https://www.innews.az/uploads/news/2025-04/_innews_70749655806d224f774d86ae5_o.jpg
2-4 may 2025-ci il tarixlərində İçərişəhərdə Beynəlxalq Xalça Festivalı baş tutacaq. “İçərişəhər” Dövlət Tarix-Memarlıq Qoruğu İdarəsi və “Azərxalça” ASC-nin təşkilatçılığı, Azərbaycan Respublikası İqtisadiyyat Nazirliyi və Azərbaycan Respublikasının İxracın və İnvestisiyaların Təşviqi Agentliyi – AZPROMO-nun dəstəyi ilə keçirilən festivalın əsas məqsədi Azərbaycan xalçaçılıq sənətini dünya müstəvisində tanıtmaq, onun zəngin irsini və gələcək inkişaf perspektivlərini nümayiş etdirmək, dünya xalçaçılarının təcrübə və bacarıqlarından bəhrələnməkdir.
Festival 2 may tarixində Beynəlxalq Xalça Forumu ilə açılacaq. Forum xalça sənayesinin aparıcı mütəxəssislərini, dizaynerləri, istehsalçıları və tədqiqatçıları bir araya gətirəcək. Plenar sessiyalar, panel müzakirələri, B2B görüşlər və gənc alimlər üçün xüsusi sessiyalar təşkil olunacaq.
3-4 may tarixlərində festival İçərişəhərin tarixi küçələrində davam edəcək. Qədim karvansaraylar və meydanlar xalça sərgiləri, ustad dərsləri, interaktiv teatr tamaşaları və musiqili tədbirlərə ev sahibliyi edəcək. Dünyanın müxtəlif ölkələrindən gələn nümayəndələr öz xalçaçılıq ənənələrini təqdim edəcək, iştirakçı ölkələrin milli pavilyonları fəaliyyət göstərəcək.
Qeyd edək ki, Festival İçərişəhərin UNESCO Ümumdünya İrs Siyahısına daxil edilməsinin 25, Azərbaycanın ənənəvi xalçaçılıq sənətinin UNESCO-nun Qeyri-Maddi Mədəni İrs Siyahısına daxil edilməsinin isə 15 illiyi ilə üst-üstə düşür.
Festival günlərində xalçaçılıq sənətinə dair eksklüziv sərgilər, ustad dərsləri, interaktiv tədbirlər, konsert proqramları və uşaqlar üçün xüsusi maarifləndirici fəaliyyətlər təşkil olunacaq.
3 gün davam edəcək xalça bayramında iştirak etmək istəyən hər kəs Festival haqqında daha geniş məlumatı bakucarpetfest.az saytından əldə edə bilər. Bütün suallar isə info@bakucarpetfest.az ünvanına yönləndirilə bilər.
Xalça sənətinin zəngin ənənəsini birlikdə yaşatmaq və dünyaya tanıtmaq üçün hər kəsi İçərişəhərə dəvət edirik!

https://www.innews.az/uploads/news/2025-04/_innews_70749655806d224f774d86ae5_o.jpg
2-4 мая 2025 года в Ичеришехер пройдет Международный Фестиваль Ковра. Основной целью фестиваля, организуемого Управлением Государственного историко-архитектурного заповедника «Ичеришехер» и ОАО «Азерхалча» при поддержке Министерства экономики Азербайджанской Республики и Агентства поощрения экспорта и инвестиций Азербайджанской Республики – AZPROMO, является популяризация азербайджанского искусства ковроткачества в мировом масштабе, демонстрация его богатого наследия и перспектив будущего развития, а также обмен опытом и навыками с мировыми мастерами ковроделия.
Фестиваль откроется 2 мая Международным Форумом Ковра. Форум соберет ведущих специалистов, дизайнеров, производителей и исследователей ковровой индустрии Будут организованы пленарные заседания, панельные дискуссии, B2B-встречи и специальные сессии для молодых ученых.
С 3 по 4 мая фестиваль продолжится на исторических улицах Ичеришехер. Древние караван-сараи и площади примут выставки ковров, мастер-классы, интерактивные театральные представления и музыкальные мероприятия. Представители разных стран мира представят свои традиции ковроткачества, будут функционировать национальные павильоны стран-участниц.
Отметим, что фестиваль совпадает с 25-летием включения Ичеришехер в Список всемирного наследия ЮНЕСКО и 15-летием включения традиционного искусства ковроткачества Азербайджана в Список нематериального культурного наследия ЮНЕСКО.
В дни фестиваля будут организованы эксклюзивные выставки, посвященные искусству ковроткачества, мастер-классы, интерактивные мероприятия, концертные программы и специальные просветительские мероприятия для детей.
Все желающие принять участие в празднике ковров, который продлится 3 дня, могут получить более подробную информацию о фестивале на сайте bakucarpetfest.az. А все вопросы можно направлять по адресу: info@bakucarpetfest.az.
Мы приглашаем всех в Ичеришехер, чтобы вместе сохранить богатую традицию коврового искусства и представить её миру!