https://www.innews.az/uploads/news/2025-04/_innews_dbda8b633119218103e589cdf_o.jpg
Milli Məclisin sədri Sahibə Qafarova Rusiya Federasiyasına işgüzar səfəri çərçivəsində aprelin 18-də Müstəqil Dövlətlər Birliyinə (MDB) üzv dövlətlərin Parlamentlərarası Assambleyasının 1941-1945-ci illərdə faşizm üzərində Qələbənin 80 illiyinə həsr olunmuş təntənəli iclasında çıxış edib.
Azərbaycan xalqının faşizm üzərində tarixi Qələbədə böyük rolunu xüsusi qeyd edən Milli Məclisin sədri Sahibə Qafarova diqqətə çatdırıb ki, xalqımız cəbhəyə 600 mindən artıq oğul və qızını göndərmişdi. Onlardan 300 mindən çoxu döyüşlərdə həlak oldu. Bu dəhşətli müharibədə göstərdikləri igidliyə görə 130-dan çox azərbaycanlı Sovet İttifaqı Qəhrəmanı adına layiq görüldü.
170 mindən çox əsgər və zabitimiz müxtəlif orden və medallarla təltif olunub. Azərbaycanlı çağırışçılar və könüllülərdən formalaşdırılmış 77-ci, 223-cü, 336-cı, 402-ci və 416-cı milli atıcı diviziyalar döyüşlərdə görünməmiş igidlik və qəhrəmanlıq nümayiş etdirərək öz adlarını tarixə qızıl hərflərlə yazıblar.
Spiker Sahibə Qafarova qeyd edib ki, Azərbaycan diviziyaları Qafqazdan Berlinə qədər şanlı döyüş yolu keçiblər. Onlar Moskva, Leninqrad, Brest, Kiyev, Stalinqrad, Simferopol, Odessa və yüzlərlə digər yaşayış məntəqələri uğrunda rəşadətlə döyüşüblər. Həmvətənlərimiz Polşa, Çexoslovakiya, Yuqoslaviya və digər ölkələrin azad olunmasında fəal iştirak edərək, partizan hərəkatında saysız-hesabsız qəhrəmanlıq nümunələri göstəriblər.
Milli Məclis sədrinin sözlərinə görə, faşizmə qarşı mübarizədə xalqımız yalnız döyüş meydanlarında deyil, həm də arxa cəbhədə – ordunun ehtiyacları üçün gecə-gündüz çalışaraq qəhrəmanlıq nümayiş etdirib. Həmin dövrdə Azərbaycanın sənaye müəssisələrində 130 adda silah və sursat istehsal olunurdu.
Bu tarixi Qələbədə Azərbaycan neftinin böyük rolundan danışan spiker Sahibə Qafarova bildirib ki, müharibə illərində Sovet İttifaqında hasil edilən neftin dörddə üçü, aviasiya benzininin və yüksək keyfiyyətli motor yağlarının isə 85-90 faizi Azərbaycanın payına düşürdü. İkinci Dünya müharibəsində Qələbənin qazanılmasında həlledici rol oynamış ordunun tank və təyyarələrinin əksəriyyəti məhz Bakı neftçilərinin göndərdiyi yanacaqla işləyirdi.
Spiker qeyd edib ki, ölkəmizdə İkinci Dünya müharibəsi veteranlarına diqqət və qayğı bu gün də Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə həyata keçirilən dövlət siyasətinin prioritet istiqamətlərindən biri olaraq qalır. Bu istiqamətdə Prezident tərəfindən imzalanmış çoxsaylı sərəncamlar – müharibə veteranlarına göstərilən qayğının artırılması və onların sosial müdafiəsinin gücləndirilməsi bunun bariz sübutudur. Spiker Sahibə Qafarova Ümummilli Lider Heydər Əliyevin "Veteranlar xalqımızın "qızıl fondu"dur" fikrini xatırladıb.
Xalqların nəhəng səyləri ilə qazanılmış bütün böyük qələbələr hər şeydən əvvəl ədalət kimi ali bir dəyərə sonsuz inamın və onun bərpasına göstərilən səylərin nəticəsidir. Nəticə etibarilə, məhz bu inam böyük Qələbənin başlıca ruhlandırıcı qüvvəsinə çevrilir.
Milli Məclisin sədri çıxışında bildirib ki, 2020-ci ildə 44 günlük Vətən müharibəsində qazanılmış Qələbə sayəsində Azərbaycan torpaqlarının 30 illik işğaldan azad edilməsi, ölkənin ərazi bütövlüyünün və suverenliyinin bərpası, bu torpaqlarda həyatın bu gün yenidən canlandırılması xalqımızın – həm keçmiş, həm də indiki nəsillərin – ədalətin zəfərinə olan sarsılmaz inamını və onu bərpa etmək əzmini təcəssüm etdirir.
