https://www.innews.az/uploads/news/2025-04/_innews_342197de4e808a5de4e95524b_o.jpg
Özbəkistan Respublikasında işgüzar səfərdə olan Milli Məclisin sədri Sahibə Qafarova Daşkənd şəhərində İsrail Knessetinin sədri Amir Ohana ilə görüşüb.
Görüşdə Azərbaycan ilə İsrail arasında ikitərəfli münasibətlərin uğurla inkişafından məmnunluq ifadə edilib. Xüsusilə iqtisadi-ticari, enerji sahəsində geniş əməkdaşlığın mövcud olduğu diqqətə çatdırılıb. İkitərəfli münasibətlərin inkişafında yüksək səviyyəli səfərlərin və görüşlərin müstəsna rolu xüsusilə qeyd olunub.
Söhbət zamanı qanunverici orqanlar arasında əlaqələrin ölkələrimiz arasında münasibətlərin inkişafına töhfələri barədə də fikirlər səsləndirilib. Qarşılıqlı səfərlərin, aparılan səmərəli dialoqun əlaqələrin daha da dərinləşməsinə xidmət etdiyi bildirilib.
Milli Məclisin spikeri Sahibə Qafarova görüşdə ölkəmizdə mövcud olan və möhkəm əsaslara malik tolerantlıq və multikulturalizm ənənələri haqqında məlumat verib. Onun sözlərinə görə, ölkəmizdə digər icmaların nümayəndələri ilə yanaşı, yəhudi icmasının nümayəndələri də sülh, əmin-amanlıq və qarşılıqlı anlaşma mühitində yaşayır. Azərbaycanlılarla yəhudilər arasında ənənəvi, tarixi dostluq münasibətləri mövcuddur.
Həmçinin, İsraildəki Azərbaycan diasporunun, İsraildə yaşayan yəhudi əsilli soydaşlarımızın da ölkələrimiz arasında əlaqələrin inkişafına böyük töhfə verdikləri diqqətə çatdırılıb.
İsrail Knessetinin sədri sülh, birgə yaşayış dəyərlərini qoruyub inkişaf etdirdiyinə görə Azərbaycan hökumətinə təşəkkür edib. O, İsrail ilə Azərbaycan arasında mövcud əlaqələrdən məmnunluğunu bildirib.

https://innews.az/uploads/news/2025-04/_innews_342197de4e808a5de4e95524b_o.jpg
During her current working visit to the Republic of Uzbekistan, Speaker of the Milli Majlis Sahiba Gafarova met with Speaker of the Israeli Knesset Amir Ohana.
The Speakers voiced the shared satisfaction with the successful development of the bilateral relations between Azerbaijan and Israel. Particular emphasis was placed on the broad ongoing co-operation in the economic, trade and energy sectors. The exceptional role of high-level visits and meetings in advancing the bilateral ties was also highlighted.
It was remarked during the conversation that the ties between the legislative bodies contribute to the development of the relations of the two countries. They emphasised that mutual visits and constructive dialogue help further deepen the co-operation.
Speaker of the Milli Majlis Sahiba Gafarova spoke about Azerbaijan’s deeply rooted traditions of tolerance and multiculturalism. She said that the representatives of various communities, including the Jewish community, live in an atmosphere of peace, tranquillity and mutual understanding. There are traditional, historically established friendly relations between Azerbaijanis and Jews.
It was also said that the Azerbaijani diaspora in Israel and our compatriots of Jewish origin living in the country make a significant contribution to the development of the bilateral relations between Azerbaijan and Israel.
The Speaker of the Israeli Knesset thanked the Government of Azerbaijan for preserving and promoting the values of peace and coexistence. He expressed his satisfaction with the current relations between Israel and Azerbaijan.