https://www.innews.az/uploads/news/2025-04/_innews_0be4868ade00c118eb92d7eb2_o.jpg
Bakı Dövlət Universitetinin (BDU) Biologiya fakültəsinin Zoologiya və fiziologiya kafedrasının müdiri Əbülfəz Tağıyevin “Xəzərin cənub-qərb sahilində quşların trofik və biotopik əlaqələri” mövzusunda elmi seminarı keçirilib.
Məruzəçi qeyd edib ki, 2015-2024-cü illəri əhatə edən tədqiqatlar Abşeron, Şirvan, Qızılağac Milli parkları, Kür çayı deltasında aparılıb. Tədqiqatın nəticələrinə əsasən, Xəzərdə suyun səviyyəsinin enməsi quşların yem bazasına, populyasiya quruluşuna və məskunlaşma arealına ciddi təsir göstərib. Bəzi növlərin (məsələn, Microcarbo pygmaeus, Nycticorax nycticorax və s.) çoxalma davranışında əhəmiyyətli dəyişikliklər baş verib, onlar yeni ərazilərdə – tarlaqoruyucu meşə zolaqlarında koloniyalar şəklində yuvalamağa başlayıb. Bu dəyişikliklərin biomüxtəlifliyin idarə olunması və qorunması baxımından əhəmiyyəti vurğulanıb. Tədqiqatlarda 13 dəstəyə aid 126 növ quşun reproduksiya və qışlama dövrlərində trofik və biotopik əlaqələri GIS texnologiyası vasitəsilə xəritələndirilib və təhlil olunub. Eyni zamanda, Azərbaycan Respublikasının “Qırmızı kitab”ına daxil edilmiş 22 nadir quş növünün də müşahidə edildiyi bildirilib.

https://innews.az/uploads/news/2025-04/_innews_0be4868ade00c118eb92d7eb2_o.jpg
Состоялся научный семинар под руководством заведующего кафедрой зоологии и физиологии биологического факультета Бакинского государственного университета (БГУ) Абульфаза Тагиева на тему «Трофические и биотопические связи птиц юго-западного побережья Каспийского моря».
Докладчик отметил, что исследования, охватывающие период 2015-2024 годов, проводились в Апшеронском, Ширванском, Гызылагаджском национальных парках и дельте реки Куры. По результатам исследования, падение уровня воды в Каспийском море оказало серьезное влияние на кормовую базу птиц, структуру популяции и среду обитания. У некоторых видов (например, Microcarbo pygmaeus, Nycticorax nycticorax и др.) произошли существенные изменения в поведении при размножении, и они начали гнездиться колониями на новых территориях — в лесополосах, защищающих поля. Была подчеркнута важность этих изменений с точки зрения управления и сохранения биоразнообразия. В ходе исследований с использованием ГИС-технологий были картографированы и проанализированы трофические и биотопические связи 126 видов птиц в периоды их размножения и зимовки. В то же время сообщается, что были замечены 22 редких вида птиц, занесенных в «Красную книгу».