“Daşkəsən və Göygöl rayonlarında aqrar inkişafa dəstək” layihəsinin icrasına başlanılıb
“Daşkəsən və Göygöl rayonlarında aqrar inkişafa dəstək” layihəsinin icrasına başlanılıb “Daşkəsən və Göygöl rayonlarında aqrar inkişafa dəstək” layihəsinin icrasına başlanılıb
“AzerGold” QSC-nin təşəbbüsü, Kənd Təsərrüfatı Nazirliyi yanında Aqrar Xidmətlər Agentliyinin dəstəyi ilə “Daşkəsən və Göygöl rayonlarında aqrar inkişafa dəstək” layihəsinin icrasına başlanılıb.
“AzerGold” QSC-nin İdarə Heyətinin üzvü – sədr müavini Xəyyam Fərzəliyev, Aqrar Xidmətlər Agentliyinin sədri Sərdar Hacıyev, Daşkəsən Rayon İcra Hakimiyyətinin başçısının müavini Vüqar Məmmədov, Göygöl Rayon İcra Hakimiyyətinin başçısının müavini Arzu Qocayev, eləcə də yerli icra nümayəndəlikləri, bələdiyyə və digər ictimaiyyət nümayəndələrinin iştirakı ilə layihənin təqdimatı olub.
Bildirilib ki, layihə “AzerGold” QSC-nin fəaliyyət göstərdiyi Daşkəsən və Göygöl rayonlarında heyvandarlıq və bitkiçilik təsərrüfatlarında məhsuldarlığın artırılmasına töhfə vermək, aqrar sahədə fəaliyyətin ətraf mühitin mühafizəsi norma və tələblərinə uyğun şəkildə təşkilinə dəstək göstərmək məqsədilə icra edilir. Bu məqsədlə layihə çərçivəsində kənd təsərrüfatı təyinatlı torpaqlarda il ərzində ümumilikdə 24 dəfə fitosanitar monitorinq, 12 dəfə fumiqasiya tədbiri, 150 məntəqədə bitki mühafizə tədbiri, laborator müayinələr, torpaq və su nümunələrinin ekspertizası, aqrokimyəvi analizlərin aparılması nəzərdə tutulub. Həmçinin heyvandarlıq təsərrüfatlarında 6 dəfə baytarlıq yoxlamalarının aparılması, o cümlədən 280 iribuynuzlu, 285 xırdabuynuzlu, 123 arı ailəsinə ümumi kliniki baxışın keçirilməsi, qan nümunələrinin analizi, ümumi sahəsi 2026 m2 olan heyvandarlıq məntəqələrində 7 dəfə dezinfeksiya işlərinin həyata keçirilməsi nəzərdə tutulub.
Layihə çərçivəsində, həmçinin heyvandarlıq və bitkiçilik sahələrində fəaliyyət göstərən kəndli-fermerlərə ümumilikdə 60-dan çox təlimin keçirilməsi, onların bitkiçilik sahəsində zərərli orqanizmlərlə mübarizə, fitosanitar monitorinq, fumiqasiya tədbirləri, xüsusi təhlükəli yoluxucu xəstəliklərlə mübarizə, eləcə də ətraf mühitin çirklənməsinin qarşısının alınması üçün torpaqların aqrokimyəvi analizlərinin aparılması üsul və qaydaları haqqında məlumatlandırılması, zəruri məsləhətlərin verilməsi planlaşdırılıb.
Bununla “AzerGold” QSC-nin istismar işləri həyata keçirdiyi mədənlərin yaxınlığında yerləşən kənd və qəsəbələrdə kəndli-fermerlərin öz təsərrüfatlarını daha da inkişaf etdirməsinə dəstək göstəriləcək,  əhalinin məşğulluğu, sosial-iqtisadi vəziyyətinin daha da yaxşılaşdırılmasına əlavə töhfələr veriləcək.

https://www.innews.az/uploads/news/2025-04/_innews_e1a62faf7862d5202944c032b_o.jpg
По инициативе ЗАО «AzerGold» и при поддержке Агентства аграрных услуг при Министерстве сельского хозяйства началась реализация проекта «Поддержка аграрного развития в Дашкесанском и Гейгельском районах».
Cостоялась презентация проекта с участием члена правления – заместителя председателя ЗАО «AzerGold» Хайяма Фарзалиева, председателя Агентства аграрных услуг Сардара Гаджиева, заместителя главы Исполнительной власти Дашкесанского района Вугара Мамедова, заместителя главы Исполнительной власти Гейгельского района Арзу Годжаева, а также представителей местных исполнительных органов власти, муниципалитетов и других общественных деятелей.
Было отмечено, что проект реализуется в Дашкесанском и Гейгельском районах, где действует ЗАО «AzerGold», с целью содействия повышению производительности в животноводческих и растениеводческих хозяйствах, а также поддержки организации деятельности в сельскохозяйственном секторе в соответствии с нормами и требованиями по охране окружающей среды. Для этого в рамках проекта в течение года на землях сельскохозяйственного назначения планируется провести 24 фитосанитарных мониторинга, 12 фумигационных мероприятий, мероприятия по защите растений в 150 точках, лабораторные исследования, экспертизу проб почвы и воды, агрохимические анализы. Также планируется провести 6 ветеринарных осмотров на животноводческих фермах, в том числе общеклинический осмотр 280 голов крупного рогатого скота, 285 голов мелкого рогатого скота и 123 пчелиных семей, провести анализы образцов крови, а также провести 7 дезинфекционных работ на животноводческих пунктах общей площадью 2026 кв.м.
В рамках проекта также планируется провести более 60 тренингов для фермеров, осуществляющих деятельность в сфере животноводства и растениеводства, информировать их о методах и правилах борьбы с вредными организмами в сфере растениеводства, фитосанитарном мониторинге, фумигационных мероприятиях, борьбе с особо опасными инфекционными заболеваниями, а также о проведении агрохимических анализов почв для предотвращения загрязнения окружающей среды, предоставить им необходимые консультации.
Это окажет поддержку дальнейшему развитию фермерства в селах и поселках, расположенных вблизи рудников, где действует ЗАО «AzerGold», и будет способствовать занятости и дальнейшему улучшению социально-экономического положения населения.