Aprelin 14-də Milli Məclisin sədri Sahibə Qafarova ölkəmizdə səfərdə olan Rumıniya Parlamenti Senatı sədrinin vəzifəsini müvəqqəti icra edən Mirça Abrudeanın başçılıq etdiyi nümayəndə heyəti ilə görüşüb.
Qonağı və onun rəhbərlik etdiyi nümayəndə heyətini səmimiyyətlə salamlayan spiker Sahibə Qafarova bu səfərin parlamentlərimiz və ölkələrimiz arasında münasibətlərin inkişafına töhfə verəcəyinə inamını ifadə edib. O, Rumıniyanın Azərbaycanın müstəqilliyini tanıyan dünyada ikinci, Avropa İttifaqı ölkələri arasında isə birinci dövlət olduğunu qeyd edib, ölkələrimiz arasındakı dərin dostluq münasibətlərindən danışıb.
Görüşdə Azərbaycan ilə Rumıniya arasında münasibətlərin strateji tərəfdaşlıq səviyyəsinə qalxdığı, ikitərəfli münasibətlərin inkişafında yüksək səviyyəli səfərlərin və görüşlərin əhəmiyyəti qeyd olunub.
Söhbət zamanı dövlətlərimiz arasında olan münasibətlərin qanunverici orqanlar arasında da əməkdaşlığın daha da inkişafı üçün yaxşı imkanlar yaratdığı, parlament dostluq qruplarının mühüm rolu və parlament komitələri arasında birbaşa əlaqələrin yaradılmasının vacibliyi qeyd edilib.
Sahibə Qafarova Azərbaycan və Rumıniyanın beynəlxalq təşkilatlar çərçivəsində də uğurla əməkdaşlıq etdiyini vurğulayıb.
Söhbət zamanı Milli Məclisin sədri Vətən müharibəsindən sonra regionda mövcud vəziyyət, Azərbaycanın BMT qətnamələrinin icrasını öz gücü ilə təmin edərək ərazi bütövlüyünü və müstəqilliyini bərpa etdikdən sonra bəzi Avropa ölkələri tərəfindən qarşılaşdığı təzyiqlər, məqsədli şəkildə yayılan saxta informasiyalara qarşı apardığı mübarizə, Azərbaycan və Ermənistan arasında sülh prosesinin gedişi barədə də məlumat verib. Spiker bildirib ki, hazırda iki ölkə arasında sülh müqaviləsinin mətni razılaşdırılıb. Lakin iki məsələ sülh müqaviləsinin imzalanmasına mane olur. Bunlar Ermənistan konstitusiyasının preambulasında Azərbaycana qarşı olan ərazi iddiası və uzun illər problemin həlli ilə məşğul olmuş ATƏT-in Minsk qrupunun fəaliyyətinə ehtiyac qalmadığı üçün onun ləğv edilməsidir. Bu məsələlər də öz həllini tapdıqdan sonra iki ölkə arasında sülh müqaviləsinin imzalanmasına heç bir maneə qalmayacaq.
Görüşdə həmçinin, Azərbaycanın işğaldan azad etdiyi ərazilərdə apardığı tikinti-quruculuq işləri, “Ağıllı şəhər” və “Ağıllı kənd” layihələri, sakinlərinin öz doğma yurdlarına qayıtması, Qərbi azərbaycanlıların hüquqlarının bərpasının təmin olunması barədə də danışılıb.
Rumıniya Parlamenti Senatı sədrinin vəzifəsini müvəqqəti icra edən Mirça Abrudean səmimi görüş üçün təşəkkürünü bildirərək, Azərbaycanla Rumıniya arasında bir çox sahələrdə əməkdaşlığın daha da inkişafı üçün böyük potensial olduğunu bildirib.
Qonaq ölkəsinin Azərbaycanın ərazi bütövlüyünü hər zaman tanıdığını, beynəlxalq təşkilatlarda, xüsusilə də AŞPA-da ölkəmizi müdafiə etdiyini və Ermənistanla sülh planını dəstəklədiyini diqqətə çatdırıb. O, tezliklə sülh sazişinin imzalanacağına inamını ifadə edib və bu regionu parlaq gələcəyin gözlədiyinə əminliyini bildirib.
Söhbət zamanı Azərbaycanla enerji, nəqliyyat və digər sahələrdə uğurlu əməkdaşlığın olduğunu bildirən qonaq, Azərbaycanın ASAN xidmət təcrübəsinin Rumıniyada da tətbiqi üçün Anlaşma Memorandumu imzalandığını və bu təcrübəni öyrəndiklərini diqqətə çatdırıb.

14-го апреля спикер Милли Меджлиса Сагиба Гафарова встретилась с прибывшей в нашу страну делегацией во главе с временно исполняющим обязанности спикера Сената Парламента Румынии Мирчей Абрудяном.
Сердечно приветствовавшая гостя и руководимую им делегацию спикер Сагиба Гафарова выразила уверенность в том, что текущий визит внесёт свой вклад в развитие отношений между нашими парламентами и странами. Она упомянула тот факт, что Румыния была вторым в мире государством и первым из стран Европейского Союза, признавшим независимость Азербайджана.
Затем на встрече говорилось о достигнутом отношениями между Азербайджаном и Румынией уровне стратегического партнёрства и о роли высокоуровневых визитов и встреч в развитии двусторонних отношений.
В ходе беседы отмечались создание межгосударственными отношениями хороших возможностей для дальнейшего развития сотрудничества между законодательными органами, значительная роль групп парламентской дружбы и важность налаживания непосредственных связей между парламентскими комитетами.
Сагиба Гафарова, кроме того, подчеркнула плодотворное сотрудничество между Азербайджаном и Румынией в международных организациях.
Спикер Милли Меджлиса также информировала гостей о текущей ситуации в регионе, сложившейся после Отечественной войны, о борьбе Азербайджана с давлением и намеренной дезинформацией со стороны некоторых европейских государств, с которыми наша страна столкнулась после того, как самостоятельно исполнила резолюции Совбеза ООН и восстановила собственные территориальную целостность и независимость, и о ходе мирного процесса между Азербайджаном и Арменией. Как она заметила, уже согласован текст мирного договора между двумя государствами. Однако подписанию этого договора мешают два обстоятельства. Это – содержащиеся в преамбуле к Конституции Армении территориальные претензии к Азербайджану и роспуск Минской Группы ОБСЕ, которая долгие годы занималась решением проблемы, и в деятельности которой отпала необходимость. После решения и этих вопросов больше не останется препятствий к подписанию мирного договора между двумя странами.
На встрече также говорилось о строительных и восстановительных работах, которые Азербайджан ведёт на освобождённых им территориях, о проектах «Умный город» и «Умное село», о возвращении жителей в родные места и об обеспечении восстановления прав Западных азербайджанцев.
Временно исполняющий обязанности спикера Сената Парламента Румынии Мирча Абрудян выразил признательность за искренний приём, и отметил большой потенциал развития сотрудничества между Азербайджаном и Румынией во множестве областей.
Гость заявил, что его страна всегда признавала территориальную целостность Азербайджана, защищала нашу страну в международных организациях, включая ПАСЕ, и поддерживает мирный план касательно Армении. Он выразил веру в скорейшее подписание мирного договора и уверенность в том, что это событие обеспечит региону блестящее будущее.
Затронув успешное сотрудничество с Азербайджаном в энергетической, транспортной и прочих сферах, гость упомянул подписание меморандума о взаимопонимании о применении в Румынии опыта Службы «АСАН» и изучении соответствующего опыта.