https://www.innews.az/uploads/news/2025-04/_innews_04fc6e97bfc7939a86cf8b900_o.jpg
2020-ci ildə torpaqlarımızın işğaldan azad edilməsindən sonra Azərbaycan hökuməti bu ərazilərin bərpası, minalardan təmizlənməsi, iqtisadi fəaliyyətin yenidən qurulması və yaşıl enerji layihələrinin həyata keçirilməsi sahəsində çox fəal olub.
Bunu Milli Məclisin sədri Sahibə Qafarova Özbəkistanın paytaxtı Daşkənd şəhərində keçirilən Parlamentlərarası İttifaqın “Sosial inkişaf və ədalət naminə parlament fəaliyyətləri” mövzusuna həsr edilmiş 150-ci Assambleyasında çıxışı zamanı deyib. Onun sözlərinə görə, indiyə qədər təxminən on min nəfər keçmiş məcburi köçkün artıq doğma yurdlarına qayıdıb. 2026-cı ilin sonuna qədər bu rəqəmin 140 minə çatacağı gözlənilir. Bu, insan mərkəzli və dayanıqlı inkişafa yönəlmiş yanaşmamızın daha bir göstəricisidir.
Milli Məclisin sədri onu da bildirib ki, son 30 il ərzində qaçqın və məcburi köçkünlərin sosial inteqrasiyası ölkəmizin əsas prioritetlərindən biri olub. Ermənistanın Azərbaycanın ərazisinin 20 faizini 30 il ərzində işğal altında saxlaması nəticəsində bir milyon azərbaycanlı qaçqın və məcburi köçkün vəziyyətinə düşüb. Onlardan 250 mindən çoxu Ermənistandan qovulmuş insanlardır. Spiker diqqətə çatdırıb ki, işğal nəticəsində 9 şəhər və yüzlərlə kənd, tarixi, mədəni və dini abidələr, infrastruktur tamamilə dağıdılıb. İşğalın yaratdığı ağır sosial-iqtisadi yüklərə baxmayaraq, hökumətimiz qaçqın və məcburi köçkünlərin ehtiyaclarını qarşılamaq üçün bütün zəruri tədbirləri görüb.

https://innews.az/uploads/news/2025-04/_innews_04fc6e97bfc7939a86cf8b900_o.jpg
Со времени освобождения наших территорий от оккупации в 2020-м году правительство активно ведёт работы по восстановлению этих регионов: проводится разминирование, возрождается экономическая активность, реализуются проекты в сфере «зелёной» энергетики.
Спикер Милли Меджлиса Сагиба Гафарова заявила об этом в своём выступлении на проведённой в Ташкенте 150-й Ассамблее Межпарламентского Союза (МПС) «Парламентская деятельность ради социального развития и справедливости».
По её словам, на сегодняшний день около десяти тысяч бывших вынужденных переселенцев уже вернулись в свои родные земли. Ожидается, что к концу 2026 года эта цифра достигнет 140 тысяч. Это яркий пример нашего ориентированного на человека и устойчивого подхода к развитию.
Спикер Милли Меджлиса также отметила, что за последние 30 лет социальная интеграция беженцев и вынужденных переселенцев была одним из ключевых приоритетов нашей страны. В результате того, что Армения 30 лет удерживала 20% территории Азербайджана под оккупацией, около миллиона азербайджанцев стали беженцами и вынужденными переселенцами. Из них более 250 тысяч человек были изгнаны из Армении. В результате оккупации было полностью разрушено 9 городов и сотни деревень, исторические, культурные и религиозные памятники, инфраструктура. Несмотря на тяжелую социально-экономическую нагрузку, вызванную оккупацией, наше правительство предприняло все необходимые меры для обеспечения нужд беженцев и вынужденных переселенцев.