https://www.innews.az/uploads/news/2025-04/_innews_19c4c379aa609f5ed3d23b550_o.jpg
Ötən gün “Təhsil oyunları platforması” layihəsi çərçivəsində şagirdlər arasında “Nə? Harada? Nə zaman?” oyunu üzrə respublika çempionatı keçirilib. İki mərhələdən ibarət olan çempionatın seçim turu onlayn formatda baş tutub.
Final mərhələsində Bakı, Sumqayıt, Ucar, Quba, Lənkəran, Astara, Saatlı, İsmayıllı, Goranboy, Şəki, Şirvan, Gəncə, Balakən, Ağdam, Cəbrayıl məktəblilərindən ibarət 39 komanda iştirak edib.
Finalçıların bilikləri 3 tur olmaqla ümumilikdə 36 sualla sınağa çəkilib. Final oyunun nəticələrinə əsasən, VI-IX sinif şagirdləri arasında Bakı şəhəri Humanitar fənlər təmayüllü məktəb-liseyinin “Golden Humanitar” komandası çempionatın üçüncüsü seçilib. Quba rayonu Alekseyevka kənd tam orta məktəbinin “Second RT team” komandası ikinci yerdə qərarlaşıb. Saatlı rayonu Əlisoltanlı kənd tam orta məktəbinin “Birlik” komandası isə bilik yarışında birinci ola bilib.
X-XI sinif şagirdləri arasında keçirilən yarışda isə üçüncü yerə Sumqayıt şəhəri Təbiət elmləri təmayüllü gimnaziyasının “Dahilər” komandası sahib çıxıb. Şirvan şəhəri 1 nömrəli tam orta məktəbin “Moonlight” komandası ikinci seçilib, Bakı şəhəri 287 nömrəli “Zəkalar” liseyinin “Zəkalar Sr” komandası isə birincilik adına layiq olub.
Qalib komandalar kubok, medal, diplom və hədiyyələrlə təltif ediliblər.
Qeyd edək ki, məktəblilərin intellektual platforması olan “Nə? Harada? Nə zaman?” oyunu “Təhsil oyunları platforması” layihəsi çərçivəsində 2020-ci ildən etibarən Elm və Təhsil Nazirliyinin təşkilatçılığı, Kapital Bank-ın dəstəyi ilə həyata keçirilir.

https://innews.az/uploads/news/2025-04/_innews_19c4c379aa609f5ed3d23b550_o.jpg
В рамках проекта «Платформа образовательных игр» прошёл республиканский чемпионат по игре «Что? Где? Когда?» среди школьников. Чемпионат состоял из двух этапов, отборочный тур прошёл в онлайн-формате.
В финальном этапе приняли участие 39 команд из школ Баку, Сумгайыта, Учары, Кубы, Ленкорани, Астары, Саатлы, Исмаиллы, Геранбоя, Шеки, Ширвана, Гянджи, Балакена, Агдама и Джебраила.
Знания финалистов были проверены в ходе трёх туров с общим количеством 36 вопросов. По результатам финальной игры среди учащихся 6–9-х классов третье место заняла команда «Golden Humanitar» из Бакинского лицея с гуманитарным уклоном. Второе место досталось команде «Second RT team» из средней школы села Алексеевка Кубинского района. Первое место заняла команда «Birlik» из средней школы села Элисолтанлы Саатлинского района.
В соревнованиях среди учащихся 10–11-х классов третье место заняла команда «Dahilər» из гимназии с естественнонаучным уклоном города Сумгайыт. Второе место — у команды «Moonlight» из школы №1 города Ширван. Победителем стала команда «Zəkalar Sr» из бакинского лицея №287 «Zəkalar».
Победившие команды были награждены кубками, медалями, дипломами и подарками.
Отметим, что игра «Что? Где? Когда?», являющаяся интеллектуальной платформой для школьников, реализуется с 2020 года в рамках проекта «Платформа образовательных игр» при организационной поддержке Министерства науки и образования и при поддержке Kapital Bank.
Kapital Bank, первый банк страны, входит в состав PASHA Holding и имеет крупнейшую сеть обслуживания в Азербайджане с 118 филиалами и 54 отделениями по всей стране. Более подробную информацию о продуктах и услугах банка можно получить на сайте https://kapitalbank.az, страницах банка в социальных сетях, а также позвонив в центр обслуживания клиентов по номеру 196. Для оформления заявки на потребительский кредит: https://kbl.az/prgtk. Для заказа карты Birbank: https://kbl.az/prcrc.