Spiker qeyd edib ki, xalqlarımızın İkinci Dünya Müharibəsində göstərdiyi rəşadət və şücaət gənc nəsil üçün əsl vətənpərvərlik nümunəsi olmalıdır. Bu, təkcə keçmişin xatirəsi deyil, eyni zamanda gələcək nəsillər üçün bir irsdir. Müstəqil Dövlətlər Birliyi Parlamentlərarası Assambleyasının mühüm və son dərəcə zəruri təşəbbüs və layihələri bu tarixi Qələbə barədə ümumi yaddaşın qorunmasına və nəsildən-nəslə ötürülməsinə xidmət edir.
Bu Qələbənin sülh, rifah və parlaq gələcək naminə misilsiz qəhrəmanlıq və cəsarət nümayiş etdirən bütün xalqlarımızın ortaq zəfəri olduğunu deyən spiker Sahibə Qafarova qeyd edib ki, bu Qələbə müxtəlif millətlərin nümayəndələrinin çiyin-çiyinə verərək haqq işini müdafiə etməsinin, xalqlarımızın misli görünməmiş həmrəyliyinin və birliyinin nəticəsidir.

https://innews.az/uploads/news/2025-04/_innews_dbda8b633119218103e589cdf_o.jpg
Более 170 000 наших солдат и офицеров были награждены различными орденами и медалями. 77-я, 223-я, 336-я, 402-я и 416-я национальные стрелковые дивизии, сформированные из азербайджанских призывников и добровольцев, продемонстрировали невиданный героизм и отвагу в боях, вписав свои имена в историю золотыми буквами.
Спикер Сагиба Гафарова сказала, что азербайджанские дивизии прошли славный боевой путь от Кавказа до Берлина. Они сражались за Москву, Ленинград, Брест, Киев, Сталинград, Симферополь, Одессу и сотни других населенных пунктов. Наши соотечественники активно участвовали в освобождении Польши, Чехословакии, Югославии и других стран, продемонстрировав неисчислимые образцы героизма в партизанском движении.
По словам спикера Милли Меджлиса, в борьбе с фашизмом наш народ проявлял героизм не только на поле боя, но и на тыловом фронте, дни и ночи трудясь для нужд армии. В тот период на азербайджанских промышленных предприятиях производилось 130 видов оружия и боеприпасов.
Коснувшись большой роли азербайджанской нефти в той исторической Победе, спикер Сагиба Гафарова упомянула, что в годы войны три четверти нефти, добываемой в Советском Союзе, а также 85-90% авиационного бензина и высококачественных моторных масел поступали из Азербайджана. Большинство танков и самолетов, сыгравших решающую роль в победе во Второй Мировой Войне, работали на топливе, поставленном бакинскими нефтяниками.
Как затем отметила спикер, внимание и забота о ветеранах Второй Мировой войны остаются одним из приоритетных сфер государственной политики, проводимой в жизнь под руководством президента Азербайджанской Республики Ильхама Алиева. Множество указов, подписанных президентом в этом направлении, являются ярким подтверждением повышения заботы о ветеранах войны и усиления их социальной защиты. Спикер Сагиба Гафарова напомнила слова общенационального лидера Гейдара Алиева: «Ветераны — это «золотой фонд» нашего народа».
Все великие победы, одержанные народами благодаря их огромным усилиям, прежде всего, являются результатом бесконечной веры в такую высшую ценность, как справедливость, и усилий, направленных на её восстановление. В итоге, именно эта вера становится основным источником вдохновения для Великой победы.
Спикер Милли Меджлиса в своём выступлении сказала далее, что благодаря Победе, одержанной в 44-дневной Отечественной войне 2020 года, Азербайджан смог освободить свои территории от 30-летней оккупации, восстановить территориальную целостность и суверенитет страны, а также возродить жизнь на этих землях. Это воплощение непоколебимой веры нашего народа – как его прошлых, так и нынешних поколений – в победу справедливости и его решимость восстановить её.
Как подчеркнула спикер, проявленные нашими народами в годы Второй Мировой Войны мужество и отвага должны послужить истинным примером патриотизма для молодого поколения. Это не только память о прошлом, но и наследие для будущих поколений. Важные и крайне необходимые инициативы и проекты Межпарламентской Ассамблеи СНГ служат сохранению общей памяти о той исторической победе и её передаче из поколения в поколение.
Заявив, что эта Победа является общей победой всех наших народов, продемонстрировавших беспримерные мужество и отвагу ради мира, процветания и светлого будущего, спикер Сагиба Гафарова добавила, что эта Победа стала итогом того, что представители различных народов плечом к плечу защищали правое дело, а также беспрецедентного единства и сплоченности наших народов.