https://www.innews.az/uploads/news/2025-04/_innews_c558a95d3b9b347c5000619a4_o.jpg
Bakı Dövlət Universitetinin (BDU) Tarix fakültəsinin təşkilatçılığı ilə “Abidələr və tariximizin öyrənilməsində onların əhəmiyyəti” mövzusunda Gənc tədqiqatçıların respublika elmi konfransı keçirilib.
BDU-nun Elmi fəaliyyətin təşkili və innovasiyalar Mərkəzinin direktoru Mais Süleymanov abidələrin qorunması, gələcək nəsillərə ötürülməsinin mühüm əhəmiyyət kəsb etdiyini bildirib, ölkədə bu sahədə həyata keçirilən dövlət siyasətindən bəhs edib. O, abidələrin təkcə tarixin yadigarları deyil, maddi-mədəniyyət nümunələri, xalqımızın bu regionda mövcudluğunun daş pasportları olduğunu bildirib.
Tarix fakültəsinin dekanı İbrahim Zeynalov “Milli tariximizin öyrənilməsində abidələrin və tarixi yerlərin əhəmiyyəti” adlı məruzəsində tarixi abidələrin xalqın qədim tarixinin, identikliyinin göstəricisi olduğunu, onların içərisində arxeoloji abidələrin xüsusi yer tutduğunu qeyd edib. Diqqətə çatdırıb ki, konfransa AMEA Arxeologiya və Antropologiya İnstitutu, BDU-nun Qazax filialı, Milli Azərbaycan Tarixi Muzeyi, Azərbaycan Dövlət Mədəniyyət və İncəsənət Universiteti, Lənkəran Dövlət Universiteti, “Çıraqqala-Şabran” Dövlət Tarix Mədəniyyət Qoruğu, “Qədim Şəmkir şəhəri” Dövlət Tarix-Mədəniyyət Qoruğu, “Keşikçidağ” Dövlət Tarix-Mədəniyyət Qoruğundan çoxsaylı tezis daxil olub, onlardan 41-i konfransın təşkilat komitəsi tərəfindən qəbul edilib.
Tarix fakültəsinin elmi işlər üzrə dekan müavini Kəmalə Nəcəfova, Qədim dünya və orta əsrlər tarixi kafedrasının müdiri, akademik Yaqub Mahmudov, Arxeologiya və etnoqrafiya kafedrasının müdiri Tarix Dostiyev milli-mədəni irsimizin, tarixi kökümüzün araşdırılması və təbliğində gənclərin rolunu vurğulayıb, dünya muzeylərində olan, eləcə də erməni vandalizminə məruz qalmış maddi mədəniyyət nümunələrinə sahib çıxa bilmək üçün elmi tədqiqatların aparılmasının vacibliyini bildiriblər.
AMEA Arxeologiya və Antropologiya İnstitutunun əməkdaşı Turan Eldarov “Qobustan abidələrinin tədqiqatları: tarixi, müasirlik və perspektivlər”, BDU-nun magistrantı Aynur Ağayeva “II Kültəpə yaşayış yeri: Azərbaycanın erkən şəhərlərində gündəlik həyat” mövzularında məruzə ediblər.

https://www.innews.az/uploads/news/2025-04/_innews_c558a95d3b9b347c5000619a4_o.jpg
На историческом факультете Бакинского государственного университета (БГУ) прошла Республиканская научная конференция молодых исследователей на тему «Памятники и их значение в изучении нашей истории».
Директор Центра организации научной деятельности и инноваций БГУ Маис Сулейманов отметил важность сохранения памятников и передачи их будущим поколениям, а также рассказал о государственной политике, реализуемой в этой сфере. Он сказал, что памятники — это не только реликвии истории, но и образцы материальной культуры, каменные паспорта присутствия нашего народа в этом регионе.
Декан факультета Ибрагим Зейналов в своем докладе «Значение памятников и исторических мест в изучении нашей национальной истории» отметил, что исторические памятники являются показателем древней истории и самобытности народа, и особое место среди них занимают археологические памятники. Он отметил, что на конференцию поступило множество тезисов из Института археологии и антропологии НАНА, Казахского филиала БГУ, Национального музея истории Азербайджана, Азербайджанского государственного университета культуры и искусств, Лянкяранского государственного университета, историко-культурных заповедников, 41 из которых были приняты оргкомитетом конференции.
Заместитель декана факультета Кямаля Наджафова, заведующий кафедрой истории древнего мира и средних веков, академик Ягуб Махмудов и заведующий кафедрой археологии и этнографии Тарих Достиев подчеркнули роль молодежи в изучении и пропаганде национально-культурного наследия, а также подчеркнули важность проведения исследований по возвращению, приобретению образцов материальной культуры, находящихся в музеях мира, а также тех, которые подверглись армянскому вандализму.
Сотрудник Института археологии и антропологии НАНА Туран Эльдаров выступил с докладом на тему «Исследование памятников Гобустана: история, современность и перспективы», а магистрант БГУ Айнур Агаева выступила с докладом на тему «Поселение Кюльтепе II: повседневная жизнь в ранних городах Азербайджана».