https://www.innews.az/uploads/news/2025-04/_innews_e7ca79b9049bfa968ce21bf59_o.jpg
Bakıda Cənub Qaz Dəhlizi Məşvərət Şurası nazirlərin 11-ci iclası və Yaşıl Enerji Məşvərət Şurası nazirlərin 3-cü iclası çərçivəsində üç günəş enerjisi layihəsi üzrə müqavilələr imzalanıb.
Azərbaycan Respublikası Hökuməti və “Enerso Cəbrayıl” MMC arasında Azərbaycan Respublikasında 50 MVt gücündə “Üfüq” Günəş Elektrik Stansiyası layihəsi ilə bağlı İnvestisiya müqaviləsini energetika naziri Pərviz Şahbazov və şirkətin direktoru Eldar Məmmədzadə imzalayıb.
Azərbaycan Respublikası Hökuməti və “Clean Energy Jabrayil” MMC arasında Azərbaycan Respublikasında 50 MVt gücündə “Şəms” Günəş Elektrik Stansiyası layihəsi üzrə İnvestisiya müqaviləsini energetika naziri Pərviz Şahbazov və şirkətin direktoru Xəyalə Nağıyeva imzalayıb.
Azərbaycan Respublikasının Energetika Nazirliyi və “Nobel Energy Limited” şirkəti arasında Naxçıvan şəhərində 30 MVt gücündə günəş elektrik stansiyasının qiymətləndirilməsi, inkişafı və həyata keçirilməsi ilə bağlı İcra Müqaviləsi isə energetika nazirinin müavini Elnur Soltanov və “Nobel Energy Limited” şirkətinin baş direktoru Vüqar Səmədli tərəfindən imzalanıb.
“Yaşıl enerji zona”larının inkişafı baxımından mühüm əhəmiyyət kəsb edən layihələrin reallaşması nəticəsində ümumilikdə illik 268 mln. kVt·st elektrik enerjisi istehsalı gözlənilir ki, bu da 59 mln. kubmetr qaza qənaət edilməsinə və 128 min. ton karbon emissiyasının azaldılmasına imkan yaradacaq.

https://www.innews.az/uploads/news/2025-04/_innews_e7ca79b9049bfa968ce21bf59_o.jpg
Agreements on three solar energy projects were signed in Baku as part of the 11th Ministerial Meeting of the Southern Gas Corridor Advisory Council and the 3rd Ministerial Meeting of the Green Energy Advisory Council.
Energy Minister Parviz Shahbazov and CEO of the company Eldar Mammadzade signed the Investment Agreement relating to the “Ufuq” Solar PV Project with a capacity of 50 MW in the Republic of Azerbaijan between the Government of the Republic of Azerbaijan and Enerso Jabrayil LLC.
Energy Minister Parviz Shahbazov and CEO of the company Khayala Nagiyeva signed Investment Agreement relating to the “Shams” Solar PV Project with a capacity of 50 MW in the Republic of Azerbaijan between the Government of the Republic of Azerbaijan and Clean Energy Jabrayil LLC.
Deputy Energy Minister Elnur Soltanov and CEO of Nobel Energy Limited Vugar Samadli signed Implementation Agreement relating to the Assessment, Development and Implementation of 30 MW Solar Plant in the Republic of Azerbaijan (Nakhchivan Autonomous Republic) between the Ministry of Energy of the Republic of Azerbaijan and Nobel Energy Limited.
As a result of the implementation of the projects that are of importantance in terms of the development of the green energy zone, an annual output of 268 million kWh of electricity is expected, which will allow saving 59 million cubic meters of gas and reducing 128 000 tons of carbon emissions.