https://www.innews.az/uploads/news/2025-04/_innews_22c655b53f74c21121a68267f_o.jpg
“QGallery” rəsm qalereyasında təşkil olunan sərginin açılış mərasimində Qarabağ Dirçəliş Fondunun (QDF) İdarə Heyətinin sədri Rəhman Hacıyev, Xalq rəssamı, professor, Azərbaycan Rəssamlıq Akademiyasının (ADRA) rektoru Natiq Əliyev, Əməkdar incəsənət xadimi, sənətşünaslıq elmləri doktoru, professor, Azərbaycan Dövlət Mədəniyyət və İncəsənət Universitetinin (ADMİU) rektoru Ceyran Mahmudova, Xalq rəssamı, professor, Azərbaycan Rəssamlıq Akademiyasının prorektoru Salxab Məmmədov, digər rəsmi şəxslər, tanınmış mədəniyyət və ictimaiyyət nümayəndələri, Fondun donorları və tərəfdaşları, eləcə də hazırlanan əsərlərin gənc müəllifləri və media nümayəndələri iştirak ediblər.
QDF-in İdarə Heyətinin sədri Rəhman Hacıyev bildirib ki, Qarabağın əsrarəngiz təbiətinə, tarixi abidələrinə, eləcə də Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə işğaldan azad edilən ərazilərdə aparılan bərpa-quruculuq işlərinə həsr olunan 38 rəngkarlıq əsəri Fondun dəstəyi ilə gənc rəssamların inkişafına töhfə vermək məqsədilə dünya şöhrətli almaniyalı rəssam, Berlin Rəssamlıq Akademiyasının professoru İnqa Şmidtin Azərbaycan Rəssamlıq Akademiyasının və Azərbaycan Dövlət Mədəniyyət və İncəsənət Universitetinin tələbələri üçün keçirdiyi master-klass çərçivəsində hazırlanıb.
R.Hacıyev qeyd edib ki, rəssam İnqa Şmidtin master-klassında iştirak edən gənclərin əksəriyyəti yüzlərlə digər tələbələr arasından seçilən, “Qarabağın Rəngləri – 2025” layihəsinin final mərhələsində iştirak etmək hüququ qazanan ADRA və ADMİU-nun tələbələridir.
Fondun sədri xatırlatdı ki, ötən il baş tutan “Qarabağın Rəngləri - 2024” layihəsi çərçivəsində ADRA-da təhsil alan 23 nəfər istedadlı gənc tərəfindən hazırlanan 19 rəsm və 4 heykəltəraşlıq nümunəsinin satışından əldə edilən 90.200 AZN vəsait Ağdam rayonunun ərazisində yerləşən Pənahəli xanın İmarət kompleksinin bərpasına yönəldilib (layihə ilə daha ətraflı burada tanış ola bilərsiniz).
Qeyd olundu ki, QDF və ADRA-nın birgə təşkilatçılığı ilə artıq “Qarabağın Rəngləri – 2025” layihəsinin icrasına start verilib. Belə ki, layihədə iştirak edəcək finalçıların seçim mərhələsi yekunlaşıb, onların ərsəyə gətirəcəyi əsərlərin eskizlərinin hazırlanması prosesi isə davam edir.
Azərbaycan Rəssamlıq Akademiyasının rektoru Natiq Əliyev, Akademiyanın prorektoru Salxab Məmmədov və Azərbaycan Dövlət Mədəniyyət və İncəsənət Universitetinin rektoru Ceyran Mahmudova çıxış edərək layihənin əhəmiyyətindən danışıb, onun gənc rəssamların gələcək yaradıcılıq fəaliyyətinə böyük töhfə verəcəyini vurğulayıblar.

An exhibition of artworks prepared within the masterclass of German artist Inga Schmidt and dedicated to Karabakh has been held
An exhibition of artworks prepared within the masterclass of German artist Inga Schmidt and dedicated to Karabakh has been held An exhibition of artworks prepared within the masterclass of German artist Inga Schmidt and dedicated to Karabakh has been held
An exhibition featuring artworks by young artists dedicated to Karabakh was held in Baku.
The opening ceremony of the exhibition, organized at the "QGallery" art gallery, was attended by Rahman Hajiyev, Chairman of the Executive Board of the Karabakh Revival Fund (KRF); People's Artist, Professor, Rector of the Azerbaijan State Academy of Fine Arts (ASAF ) Natig Aliyev; Honored Art Figure, Doctor of Art History, Professor, Rector of the Azerbaijan State University of Culture and Arts (ASUCA) Jeyran Mahmudova; People's Artist, Professor, Vice-Rector of the Azerbaijan State Academy of Fine Arts Salhab Mammadov; other official figures, prominent representatives of culture and the public, donors and partners of the Fund, as well as young authors of the prepared artworks and media representatives.
Rahman Hajiyev, Chairman of the Executive Board of the Karabakh Revival Fund, stated that 38 paintings dedicated to the mesmerizing nature and historical monuments of Karabakh, as well as the restoration and reconstruction works carried out in the liberated territories under the leadership of the President of the Republic of Azerbaijan, H.E. Ilham Aliyev, were created with the support of the Fund. These artworks were produced within a masterclass led by world-renowned German artist and professor at the Berlin Academy of Arts, Inga Schmidt, for students of the Azerbaijan State Academy of Fine Arts and the Azerbaijan State University of Culture and Arts, with the aim of contributing to the development of young artists.
R. Hajiyev noted that most young artists participating in Inga Schmidt's masterclass are students of ASAF and ASUCA, selected from among hundreds of other students and entitled to participate in the final stage of the "Colors of Karabakh – 2025" project.
The Chairman recalled that within the "Colors of Karabakh - 2024" project held last year, 19 paintings and 4 sculptures created by 23 talented students studying at ASAF were sold, generating 90,200 AZN. This amount was directed toward the restoration of Panahali Khan's Imaret complex located in Aghdam district (more detailed information about the project can be found here).
It was noted that the implementation of the "Colors of Karabakh – 2025" project, jointly organized by KRF and ASAF, has already begun. The selection phase of the finalists participating in the project has concluded, and the process of preparing sketches for the artworks they will create is ongoing.
Natig Aliyev, Rector of the Azerbaijan State Academy of Fine Arts; Salhab Mammadov, Vice-Rector of the Academy; and Jeyran Mahmudova, Rector of the Azerbaijan State University of Culture and Arts, spoke about the project's importance, emphasizing its significant contribution to the future creative activities of young artists.
Following the speeches, special certificates were presented to the authors of the paintings.
Subsequently, exhibition participants viewed the artwork displayed and took commemorative photographs.