https://www.innews.az/uploads/news/2025-04/_innews_04fc6e97bfc7939a86cf8b900_o.jpg
2020-ci ildə torpaqlarımızın işğaldan azad edilməsindən sonra Azərbaycan hökuməti bu ərazilərin bərpası, minalardan təmizlənməsi, iqtisadi fəaliyyətin yenidən qurulması və yaşıl enerji layihələrinin həyata keçirilməsi sahəsində çox fəal olub.
Bunu Milli Məclisin sədri Sahibə Qafarova Özbəkistanın paytaxtı Daşkənd şəhərində keçirilən Parlamentlərarası İttifaqın “Sosial inkişaf və ədalət naminə parlament fəaliyyətləri” mövzusuna həsr edilmiş 150-ci Assambleyasında çıxışı zamanı deyib. Onun sözlərinə görə, indiyə qədər təxminən on min nəfər keçmiş məcburi köçkün artıq doğma yurdlarına qayıdıb. 2026-cı ilin sonuna qədər bu rəqəmin 140 minə çatacağı gözlənilir. Bu, insan mərkəzli və dayanıqlı inkişafa yönəlmiş yanaşmamızın daha bir göstəricisidir.
Milli Məclisin sədri onu da bildirib ki, son 30 il ərzində qaçqın və məcburi köçkünlərin sosial inteqrasiyası ölkəmizin əsas prioritetlərindən biri olub. Ermənistanın Azərbaycanın ərazisinin 20 faizini 30 il ərzində işğal altında saxlaması nəticəsində bir milyon azərbaycanlı qaçqın və məcburi köçkün vəziyyətinə düşüb. Onlardan 250 mindən çoxu Ermənistandan qovulmuş insanlardır. Spiker diqqətə çatdırıb ki, işğal nəticəsində 9 şəhər və yüzlərlə kənd, tarixi, mədəni və dini abidələr, infrastruktur tamamilə dağıdılıb. İşğalın yaratdığı ağır sosial-iqtisadi yüklərə baxmayaraq, hökumətimiz qaçqın və məcburi köçkünlərin ehtiyaclarını qarşılamaq üçün bütün zəruri tədbirləri görüb.

https://innews.az/uploads/news/2025-04/_innews_04fc6e97bfc7939a86cf8b900_o.jpg
After liberating territories from occupation in 2020, our government has been very active in rebuilding these territories, clearing them from mines, restoring economic activity, implementing green energy projects.
Speaker of the Milli Majlis Sahiba Gafarova said that in her speech at the 150th Assembly of the Inter-Parliamentary Union (IPU) on "Parliamentary Action for Social Development and Justice" held in Toshkent.
According to her, about ten thousand former IDPs have returned back to their homes to date. And by the end of 2026, this number is going reach one hundred and forty (140) thousand. So, it is another clear indication of our integrated approach to sustainable development centered around people.
For the past 30 years, social inclusion of refugees and internally displaced persons has been one of the priority issues for our country.
As the result of Armenia’s occupation of Azerbaijan’s twenty percent territories for thirty years, one million Azerbaijanis became refugees and IDPs. More than two hundred and fifty thousand of them were expelled from their native lands in Armenia. 9 cities and hundreds of villages, historical, cultural and religious sites, and the whole infrastructure in the occupied territories were totally destroyed.
Despite the severe social and economic burden of the occupation, our government took all necessary measures to meet the needs of refugees and IDPs.