https://www.innews.az/uploads/news/2025-04/_innews_5ed0ad1f3d3808234babde431_o.jpg
Özbəkistanın Nizami adına Daşkənd Dövlət Pedaqoji Universitetinin daha bir qrup alimi Bakı Dövlət Universitetinin (BDU) Filologiya fakültəsinin qonağı olub.
Nizami adına Daşkənd Dövlət Pedaqoji Universitetinin Mənəviyyatın əsasları və hüquq təhsili kafedrasının müdiri Nadira Akayeva, həmin kafedranın professorları Marhabo Sobirova və Umida Niğmanova, dosenti Dilorom Xocayeva, Özbək dili və onun tədrisi metodikası kafedrasının professoru Saodat Adilova Azərbaycan dili və ədəbiyyatının tədrisi metodikası kafedrasının fəaliyyəti ilə yaxından tanış olub, elmi-pedaqoji fəaliyyətləri haqqında məlumat verib, qarşılıqlı əməkdaşlığa dair fikir mübadiləsi aparıblar.
Azərbaycan dili və ədəbiyyatının tədrisi metodikası kafedrasının müdiri, professor Mətanət Abdullayeva və dosent Rəhilə Quliyeva səfərin əhəmiyyətini yüksək dəyərləndirib, qonaqlara kafedranın tarixi, tədris və tədqiqat istiqamətləri haqqında məlumat veriblər. Görüşdə ortaq akademik tədbirlərin təşkili, xüsusilə metodika sahəsinə dair birgə dərsliklərin hazırlanması ilə bağlı müzakirələr aparılıb.
Sonra özbək alimlər Azərbaycan dili və ədəbiyyatının tədrisi metodikası kafedrasının hazırda pedaqoji təcrübə keçən II kurs magistrantı Fidan Abdullayevanın “Köməkçi nitq hissələrinin tədrisi” mövzusunda mühazirə dərsində iştirak ediblər.

https://innews.az/uploads/news/2025-04/_innews_5ed0ad1f3d3808234babde431_o.jpg
Очередная группа ученых из Ташкентского государственного педагогического университета имени Низами (Узбекистан) посетила филологический факультет Бакинского государственного университета (БГУ).
Заведующая кафедрой Надира Акаева, профессора Мархабо Собирова и Умида Нигманова, доцент Дилором Ходжаева, профессор Саодат Адилова ознакомились с деятельностью кафедры методики преподавания азербайджанского языка и литературы факультета, предоставили информацию о своей научно-педагогической деятельности, обменялись мнениями о сотрудничестве.
Заведующая кафедрой методики преподавания азербайджанского языка и литературы Метанет Абдуллаева и доцент Рахиля Гулиева рассказали гостям об истории, педагогических и научных направлениях кафедры.
На встрече обсуждались вопросы организации совместных академических мероприятий, в частности, подготовки совместных учебников в области методики.
Затем узбекские ученые прослушали лекцию магистрантки кафедры Фидан Абдуллаевой на тему «Преподавание служебных частей речи».