BDU və “Bayraktar Texnologiya Azərbaycan” MMC arasında anlaşma memorandumu imzalanıb
BDU və “Bayraktar Texnologiya Azərbaycan” MMC arasında anlaşma memorandumu imzalanıb BDU və “Bayraktar Texnologiya Azərbaycan” MMC arasında anlaşma memorandumu imzalanıb
Bakı Dövlət Universiteti (BDU) ilə “Bayraktar Texnologiya Azərbaycan” MMC arasında anlaşma memorandumu imzalanıb. Memorandumu BDU rektoru Elçin Babayev və “Bayraktar Texnologi̇ya Azərbaycan” MMC-nin direktoru Hüseyin Topuz imzalayıblar.
Mərasimdə çıxış edən rektor Elçin Babayev “Bayraktar Teknologiya Azərbaycan” şirkəti ilə kompüter mühəndisliyi, nanotexnologiyalar, İT, süni intellekt, kimya mühəndisliyi və digər istiqamətlərdə peşəkar kadr hazırlığında geniş əməkdaşlıq perspektivlərinin olduğunu qeyd edib. O, imzalanan memorandumun ortaq tədqiqatların aparılması, birgə tədbirlərin keçirilməsi, BDU tələbələri üçün təlim, təcrübəkeçmə, iş imkanları baxımından uğurlu olacağına əminliyini bildirib.
“Bayraktar Texnologi̇ya Azərbaycan” MMC-nin direktoru Hüseyin Topuz da BDU ilə əməkdaşlıqdan gözləntilərin böyük olduğunu diqqətə çatdırıb. O qeyd edib ki, təkcə “Baykar” şirkəti deyil, Türkiyə müdafiə sənayesinin digər tanınmış şirkətləri də bu əməkdaşlıqda maraqlıdır.
Memoranduma əsasən, tərəflər tədris və təlim prosesinin təkmilləşdirilməsi, beynəlxalq standartlara uyğunlaşdırılması məqsədilə birgə tədbirlər, layihə və tədqiqatlar həyata keçirəcəklər. Memorandumda birgə tədris fəaliyyətinin, təhsilalanlar, akademik və inzibati heyət üçün ortaq təlim proqramlarının təşkil edilməsi, təhsilalanlar üçün təcrübə imkanlarının yaradılması da əks olunub.

Подписан меморандум о взаимопонимании между Бакинским государственным университетом (БГУ) и ООО Bayraktar Technology Azerbaijan.
Меморандум подписали ректор БГУ Эльчин Бабаев и директор ООО Bayraktar Technology Azerbaijan Гусейн Топуз.
Выступая на церемонии, ректор Эльчин Бабаев отметил перспективы сотрудничества с Bayraktar Technology Azerbaijan в подготовке кадров в области компьютерной инженерии, нанотехнологий, ИТ, искусственного интеллекта, химической инженерии и других направлений. Он выразил уверенность, что меморандум будет успешным в плане проведения совместных исследований, проведения совместных мероприятий, предоставления возможностей обучения, стажировок и трудоустройства студентов БГУ.
Директор ООО Bayraktar Technology Azerbaijan Гусейн Топуз отметил, что на сотрудничество с БГУ возлагаются большие надежды. Отмечено, что в этой интеграции заинтересована не только компания Baykar, но и другие известные компании турецкой оборонной промышленности.
Согласно меморандуму, стороны будут осуществлять совместные мероприятия, проекты и исследования. Документ также предусматривает организацию совместной учебной деятельности, совместных программ обучения студентов, академического и административного персонала, а также создание возможностей для стажировок студентов.