https://www.innews.az/uploads/news/2025-04/_innews_a58275019c90d89e60dcec2f2_o.jpg
Aprelin 4-də Bakıda Cənub Qaz Dəhlizi Məşvərət Şurası çərçivəsində nazirlərin 11-ci iclası və Yaşıl Enerji Məşvərət Şurası çərçivəsində nazirlərin 3-cü iclası keçiriləcək.
Toplantıya Azərbaycan və Avropa İttifaqı daxil olmaqla 24 ölkə, 7 beynəlxalq maliyyə institutu və 42 enerji şirkəti qatılacaq. Tədbirdə nazirlər, nazir müavinləri və digər yüksək səviyyəli nümayəndələr iştirak edəcək.
Toplantı açılış sessiyasından sonra Nazirlər sessiyası, “Cənub Qaz Dəhlizi sessiyası: Cənub Qaz Dəhlizinin uğurlu istismarı, inkişafında tərəqqi və növbəti addımlar” və “Yaşıl enerji layihələri və yaşıl enerji dəhlizləri” üzrə plenar sessiyalarla davam edəcək.
Həmçinin Məşvərət Şurası çərçivəsində Azərbaycan, Türkiyə, Gürcüstan və Bolqarıstan arasında yaşıl enerjinin ötürülməsi və ticarəti üzrə 2-ci Nazirlər Görüşü, Xəzər-Qara Dəniz-Avropa Yaşıl Enerji Dəhlizi üzrə qeyri-rəsmi Rəhbər Komitə/Nazirlər Görüşü və Azərbaycan ilə Avropa İttifaqı arasında Dənizdə külək enerjisinin inkişafı üzrə Dəyirmi Masa keçiriləcək.
Tədbir çərçivəsində enerji sahəsində əməkdaşlıq üzrə sənədlərin imzalanması nəzərdə tutulur.
Tədbirin sonunda Cənub Qaz Dəhlizi Məşvərət Şurası çərçivəsində nazirlərin 11-ci və Yaşıl Enerji Məşvərət Şurası çərçivəsində nazirlərin 3-cü iclaslarının yekunlarına dair mətbuat konfransı keçiriləcək.
Xatırladaq ki, Cənub Qaz Dəhlizi Məşvərət Şurası çərçivəsində nazirlər toplantısı 2015-ci ilin fevral ayından etibarən keçirilir.

https://www.innews.az/uploads/news/2025-04/_innews_a58275019c90d89e60dcec2f2_o.jpg
On 4 April, Baku will host the 11th Ministerial Meeting of the Southern Gas Corridor Advisory Council and the 3rd Ministerial Meeting of the Green Energy Advisory Council.
24 countries, including Azerbaijan and the European Union, 7 international financial institutions and 42 energy companies will attend at the meeting. Ministers, deputy ministers and other high-level representatives will participate in the event.
The opening session was followed by Ministerial Session, Southern Gas Corridor Session: Progress and Next Steps in Successful Operation and Development of Southern Gas Corridor Plenary Session and Green Energy Projects and Green Energy Corridors Plenary Session.
The 2nd Ministerial Meeting on Green Electricity Transmission and Trade Project between Azerbaijan, Türkiye, Georgia and Bulgaria, Informal Steering Committee/Ministerial Meeting on Caspian-Black Sea-Europe Green Energy Corridor, and Eu-Azerbaijan Roundtable Meeting on Offshore Wind Power Development will be also held.
During the event, it is planned to sign documents in the field of green energy.
At the end of the event, a press conference will be held on the outcomes of the 11th Ministerial Meeting of the Southern Gas Corridor Advisory Council and the 3rd Ministerial Meeting of the Green Energy Advisory Council.
The Ministerial Meeting within the Southern Gas Corridor Advisory Council has been held since February 2015.