https://www.innews.az/uploads/news/2025-04/_innews_37aa3146ed38590d1c6001a67_o.jpg
Aidə Aslanova Bakı Ali Neft Məktəbinin (BANM) Neft-qaz mühəndisliyi kafedrasının baş müəllimi, akademik uğurları ilə gənc alimlər arasında seçilənlərdəndir. O, Sumqayıt şəhər Təbiət Elmləri Təmayüllü Gimnaziyasını fərqlənmə ilə bitirib və Prezident təqaüdçüsü olub.
675 balla BANM Neft-qaz mühəndisliyi ixtisasına qəbul olub. Ali Məktəb birincisi olub, bakalavriatı qırmızı diplomla bitirib.
Şotlandiyanın Heriot-Watt Universitetində mübadilə proqramı ilə 1 semestr təhsil alıb. Burada fərqlənmə diplomunu (Honored Degree) alıb. Almaniyanın DAAD təqaüd proqramının qalibi olub.
Habelə, BANM-ın Yatağın qiymətləndirilməsi və idarə olunması ixtisasına 90 baldan yuxarı nəticə ilə qəbul olub. 2019-cu ildə BANM və Heriot-Watt Universitetini ikili diplom proqramı üzrə bitirib.
2021-ci ildə Neft və qaz yataqlarının işlənməsi və istismarı ixtisası üzrə Fəlsəfə doktoru hazırlığı üzrə doktoranturaya qəbul olub. Bu müddət ərzində professor Fuad Vəliyevlə birgə 25-dən çox elmi əsəri beynəlxalq və yerli jurnallarda və konfranslarda o cümlədən ABŞ, Yaponiya, İsveç, Qazaxıstan, Estoniya, Rusiya, Belarusiya və Türkiyədə təqdim olunub.
2023 və 2024-cü illərdə həmmüəllifi olduğu elmi əsərlər AMEA-nın Yer Elmləri Bölməsi tərəfindən "İlin ən mühüm nəticəsi" adına layiq görülüb. Adətən iki il ardıcıl eyni müəlliflər bu ada seçilmir, lakin onların işi hər iki ildə istisna olaraq qalib olub.
8 məqaləsi “SCOPUS”, “Springer Nature” və “Veb of Science” indeksli beynəlxalq reytingli jurnallarda dərc olunub."Electrokinetic regulation of flow in microcrack reservoirs" adlı təqdimatı Yaponiyanın Osaka şəhərində keçirilən “SCOPUS” indeksli Beynəlxalq Kimyəvi Termodinamika konfransında yüksək qiymətləndirilib və GRANT-a layiq görülüb.
"Electrokinetic regulation of fluid flow in microchannels" adlı kitab bölümü IntechOpen nəşriyyatının SCOPUS indeksli "Hydraulic Engineering-Cutting Edge" adlı kitabında nəşr olunmaq üçün dəvət alıb.

Aida Aslanova graduated with honors from the Sumgait city Natural Sciences oriented Gymnasium.
Aida Aslanova was admitted to the Petroleum Engineering specialty of Baku Higher Oil School with 675 points.
She was the highest-scoring student at BHOS and graduated with honors from the university’s bachelor’s program.
Aida Aslanova studied for a semester at Heriot-Watt University (Scotland) on an exchange program. Upon completion of her studies, she received an Honored Degree.
She became the winner of the DAAD German Scholarship Program.
Aida Aslanova was enrolled in the specialty "Field Assessment and Management" of BHOS, having scored more than 90 points.
In 2019, she graduated from the Double Diploma Program of BHOS and Heriot Watt University.
In 2021, Aida Aslanova was enrolled in the PhD Program in Development and Exploitation of Oil and Gas Fields.
During this period, Aida Aslanova together with Professor Fuad Veliyev presented more than 25 scientific works, which were published in international and domestic journals, and were also presented at conferences, including in the USA, Japan, Sweden, Kazakhstan, Estonia, Russia, Belarus and Turkey.
Research papers she co-authored in 2023 and 2024 were named “Most Important Result of the Year” by the Department of Earth Sciences of ANAS. Usually, works by the same authors do not receive this name two years in a row, but Aida Aslanova's research papers were honored with this name two years in a row.
8 of her articles were published in international rating journals indexed by SCOPUS, Springer Nature and Web of Science.
Aida Aslanova's presentation on “Electrokinetic regulation of flow in microcrack reservoirs” was highly appreciated and awarded a GRANT at the SCOPUS-indexed International Conference on Chemical Thermodynamics held in Osaka, Japan.
The book chapter “Electrokinetic regulation of fluid flow in microchannels” was invited for publication in the SCOPUS indexed book “Hydraulic Engineering-Cutting Edge” by IntechOpen Publishing.