий можно избежать, просто строго соблюдая правила дезинфекции. Возможности современного здравоохранения расширяются. Сложнейшие хирургические операции и лечение тяжелых клинических случаев успешно проводятся в медицинских учреждениях нашей страны. Однако не стоит забывать, что даже самые передовые медицинские технологии не смогут обеспечить необходимый результат, если не соблюдаются основные правила гигиены и инфекционного контроля».
Начальник отдела Общественного Здравоохранения и Контроля Заболеваний Министерства Здравоохранения Назифа Мурсалова отметила, что обсуждаемые на мероприятии вопросы не должны оставаться только в теоретических рамках, но и найти применение в реальной практике: «Предотвращая внутрибольничные инфекции, мы защищаем здоровье не только пациентов, но и всего общества. Поэтому серьезность проблемы профилактики внутрибольничных инфекций должна быть открыто и четко доведена до сведения общественности и работников здравоохранения. Это подход, который защищает здоровье всего общества, а не только одной группы».
Руководитель Департамента развития медицинских услуг Объединения по управлению медицинскими территориальными подразделениями (TƏBİB) Ягут Гараева обратила внимание на то, что TƏBİB с 2020 года создает в больницах комитеты по инфекционному контролю: «Каждый год тысячи людей заражаются инфекциями в условиях стационара из-за несоблюдения элементарных профилактических мер. Эти инфекции могут привести к смерти или тяжелым последствиям. Однако это предотвратимая проблема. Соблюдение основных правил гигиены, процедур стерилизации и дезинфекции позволяет избежать большинства таких инфекций. Это защищает и жизни пациентов, и снижает дополнительную нагрузку на систему здравоохранения».
Заместитель начальника Управления Медицинской Службы Государственного Таможенного Комитета, к.м.н., доцент Исмаил Эфендиев отметил, что роль лабораторий особенно важна в инфекционном контроле в больницах: «Точная и своевременная диагностика играет существенную роль в предотвращении распространения инфекций. Не стоит забывать, что контроль внутрибольничных инфекций напрямую связан с профессионализмом и ответственностью медицинского персонала. Каждый работник здравоохранения несет эту ответственность и обязан создать безопасную среду для пациентов».
Также на мероприятии были представлены доклады на следующие темы: врач-инфекционист Центрального Таможенного Госпиталя Мадина Абдуллаева – «Значение борьбы с внутрибольничными инфекциями», генеральный директор Лабораторий Гиппократ (Турция) Октай Озтюрк – «BIOMERIEX – комплексное решение в борьбе с внутрибольничными инфекциями: современный опыт Турции», руководитель Лабораторного отделения Центрального Таможенного Госпиталя Сабина Ибрагимова – «Преимущество молекулярно-генетических исследований при инфекционном процессе неясной этиологии», специалист по инфекционным заболеваниям и клинической микробиологии Стамбульской Больницы Florence Nightingale Аслыхан Демирель – «Вирусные нозокомиальные инфекции и современные методы борьбы с ними», член Комиссии по инфекционному контролю Центрального Таможенного Госпиталя Саттар Ягубов – «Опыт Центрального Таможенного Госпиталя в контроле внутрибольничных инфекций».
Выступивший в завершении мероприятия начальник-главный врач Центрального Таможенного Госпиталя Бахтияр Мусаев выразил уверенность, что саммит внесет значительный вклад в развитие этой области, и подчеркнул необходимость регулярного проведения подобных совещаний: «Этот саммит служит не только платформой для обмена знаниями и опытом, но и основой для формирования системного подхода в управлении внутрибольничными инфекциями. Прозвучавшие здесь идеи, научные исследования и практический опыт могут стать дорожной картой для медицинских работников».
Главный врач Бахтияр Мусаев отметил, что регулярное проведение подобных мероприятий крайне важно с точки зрения обмена как местным, так и международным опытом, и в конечном итоге такие инициативы внесут существенный вклад в совершенствование систем инфекционного контроля в нашей стране, повышение качества медицинских услуг и обеспечение безопасности пациентов.
В заключение участники выразили уверенность в том, что этот саммит внесет значительный вклад в развитие внутрибольничного инфекционного контроля, и подчеркнули необходимость регулярного проведения подобных мероприятий.