https://www.innews.az/uploads/news/2025-04/_innews_6e8de08fb1b370568fb64484e_o.jpg
Bakıda Cənub Qaz Dəhlizi və Yaşıl Enerji Məşvərət şuralarının iclasları çərçivəsində “Azərbaycan Respublikasının Energetika Nazirliyi, Qazaxıstan Respublikasının Energetika Nazirliyi, Özbəkistan Respublikasının Energetika Nazirliyi ilə Asiya İnkişaf Bankı və Asiya İnfrastruktur İnvestisiya Bankı arasında Anlaşma Memorandumu”nun imzalanması mərasimi olub. Azərbaycan, Qazaxıstan, Özbəkistanın energetika nazirləri tərəfindən imzalanmış sənədə AİB və AİİB-nin təmsilçiləri də qoşulub.
Bu memorandum Azərbaycan, Qazaxıstan və Özbəkistan arasında “Xəzər Yaşıl Enerji Dəhlizi” layihəsinin texniki-iqtisadi əsaslandırmasının (TİƏ) birinci mərhələsini dəstəkləmək məqsədilə əməkdaşlığı nəzərdə tutur.
Azərbaycanın energetika naziri Pərviz Şahbazov deyib: “Azərbaycan, Özbəkistan və Qazaxıstanın enerji sistemlərinin birləşdirilməsi strateji və tarixi əhəmiyyətli layihədir. “Xəzər Yaşıl Enerji Dəhlizi” təşəbbüsümüzə AİB və AİİB-in qoşulması layihənin icrasında mühüm irəliləyişlərdən biridir. Birgə əməkdaşlığımız layihənin texniki-iqtisadi tədqiqatlarına tezliklə başlamağımızı təmin edəcək. Bu regional yaşıl enerji təşəbbüsü sayəsində Azərbaycanla Mərkəzi Asiya ilk trans-Xəzər enerji dəhlizini reallaşdırmış olacaq.”
Qazaxıstanın energetika naziri Erlan Kudaybergenoviç Akkenjenov deyib: "Yaşıl dəhliz" layihəsi kimi birgə təşəbbüslər regionun enerji sistemlərini gücləndirmək, yaşıl texnologiyaları təşviq etmək və ekoloji təmiz elektrik enerjisinin davamlı ixracını təmin etmək əzmimizi nümayiş etdirir. Birlikdə biz enerjinin təkcə bir resurs deyil, həm də davamlı inkişaf və sabitliyin təməli olduğu bir gələcək yaradırıq".
Özbəkistanın energetika naziri Jurabek Mirzamahmudov deyib: “Qazaxıstan, Özbəkistan və Azərbaycan arasında yaradılacaq Yaşıl Enerji Dəhlizi Mərkəzi Asiyanın bərpa olunan enerji potensialını Avropa ilə birləşdirən etibarlı və dayanıqlı körpüyə çevirən mühüm əməkdaşlıq nümunəsidir. Bu layihə yaşıl gələcək qurmaq, iqtisadi artımı təşviq etmək və uzunmüddətli enerji təhlükəsizliyini təmin etmək istiqamətindəki öhdəliyimizi əks etdirir.”
AİB-in Mərkəzi və Qərbi Asiya Departamentinin Baş direktoru Yevgeni Jukov deyib: “Xəzər Yaşıl Enerji Dəhlizi təşəbbüsü üç ölkə və AİB üçün strateji prioritetdir. Bu təşəbbüs çoxsaylı regional problemlərin həlli ilə yanaşı, təmiz enerji infrastrukturu sahəsində transsərhəd əməkdaşlığın inkişafı üzrə missiyamızın həyata keçirilməsinə birbaşa töhfə verir. Memorandumun imzalanması, Azərbaycan, Qazaxıstan və Özbəkistan, eləcə də Asiya İnkişaf Bankı və Asiya İnfrastruktur İnvestisiya Bankı arasında əməkdaşlıq əlaqələrimizdə həlledici bir mərhələdir. Bu mövcud yanaşmamızı transformativ bir regional təşəbbüsə çevirmək üçün kollektiv öhdəliyimizi əks etdirir.”
