Koreyalı diplomat BDU tələbələrinə mühazirə deyib
Koreya Respublikasının Azərbaycandakı səfirliyinin müşaviri, diplomatik missiyanın rəhbərinin müavini Kim Changsoo Bakı Dövlət Universitetinin (BDU) Şərqşünaslıq, Beynəlxalq münasibətlər və iqtisadiyyat fakültəsinin tələbələri üçün “Koreya-Azərbaycan əlaqələri – müasir vəziyyəti və perspektivləri” mövzusunda mühazirə deyib.
Kim Changsoo tələbələri Azərbaycan-Koreya əlaqələrinin mövcud durumu ilə tanış edib. O bildirib ki, iki ölkə arasında uğurlu siyasi, iqtisadi-ticari əlaqələr mövcuddur. Azərbaycan Cənubi Qafqazda Koreyanın ən böyük və mühüm iqtisadi-ticarət tərəfdaşıdır. Koreya Azərbaycanın qeyri-neft sektoruna birbaşa xarici investisiya yatıran ən böyük ölkələrdən biridir. Əlaqələrimizin bu səviyyəyə yüksəlməsində ölkə başçılarının qarşılıqlı səfərlərinin mühüm rolu olub. Bu səfərlər zamanı bir sıra mühüm sazişlər imzalanıb.
Şərqşünaslıq fakültəsinin dekanı Aydan Xəndan, Beynəlxalq münasibətlər və iqtisadiyyat fakültəsinin dekanı Laçın Abışov, Uzaq Şərq dilləri və ədəbiyyatı kafedrasının müdiri Oqtay Cəlilbəyli çıxışlarında Azərbaycan-Koreya əlaqələrinin elm-təhsil sahəsində də uğurla inkişaf etdiyini bildirib, belə mühazirələrin tələbələrin dost Koreya ilə bağlı daha artıq məlumatlandırılmasında mühüm vasitə olduğunu vurğulayıblar.

https://innews.az/uploads/news/2025-04/_innews_953f3d7cb9a7c783c1c775b6e_o.jpg
Советник посольства Кореи, заместитель главы дипломатической миссии Ким Джхангсоо прочитал студентам Бакинского государственного университета (БГУ) лекцию на тему «Корейско-азербайджанские отношения – современное состояние и перспективы».
Гость ознакомил студентов с нынешним состоянием азербайджано-корейских отношений. Он сказал, что между двумя странами существуют успешные политические, экономические и торговые отношения. Азербайджан является крупнейшим и важнейшим экономическим и торговым партнером Кореи на Южном Кавказе. Корея является одним из крупнейших прямых иностранных инвесторов в ненефтяной сектор Азербайджана. Взаимные визиты глав государств сыграли важную роль в выводе отношений двух стран на этот уровень. В ходе этих визитов подписан ряд важных соглашений.
Декан факультета востоковедения Айдан Хандан, декан факультета международных отношений и экономики Лачин Абышов и заведующий кафедрой дальневосточных языков и литературы Огтай Джалилбейли в своих выступлениях отметили, что азербайджано-корейские отношения также успешно развиваются в сфере науки и образования, и подчеркнули, что подобные лекции являются важным средством информирования студентов о дружественной Корее.