https://www.innews.az/uploads/news/2025-04/_innews_f6d7e50da218515f430e72990_o.jpg
Özbəkistan Respublikasında işgüzar səfərdə olan Milli Məclisin sədri Sahibə Qafarovanın başçılıq etdiyi parlament nümayəndə heyəti aprelin 4-də Daşkənddə Heydər Əliyev Meydanında olub.
Spiker Sahibə Qafarova və nümayəndə heyətinin üzvləri meydanda ucaldılan Heydər Əliyevin abidəsini ziyarət ediblər, abidənin önünə gül dəstələri düzüblər.
Qeyd edək ki, 2022-ci ildə Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin Özbəkistan Respublikasına dövlət səfəri zamanı Azərbaycan və Özbəkistan dövlət başçılarının iştirakı ilə Heydər Əliyev Meydanının açılışı olub. Bu meydanın yaradılması dost və qardaş ölkələrimiz arasında münasibətlərin yüksək səviyyəsindən xəbər verir.
Daşkəndin Mirabad rayonunda azərbaycanlıların yığcam yaşadıqları ərazidə yerləşən meydanın ətrafındakı binalar abadlaşdırılıb, ərazisi tamamilə yenidən qurulub. Burada yaşıllıq salınıb, sakinlərin istirahəti üçün hər cür şərait yaradılıb.

https://innews.az/uploads/news/2025-04/_innews_f6d7e50da218515f430e72990_o.jpg
The parliamentary delegation led by Speaker of the Milli Majlis Sahiba Gafarova, currently in the Republic of Uzbekistan on a working visit, have gone to the Heydar Aliyev Square in the town on 4 April.
Speaker Sahiba Gafarova and delegation members went up to the Heydar Aliyev Monument installed in the square and put flower bouquets at its foot.
It should be mentioned that the Heydar Aliyev Square was inaugurated in the presence of the Heads of State of Azerbaijan and Uzbekistan during the state visit of President of Azerbaijan Ilham Aliyev to Uzbekistan in 2022. The emergence of the Square speaks of the high standards of friendship and fraternity between our countries.
The buildings surrounded the square in the Toshkent district of Mirabad with its compact Azerbaijani resident community were overhauled; the square was built anew completely. A park was made there and every condition is in place for the residents’ leisure.