AİİB-in nümayəndəsi Hong Vey deyib: “Asiya İnkişaf İnvestisiya Bankı “Xəzər Yaşıl Enerji Dəhlizi” layihəsinin texniki-iqtisadi əsaslandırmasının hazırlanmasında Azərbaycan, Qazaxıstan, Özbəkistan hökumətləri və Asiya İnkişaf Bankı ilə əməkdaşlıqdan məmnundur. Bu layihə Mərkəzi Asiyanın böyük təmiz enerji potensialının üzə çıxmasına imkan verəcək, Azərbaycan isə Mərkəzi Asiyadan Avropaya təmiz enerji axını üçün bir qapı kimi mühüm rol oynayacaq”.
Xatırladaq ki, “Azərbaycan Respublikası, Qazaxıstan Respublikası və Özbəkistan Respublikası hökumətləri arasında yaşıl enerjinin inkişafı və ötürülməsi sahəsində strateji tərəfdaşlıq haqqında Saziş” dövlət başçıları tərəfindən 2024-cü ilin 13 noyabrında COP29 çərçivəsində imzalanıb.

https://innews.az/uploads/news/2025-04/_innews_6e8de08fb1b370568fb64484e_o.jpg
Signing Ceremony of Memorandum of Understanding between the Ministry of Energy of the Republic of Azerbaijan, the Ministry of Energy of the Republic of Kazakhstan, the Ministry of Energy of the Republic of Uzbekistan and the Asian Development Bank, the Asian Infrastructure Investment Bank was held within Southern Gas Corridor Advisory Council 11th Ministerial Meeting and Green Energy Advisory Council 3rd Ministerial Meeting in Baku. The representatives of ADB and AIIB joined the document signed by the Energy Ministers of Azerbaijan, Kazakhstan and Uzbekistan.
This memorandum envisages the cooperation between Azerbaijan, Kazakhstan and Uzbekistan in order to support the first stage of the feasibility study of the “Caspian Green Energy Corridor” project.
Energy Minister of Azerbaijan Parviz Shahbazov said: "The unification of the energy systems of Azerbaijan, Uzbekistan and Kazakhstan is a strategic and historically important project. Joining ADB and AIIB to our Caspian Green Energy Corridor initiative is one of the important advances in the implementation of the project. Our joint cooperation will enable us to start feasibility studies of the project soon. Thanks to this regional green energy initiative, Azerbaijan and Central Asia will realize the first trans-Caspian Energy Corridor.”
Erlan Akkenzhenov, Minister of Energy of the Republic of Kazakhstan stated: “ Joint initiatives such as the Green Corridor project demonstrate our determination to strengthen the region's energy systems, promote green technologies and ensure sustainable export of green electricity. Together we create a future where energy is not only a resource, but also the foundation of sustainable development and stability."
Umid Mamadaminov, Deputy Minister of Energy of the Republic of Uzbekistan: "The Green Energy Corridor to be established between Kazakhstan, Uzbekistan and Azerbaijan is an important example of cooperation that turns the renewable energy potential of Central Asia into a reliable and sustainable bridge connecting Europe. This project reflects our commitment to building a green future, promoting economic growth and ensuring long-term energy security.”
Mr. Yevgeniy Zhukov, ADB`s Director General of Central and West Asia Department: "Caspian Green Energy Corridor initiative is a strategic priority for three countries, as well as ADB, as it directly advances our core mission of fostering cross-border cooperation on clean energy infrastructure while simultaneously addressing multiple regional challenges. The signing of the Memorandum of Understanding (MoU) is a defining moment in our collaboration and sets the foundation for deeper cooperation between Azerbaijan, Kazakhstan, and Uzbekistan. It reflects our collective commitment to turning this vision into a transformative regional initiative."
Mr. Hong Wei, Head of Client Relations, Public Sector Client Department Region II, Asian Infrastructure Investment Bank told: “The Asian Infrastructure Investment Bank (AIIB) is delighted to partner with the governments of Azerbaijan, Kazakhstan, Uzbekistan, and the Asian Development Bank in supporting the Feasibility Study of the Caspian Green Energy Corridor project. This project will unlock Central Asia’s vast clean energy potential, with Azerbaijan playing a critical role as the gateway for green energy flows from Central Asia to Europe.”
It should be noted that Agreement between the governments of the Republic of Azerbaijan, Republic of Kazakhstan and Republic of Uzbekistan on Strategic Partnership in the Development and Transmission of Green Energy. was signed by the leaders of the three countries on 13 November 2024 at the COP29 climate conference.