Sahibə Qafarova: “Parlament Şəbəkəsinin yaradılması Azərbaycanın Qoşulmama Hərəkatına sədrliyinin mühüm nailiyyətlərindən biridir”
Sahibə Qafarova: “Parlament Şəbəkəsinin yaradılması Azərbaycanın Qoşulmama Hərəkatına sədrliyinin mühüm nailiyyətlərindən biridir” Sahibə Qafarova: “Parlament Şəbəkəsinin yaradılması Azərbaycanın Qoşulmama Hərəkatına sədrliyinin mühüm nailiyyətlərindən biridir”
“Qoşulmama Hərəkatının Sədri kimi Prezident İlham Əliyevin bir sıra təşəbbüsləri Hərəkat üzvləri arasında həmrəyliyin, qarşılıqlı dəstəyin və çoxşaxəli əməkdaşlığın gücləndirilməsi, habelə onun institusional inkişafı üçün həyati əhəmiyyət kəsb edib”. Bu fikri Özbəkistanın paytaxtı Daşkənd şəhərində Qoşulmama Hərəkatının Parlament Şəbəkəsinin dördüncü konfransında çıxışı zamanı Milli Məclisin sədri Sahibə Qafarova deyib.
2019-cu ildə Qoşulmama Hərəkatının Bakıda keçirilən 18-ci Zirvə Toplantısında Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyevin Azərbaycanın sədrlik prioritetlərini və fəaliyyətini Bandunq prinsipləri əsasında quracağını, ədaləti və beynəlxalq hüquq normalarını qətiyyətlə müdafiə edəcəyini, Qoşulmama Hərəkatının rolunu və nüfuzunu daha da artırmaq üçün çalışacağını vurğuladığını xatırladan spiker Sahibə Qafarova Parlament Şəbəkəsinin yaradılmasını da Azərbaycanın Qoşulmama Hərəkatına sədrliyinin mühüm nailiyyətlərindən biri kimi qiymətləndirib.

https://www.innews.az/uploads/news/2025-04/_innews_e81fe42d46cadc6bc554b3043_o.jpg
Ряд инициатив Президента Ильхама Алиева как Председателя Движения Неприсоединения сыграл ключевую роль в укреплении солидарности, взаимной поддержки и многопланового сотрудничества между участниками Движения, а также в его институциональном развитии. Спикер Милли Меджлиса Сагиба Гафарова заявила об этом в своём выступлении на четвертой конференции Парламентской Сети Движения Неприсоединения в столице Узбекистана Ташкенте.
Выступая на конференции, спикер напомнила, что на 18-м Саммите Движения Неприсоединения в Баку в 2019 году Президент Азербайджана Ильхам Алиев подчёркивал, что азербайджанское председательство будет строить свои приоритеты и деятельность на основе Бандунгских Принципов, решительно отстаивать справедливость и нормы международного права, а также работать над дальнейшим повышением роли и авторитета Движения.
Сагиба Гафарова также заявила, что создание Парламентской Сети стало одним из значимых достижений азербайджанского председательства в Движении Неприсоединения.