Nizami adına Daşkənd Dövlət Pedaqoji Universitetinin alimləri BDU-nun Tarix fakültəsində
Nizami adına Daşkənd Dövlət Pedaqoji Universitetinin alimləri BDU-nun Tarix fakültəsində Nizami adına Daşkənd Dövlət Pedaqoji Universitetinin alimləri BDU-nun Tarix fakültəsində
Özbəkistanın Nizami adına Daşkənd Dövlət Pedaqoji Universitetinin bir qrup alimi Bakı Dövlət Universitetinin (BDU) Tarix fakültəsində olub.
Nizami adına Daşkənd Dövlət Pedaqoji Universitetinin İctimai elmlər kafedrasının müdiri Matlyuba Tullavoldieva, kafedranın professoru Karima Tulenova, dosenti Gülçöhrə Eşanova, dosent əvəzi Marvarid Mamadcanova, Dünya tarixi kafedrasının müəllimi Raino Mullacanova fakültənin rəhbərliyi, professor-müəllim heyəti ilə görüşüblər.
Tarix fakültəsinin dekanı İbrahim Zeynalov rəhbərlik etdiyi fakültə haqqında görüş iştirakçılarını məlumatlandırıb. Qeyd edib ki, fakültə fəaliyyət göstərdiyi illərdə çətin və şərəfli inkişaf yolu keçib. BDU-nun və fakültənin dünya şöhrətli məzunu isə Ümummilli Lider Heydər Əliyevdir. Sonra İbrahim Zeynalov kafedraların apardığı elmi-tədqiqat işləri barəsində məlumat verib.
Nizami adına Daşkənd Dövlət Pedaqoji Universitetinin nümayəndə heyəti rus və ingilis bölmələrində tədris edilən "Azərbaycanın orta əsrlər dövrü  tarixi" və "Qədim dünya tarixi" dərslərində iştirak edib, Arxeologiya və etnoqrafiya muzeyində mövcud olan eksponatlarla tanış olub.

https://innews.az/uploads/news/2025-04/_innews_2107be2b657f7139163d60fb3_o.jpg
Группа ученых из Ташкентского государственного педагогического университета имени Низами (Узбекистан) посетила исторический факультет Бакинского государственного университета (БГУ).
Гости - заведующая кафедрой Матлюба Туллаволдиева, профессор Карима Туленова, доцент Гюльчохра Эшанова, и.о. доцента Марварид Мамаджанова и преподаватель Раино Мулладжанова встретились с администрацией и профессорско-преподавательским составом факультета.
Декан факультета Ибрагим Зейналов проинформировал участников встречи о руководимом им факультете. Он отметил, что за годы своей деятельности факультет прошел сложный и почетный путь развития. Всемирно известным выпускником БГУ и факультета является общенациональный лидер Гейдар Алиев. Затем Ибрагим Зейналов предоставил информацию о научно-исследовательской работе, проводимой кафедрами.
Гости участвовали в занятиях по предметам «История средневекового периода Азербайджана» и «История Древнего мира», преподаваемые на русском и английском отделениях, а также ознакомились с экспонатами Музея археологии и этнографии.