https://www.innews.az/uploads/news/2025-04/_innews_f6d7e50da218515f430e72990_o.jpg
Özbəkistan Respublikasında işgüzar səfərdə olan Milli Məclisin sədri Sahibə Qafarovanın başçılıq etdiyi parlament nümayəndə heyəti aprelin 4-də Daşkənddə Heydər Əliyev Meydanında olub.
Spiker Sahibə Qafarova və nümayəndə heyətinin üzvləri meydanda ucaldılan Heydər Əliyevin abidəsini ziyarət ediblər, abidənin önünə gül dəstələri düzüblər.
Qeyd edək ki, 2022-ci ildə Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin Özbəkistan Respublikasına dövlət səfəri zamanı Azərbaycan və Özbəkistan dövlət başçılarının iştirakı ilə Heydər Əliyev Meydanının açılışı olub. Bu meydanın yaradılması dost və qardaş ölkələrimiz arasında münasibətlərin yüksək səviyyəsindən xəbər verir.
Daşkəndin Mirabad rayonunda azərbaycanlıların yığcam yaşadıqları ərazidə yerləşən meydanın ətrafındakı binalar abadlaşdırılıb, ərazisi tamamilə yenidən qurulub. Burada yaşıllıq salınıb, sakinlərin istirahəti üçün hər cür şərait yaradılıb.

https://www.innews.az/uploads/news/2025-04/_innews_f6d7e50da218515f430e72990_o.jpg
Находящаяся в Республике Узбекистан с рабочим визитом парламентская делегация во главе со спикером Милли Меджлиса Сагибой Гафаровой 4-го апреля побывала на площади Гейдара Алиева в городе.
Спикер Сагиба Гафарова и члены делегации пришли к установленному на площади памятнику Гейдару Алиеву и возложили букеты цветов к его подножию.
Следует отметить, что открытие площади Гейдара Алиева состоялось с участием глав государств Азербайджана и Узбекистана во время государственного визита Президента Азербайджана Ильхама Алиева в Республику Узбекистан в 2022-м году. Создание этой площади говорит о высоком уровне дружеских и братских уз между нашими государствами.
Отреставрированы здания, окружающие расположенную в месте компактного проживания азербайджанцев в ташкентском районе Мирабад площадь, которая была полностью отстроена заново. Разбит парк и созданы все условия для отдыха жителей.