https://www.innews.az/uploads/news/2025-04/_innews_37aa3146ed38590d1c6001a67_o.jpg
Aidə Aslanova Bakı Ali Neft Məktəbinin (BANM) Neft-qaz mühəndisliyi kafedrasının baş müəllimi, akademik uğurları ilə gənc alimlər arasında seçilənlərdəndir. O, Sumqayıt şəhər Təbiət Elmləri Təmayüllü Gimnaziyasını fərqlənmə ilə bitirib və Prezident təqaüdçüsü olub.
675 balla BANM Neft-qaz mühəndisliyi ixtisasına qəbul olub. Ali Məktəb birincisi olub, bakalavriatı qırmızı diplomla bitirib.
Şotlandiyanın Heriot-Watt Universitetində mübadilə proqramı ilə 1 semestr təhsil alıb. Burada fərqlənmə diplomunu (Honored Degree) alıb. Almaniyanın DAAD təqaüd proqramının qalibi olub.
Habelə, BANM-ın Yatağın qiymətləndirilməsi və idarə olunması ixtisasına 90 baldan yuxarı nəticə ilə qəbul olub. 2019-cu ildə BANM və Heriot-Watt Universitetini ikili diplom proqramı üzrə bitirib.
2021-ci ildə Neft və qaz yataqlarının işlənməsi və istismarı ixtisası üzrə Fəlsəfə doktoru hazırlığı üzrə doktoranturaya qəbul olub. Bu müddət ərzində professor Fuad Vəliyevlə birgə 25-dən çox elmi əsəri beynəlxalq və yerli jurnallarda və konfranslarda o cümlədən ABŞ, Yaponiya, İsveç, Qazaxıstan, Estoniya, Rusiya, Belarusiya və Türkiyədə təqdim olunub.
2023 və 2024-cü illərdə həmmüəllifi olduğu elmi əsərlər AMEA-nın Yer Elmləri Bölməsi tərəfindən "İlin ən mühüm nəticəsi" adına layiq görülüb. Adətən iki il ardıcıl eyni müəlliflər bu ada seçilmir, lakin onların işi hər iki ildə istisna olaraq qalib olub.
8 məqaləsi “SCOPUS”, “Springer Nature” və “Veb of Science” indeksli beynəlxalq reytingli jurnallarda dərc olunub."Electrokinetic regulation of flow in microcrack reservoirs" adlı təqdimatı Yaponiyanın Osaka şəhərində keçirilən “SCOPUS” indeksli Beynəlxalq Kimyəvi Termodinamika konfransında yüksək qiymətləndirilib və GRANT-a layiq görülüb.
"Electrokinetic regulation of fluid flow in microchannels" adlı kitab bölümü IntechOpen nəşriyyatının SCOPUS indeksli "Hydraulic Engineering-Cutting Edge" adlı kitabında nəşr olunmaq üçün dəvət alıb.

Аида Асланова – старший преподаватель кафедры нефтегазовой инженерии
Аида Асланова была зачислена на специальность «Нефтяная и газовая инженерия» Бакинской высшей школы нефти, набрав 675 баллов.
Она была сильнейшим студентом БВШН и окончила бакалавриат вуза с красным дипломом.
Аида Асланова училась в течение семестра в Университете Хэриота Уатта (Шотландия) по программе обмена. По окончании обучения ей выдали диплом с отличием.
Она стала победителем Германской стипендиальной программы DAAD.
Аида Асланова была зачислена на специальность «Оценка и управление месторождением» БВШН, набрав более 90 баллов.
В 2019 году она окончила БВШН и Университет Хэриота Уатта по программе двойного диплома.
В 2021 году Аида Асланова была принята в докторантуру по специальности «Разработка и эксплуатация нефтяных и газовых месторождений».
За этот период Аида Асланова совместно с профессором Фуадом Велиевым представили более 25 научных работ, которые были опубликованы в международных и отечественных журналах, а таже были презентованы на конференциях, в том числе в США, Японии, Швеции, Казахстане, Эстонии, России, Беларуси и Турции.
Научные работы, написанные ею в соавторстве в 2023 и 2024 годах, были названы «Важнейшим результатом года» Отделением наук о Земле НАНА.
Обычно работы одних и тех же авторов не получают это название два года подряд, но научные работы Аиды Аслановой были удостоены этого названия два года подряд.
8 ее статей были опубликованы в международных рейтинговых журналах, индексируемых SCOPUS, Springer Nature и Web of Science.
Доклад Аиды Аслановой на тему "Electrokinetic regulation of flow in microcrack reservoirs" был высоко оценен и удостоен ГРАНТА на индексируемой SCOPUS Международной конференции по химической термодинамике, состоявшейся в Осаке, Япония.