Aprelin 14-də Milli Məclisin sədri Sahibə Qafarova ölkəmizdə səfərdə olan Rumıniya Parlamenti Senatı sədrinin vəzifəsini müvəqqəti icra edən Mirça Abrudeanın başçılıq etdiyi nümayəndə heyəti ilə görüşüb.
Qonağı və onun rəhbərlik etdiyi nümayəndə heyətini səmimiyyətlə salamlayan spiker Sahibə Qafarova bu səfərin parlamentlərimiz və ölkələrimiz arasında münasibətlərin inkişafına töhfə verəcəyinə inamını ifadə edib. O, Rumıniyanın Azərbaycanın müstəqilliyini tanıyan dünyada ikinci, Avropa İttifaqı ölkələri arasında isə birinci dövlət olduğunu qeyd edib, ölkələrimiz arasındakı dərin dostluq münasibətlərindən danışıb.
Görüşdə Azərbaycan ilə Rumıniya arasında münasibətlərin strateji tərəfdaşlıq səviyyəsinə qalxdığı, ikitərəfli münasibətlərin inkişafında yüksək səviyyəli səfərlərin və görüşlərin əhəmiyyəti qeyd olunub.
Söhbət zamanı dövlətlərimiz arasında olan münasibətlərin qanunverici orqanlar arasında da əməkdaşlığın daha da inkişafı üçün yaxşı imkanlar yaratdığı, parlament dostluq qruplarının mühüm rolu və parlament komitələri arasında birbaşa əlaqələrin yaradılmasının vacibliyi qeyd edilib.
Sahibə Qafarova Azərbaycan və Rumıniyanın beynəlxalq təşkilatlar çərçivəsində də uğurla əməkdaşlıq etdiyini vurğulayıb.
Söhbət zamanı Milli Məclisin sədri Vətən müharibəsindən sonra regionda mövcud vəziyyət, Azərbaycanın BMT qətnamələrinin icrasını öz gücü ilə təmin edərək ərazi bütövlüyünü və müstəqilliyini bərpa etdikdən sonra bəzi Avropa ölkələri tərəfindən qarşılaşdığı təzyiqlər, məqsədli şəkildə yayılan saxta informasiyalara qarşı apardığı mübarizə, Azərbaycan və Ermənistan arasında sülh prosesinin gedişi barədə də məlumat verib. Spiker bildirib ki, hazırda iki ölkə arasında sülh müqaviləsinin mətni razılaşdırılıb. Lakin iki məsələ sülh müqaviləsinin imzalanmasına mane olur. Bunlar Ermənistan konstitusiyasının preambulasında Azərbaycana qarşı olan ərazi iddiası və uzun illər problemin həlli ilə məşğul olmuş ATƏT-in Minsk qrupunun fəaliyyətinə ehtiyac qalmadığı üçün onun ləğv edilməsidir. Bu məsələlər də öz həllini tapdıqdan sonra iki ölkə arasında sülh müqaviləsinin imzalanmasına heç bir maneə qalmayacaq.
Görüşdə həmçinin, Azərbaycanın işğaldan azad etdiyi ərazilərdə apardığı tikinti-quruculuq işləri, “Ağıllı şəhər” və “Ağıllı kənd” layihələri, sakinlərinin öz doğma yurdlarına qayıtması, Qərbi azərbaycanlıların hüquqlarının bərpasının təmin olunması barədə də danışılıb.
Rumıniya Parlamenti Senatı sədrinin vəzifəsini müvəqqəti icra edən Mirça Abrudean səmimi görüş üçün təşəkkürünü bildirərək, Azərbaycanla Rumıniya arasında bir çox sahələrdə əməkdaşlığın daha da inkişafı üçün böyük potensial olduğunu bildirib.
Qonaq ölkəsinin Azərbaycanın ərazi bütövlüyünü hər zaman tanıdığını, beynəlxalq təşkilatlarda, xüsusilə də AŞPA-da ölkəmizi müdafiə etdiyini və Ermənistanla sülh planını dəstəklədiyini diqqətə çatdırıb. O, tezliklə sülh sazişinin imzalanacağına inamını ifadə edib və bu regionu parlaq gələcəyin gözlədiyinə əminliyini bildirib.
Söhbət zamanı Azərbaycanla enerji, nəqliyyat və digər sahələrdə uğurlu əməkdaşlığın olduğunu bildirən qonaq, Azərbaycanın ASAN xidmət təcrübəsinin Rumıniyada da tətbiqi üçün Anlaşma Memorandumu imzalandığını və bu təcrübəni öyrəndiklərini diqqətə çatdırıb.

Speaker of the Milli Majlis Sahiba Gafarova had a meeting on 14 April with the visiting delegation led by Acting Speaker of the Senate of the Parliament of Romania Mircea Abrudean.
Sahiba Gafarova, who greeted the guest and his delegation cordially, voiced a confidence that the current visit would contribute to the development of the relations between our parliaments and countries. She mentioned Romania’s having been the second country in the world and the first one amongst the Members of the European Union to recognise the independence of Azerbaijan.
The conversation also touched upon the strategic partnership to which the relations between Azerbaijan and Romania had graduated, and about the role of high-status visits and meetings in the progress of the bilateral relations.
They mentioned the fact that the inter-state links had generated fine opportunities to continue the progress of the co-operation between the legislative bodies, the remarkable roles of the parliamentary friendship groups and the importance of building direct links between parliamentary committees.
Besides, Sahiba Gafarova underscored the fruitful co-operation between Azerbaijan and Romania in international organisations.
The Speaker of the Milli Majlis went on to inform the guests of the current regional situation established following the Patriotic War, Azerbaijan’s struggle against certain European countries’ pressure and premeditated disinformation, which our country had to face upon enforcing independently the resolutions of the UN Security Council and restoring her own territorial integrity and independence, and about also the progress of the peace process between Azerbaijan and Armenia. She said that the text of the bilateral peace treaty had been agreed upon already. However, the signing of the treaty is obstructed by two circumstances. Those are the territorial claims to Azerbaijan that are contained in the preamble to the Armenian Constitution and dissolution of the OSCE Minsk Group which had worked on solving the problem for long years but the efforts of which are no longer required. With those two matters resolved, there will be no impediments left and the peace treaty between the two countries can be signed then.
Furthermore, Azerbaijan’s construction and restoration work she is doing in the territories she liberated, the Smart Town and Smart Village projects, the residents’ returning to their native parts and the necessary restoration of the rights of the Western Azerbaijanis were talked over as the meeting went forward.
Acting Speaker of the Senate of the Parliament of Romania Mircea Abrudean thanked for the warm welcome and talked about the great development potential behind co-operation between Azerbaijan and Armenia in many fields.
As the guest said, his country has always recognised the territorial integrity of Azerbaijan, protected our country in international organisations including OSCE, and is behind the peace plan concerning Armenia. He said he trusted the peace treaty would be signed soon, adding that he was certain of that event coming to ensure a brilliant future for the region.
Turning to the successful co-operation with Azerbaijan in energy, transport and other areas, the guest mentioned the signing of the Memorandum of Understanding about applying the ASAN Service experience in Romania and the study of the correspondent experience.