https://www.innews.az/uploads/news/2025-04/_innews_342197de4e808a5de4e95524b_o.jpg
Özbəkistan Respublikasında işgüzar səfərdə olan Milli Məclisin sədri Sahibə Qafarova Daşkənd şəhərində İsrail Knessetinin sədri Amir Ohana ilə görüşüb.
Görüşdə Azərbaycan ilə İsrail arasında ikitərəfli münasibətlərin uğurla inkişafından məmnunluq ifadə edilib. Xüsusilə iqtisadi-ticari, enerji sahəsində geniş əməkdaşlığın mövcud olduğu diqqətə çatdırılıb. İkitərəfli münasibətlərin inkişafında yüksək səviyyəli səfərlərin və görüşlərin müstəsna rolu xüsusilə qeyd olunub.
Söhbət zamanı qanunverici orqanlar arasında əlaqələrin ölkələrimiz arasında münasibətlərin inkişafına töhfələri barədə də fikirlər səsləndirilib. Qarşılıqlı səfərlərin, aparılan səmərəli dialoqun əlaqələrin daha da dərinləşməsinə xidmət etdiyi bildirilib.
Milli Məclisin spikeri Sahibə Qafarova görüşdə ölkəmizdə mövcud olan və möhkəm əsaslara malik tolerantlıq və multikulturalizm ənənələri haqqında məlumat verib. Onun sözlərinə görə, ölkəmizdə digər icmaların nümayəndələri ilə yanaşı, yəhudi icmasının nümayəndələri də sülh, əmin-amanlıq və qarşılıqlı anlaşma mühitində yaşayır. Azərbaycanlılarla yəhudilər arasında ənənəvi, tarixi dostluq münasibətləri mövcuddur.
Həmçinin, İsraildəki Azərbaycan diasporunun, İsraildə yaşayan yəhudi əsilli soydaşlarımızın da ölkələrimiz arasında əlaqələrin inkişafına böyük töhfə verdikləri diqqətə çatdırılıb.
İsrail Knessetinin sədri sülh, birgə yaşayış dəyərlərini qoruyub inkişaf etdirdiyinə görə Azərbaycan hökumətinə təşəkkür edib. O, İsrail ilə Azərbaycan arasında mövcud əlaqələrdən məmnunluğunu bildirib.

https://innews.az/uploads/news/2025-04/_innews_342197de4e808a5de4e95524b_o.jpg
Пребывающая с рабочим визитом в Республику Узбекистан спикер Милли Меджлиса Сагиба Гафарова провела встречу со спикером Кнессета Израиля Амиром Оханой.
На встрече было засвидетельствовано удовлетворение успешным развитием двусторонних взаимоотношений между Азербайджаном и Израилем. Особо отмечалось текущее широкое экономико-торговое и энергетическое сотрудничество. Также была подчёркнута исключительная роль визитов и встреч высокого уровня в развитии двусторонних отношений.
В ходе беседы было заявлено, что связи между законодательными органами способствуют развитию отношений между странами. Подчёркнуто, что взаимные визиты и конструктивный диалог способствуют дальнейшему углублению сотрудничества.
Спикер Милли Меджлиса Сагиба Гафарова говорила о прочно укоренившихся в Азербайджане традициях толерантности и мультикультурализма. По её словам, в стране представители различных общин, включая еврейскую, живут в атмосфере мира, спокойствия и взаимопонимания. Между азербайджанцами и евреями существуют традиционные, исторически сложившиеся дружественные отношения.
Также было отмечено, что азербайджанская диаспора в Израиле и наши соотечественники еврейского происхождения, проживающие в этой стране, вносят значительный вклад в развитие двусторонних связей между Азербайджаном и Израилем..
Спикер Кнессета Израиля поблагодарил правительство Азербайджана за сохранение и развитие ценностей мира и сосуществования. Он выразил удовлетворение существующими отношениями между Израилем и Азербайджаном.