https://www.innews.az/uploads/news/2025-04/_innews_22c655b53f74c21121a68267f_o.jpg
“QGallery” rəsm qalereyasında təşkil olunan sərginin açılış mərasimində Qarabağ Dirçəliş Fondunun (QDF) İdarə Heyətinin sədri Rəhman Hacıyev, Xalq rəssamı, professor, Azərbaycan Rəssamlıq Akademiyasının (ADRA) rektoru Natiq Əliyev, Əməkdar incəsənət xadimi, sənətşünaslıq elmləri doktoru, professor, Azərbaycan Dövlət Mədəniyyət və İncəsənət Universitetinin (ADMİU) rektoru Ceyran Mahmudova, Xalq rəssamı, professor, Azərbaycan Rəssamlıq Akademiyasının prorektoru Salxab Məmmədov, digər rəsmi şəxslər, tanınmış mədəniyyət və ictimaiyyət nümayəndələri, Fondun donorları və tərəfdaşları, eləcə də hazırlanan əsərlərin gənc müəllifləri və media nümayəndələri iştirak ediblər.
QDF-in İdarə Heyətinin sədri Rəhman Hacıyev bildirib ki, Qarabağın əsrarəngiz təbiətinə, tarixi abidələrinə, eləcə də Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə işğaldan azad edilən ərazilərdə aparılan bərpa-quruculuq işlərinə həsr olunan 38 rəngkarlıq əsəri Fondun dəstəyi ilə gənc rəssamların inkişafına töhfə vermək məqsədilə dünya şöhrətli almaniyalı rəssam, Berlin Rəssamlıq Akademiyasının professoru İnqa Şmidtin Azərbaycan Rəssamlıq Akademiyasının və Azərbaycan Dövlət Mədəniyyət və İncəsənət Universitetinin tələbələri üçün keçirdiyi master-klass çərçivəsində hazırlanıb.
R.Hacıyev qeyd edib ki, rəssam İnqa Şmidtin master-klassında iştirak edən gənclərin əksəriyyəti yüzlərlə digər tələbələr arasından seçilən, “Qarabağın Rəngləri – 2025” layihəsinin final mərhələsində iştirak etmək hüququ qazanan ADRA və ADMİU-nun tələbələridir.
Fondun sədri xatırlatdı ki, ötən il baş tutan “Qarabağın Rəngləri - 2024” layihəsi çərçivəsində ADRA-da təhsil alan 23 nəfər istedadlı gənc tərəfindən hazırlanan 19 rəsm və 4 heykəltəraşlıq nümunəsinin satışından əldə edilən 90.200 AZN vəsait Ağdam rayonunun ərazisində yerləşən Pənahəli xanın İmarət kompleksinin bərpasına yönəldilib (layihə ilə daha ətraflı burada tanış ola bilərsiniz).
Qeyd olundu ki, QDF və ADRA-nın birgə təşkilatçılığı ilə artıq “Qarabağın Rəngləri – 2025” layihəsinin icrasına start verilib. Belə ki, layihədə iştirak edəcək finalçıların seçim mərhələsi yekunlaşıb, onların ərsəyə gətirəcəyi əsərlərin eskizlərinin hazırlanması prosesi isə davam edir.
Azərbaycan Rəssamlıq Akademiyasının rektoru Natiq Əliyev, Akademiyanın prorektoru Salxab Məmmədov və Azərbaycan Dövlət Mədəniyyət və İncəsənət Universitetinin rektoru Ceyran Mahmudova çıxış edərək layihənin əhəmiyyətindən danışıb, onun gənc rəssamların gələcək yaradıcılıq fəaliyyətinə böyük töhfə verəcəyini vurğulayıblar.

https://innews.az/uploads/news/2025-04/_innews_22c655b53f74c21121a68267f_o.jpg
В церемонии открытия выставки, организованной в художественной галерее «QGallery», приняли участие председатель правления Фонда возрождения Карабаха Рахман Гаджиев, народный художник, профессор, ректор Азербайджанской государственной академии художеств Натиг Алиев, заслуженный деятель искусств, доктор искусствоведения, профессор, ректор Азербайджанского государственного университета культуры и искусства Джейран Махмудова, народный художник, профессор, проректор Азербайджанской государственной академии художеств Салхаб Мамедов, другие официальные лица, известные представители культуры и общественности, доноры и партнеры Фонда, а также молодые авторы подготовленных произведений и представители СМИ.
Председатель правления Фонда Рахман Гаджиев отметил, что 38 картин, посвященных завораживающей природе и историческим памятникам Карабаха, а также восстановительным работам, проводимым на освобожденных территориях под руководством Президента Азербайджанской Республики господина Ильхама Алиева, были созданы в рамках мастер-класса, проведенного всемирно известной немецкой художницей, профессором Берлинской академии художеств Ингой Шмидт для студентов Азербайджанской государственной академии художеств и Азербайджанского государственного университета культуры и искусства, с целью поддержки развития молодых художников при содействии Фонда.
Р.Гаджиев отметил, что большинство молодых художников, участвовавших в мастер-классе Инги Шмидт, являются студентами данных вузов, отобранными из сотен других студентов и получившими право участвовать в финальном этапе проекта «Краски Карабаха – 2025».
Председатель правления Фонда напомнил, что в рамках прошлогоднего проекта «Краски Карабаха – 2024» были проданы 19 картин и 4 скульптуры, созданные 23 талантливыми студентами, обучающимися в ADRA, на общую сумму 90 200 манатов. Эти средства были направлены на реставрацию комплекса Имарат Панахали хана, расположенного в Агдамском районе (подробную информацию о проекте можно найти здесь).
Было отмечено, что реализация проекта «Цвета Карабаха – 2025», организованного совместно Фондом и Академией, уже началась. Завершился этап отбора финалистов проекта и продолжается процесс подготовки эскизов произведений, которые будут созданы участниками.
Ректор Азербайджанской государственной академии художеств Натиг Алиев, проректор Академии Салхаб Мамедов и ректор Азербайджанского государственного университета культуры и искусства Джейран Махмудова выступили с речами, подчеркнув значимость проекта и его большой вклад в будущее творческое развитие молодых художников.
После выступлений авторам картин были вручены специальные сертификаты.
Затем участники выставки ознакомились с представленными произведениями и сделали памятные фотографии.