https://www.innews.az/uploads/news/2025-04/_innews_19c4c379aa609f5ed3d23b550_o.jpg
Ötən gün “Təhsil oyunları platforması” layihəsi çərçivəsində şagirdlər arasında “Nə? Harada? Nə zaman?” oyunu üzrə respublika çempionatı keçirilib. İki mərhələdən ibarət olan çempionatın seçim turu onlayn formatda baş tutub.
Final mərhələsində Bakı, Sumqayıt, Ucar, Quba, Lənkəran, Astara, Saatlı, İsmayıllı, Goranboy, Şəki, Şirvan, Gəncə, Balakən, Ağdam, Cəbrayıl məktəblilərindən ibarət 39 komanda iştirak edib.
Finalçıların bilikləri 3 tur olmaqla ümumilikdə 36 sualla sınağa çəkilib. Final oyunun nəticələrinə əsasən, VI-IX sinif şagirdləri arasında Bakı şəhəri Humanitar fənlər təmayüllü məktəb-liseyinin “Golden Humanitar” komandası çempionatın üçüncüsü seçilib. Quba rayonu Alekseyevka kənd tam orta məktəbinin “Second RT team” komandası ikinci yerdə qərarlaşıb. Saatlı rayonu Əlisoltanlı kənd tam orta məktəbinin “Birlik” komandası isə bilik yarışında birinci ola bilib.
X-XI sinif şagirdləri arasında keçirilən yarışda isə üçüncü yerə Sumqayıt şəhəri Təbiət elmləri təmayüllü gimnaziyasının “Dahilər” komandası sahib çıxıb. Şirvan şəhəri 1 nömrəli tam orta məktəbin “Moonlight” komandası ikinci seçilib, Bakı şəhəri 287 nömrəli “Zəkalar” liseyinin “Zəkalar Sr” komandası isə birincilik adına layiq olub.
Qalib komandalar kubok, medal, diplom və hədiyyələrlə təltif ediliblər.
Qeyd edək ki, məktəblilərin intellektual platforması olan “Nə? Harada? Nə zaman?” oyunu “Təhsil oyunları platforması” layihəsi çərçivəsində 2020-ci ildən etibarən Elm və Təhsil Nazirliyinin təşkilatçılığı, Kapital Bank-ın dəstəyi ilə həyata keçirilir.

With the support of Kapital Bank, the national championship of “What? Where? When?” game has concluded
With the support of Kapital Bank, the national championship of “What? Where? When?” game has concluded With the support of Kapital Bank, the national championship of “What? Where? When?” game has concluded
Within the framework of the “Educational Games Platform” project, the national championship of “What? Where? When?” was held among school students. The championship consisted of two stages, with the selection round conducted online.
In the final stage, 39 teams from schools in Baku, Sumgayit, Ujar, Quba, Lankaran, Astara, Saatli, Ismayilli, Goranboy, Sheki, Shirvan, Ganja, Balakan, Aghdam, and Jabrayil participated.
The finalists’ knowledge was tested with 36 questions over three rounds. Based on the results of the final game, among 6th–9th grade students, the “Golden Humanitar” team from the Baku Humanitarian Subjects-Oriented School-Lyceum took third place.
The “Second RT team” from Alekseyevka Village Secondary School in Quba came in second. The “Birlik” team from Alisoltanlı Village Secondary School in Saatli claimed first place in the intellectual competition.
Among 10th–11th grade students, third place went to the “Dahilər” team from the Sumgayit Natural Sciences-Oriented Gymnasium. The “Moonlight” team from Shirvan City School No. 1 took second place, while the “Zəkalar Sr” team from Baku City Lyceum No. 287, named “Zəkalar,” was awarded first place.
The winning teams received cups, medals, diplomas, and gifts.
It should be noted that the “What? Where? When?” game—an intellectual platform for schoolchildren—has been implemented since 2020 as part of the “Educational Games Platform” project, organized by the Ministry of Science and Education with the support of Kapital Bank.