https://www.innews.az/uploads/news/2025-04/_innews_70749655806d224f774d86ae5_o.jpg
2-4 may 2025-ci il tarixlərində İçərişəhərdə Beynəlxalq Xalça Festivalı baş tutacaq. “İçərişəhər” Dövlət Tarix-Memarlıq Qoruğu İdarəsi və “Azərxalça” ASC-nin təşkilatçılığı, Azərbaycan Respublikası İqtisadiyyat Nazirliyi və Azərbaycan Respublikasının İxracın və İnvestisiyaların Təşviqi Agentliyi – AZPROMO-nun dəstəyi ilə keçirilən festivalın əsas məqsədi Azərbaycan xalçaçılıq sənətini dünya müstəvisində tanıtmaq, onun zəngin irsini və gələcək inkişaf perspektivlərini nümayiş etdirmək, dünya xalçaçılarının təcrübə və bacarıqlarından bəhrələnməkdir.
Festival 2 may tarixində Beynəlxalq Xalça Forumu ilə açılacaq. Forum xalça sənayesinin aparıcı mütəxəssislərini, dizaynerləri, istehsalçıları və tədqiqatçıları bir araya gətirəcək. Plenar sessiyalar, panel müzakirələri, B2B görüşlər və gənc alimlər üçün xüsusi sessiyalar təşkil olunacaq.
3-4 may tarixlərində festival İçərişəhərin tarixi küçələrində davam edəcək. Qədim karvansaraylar və meydanlar xalça sərgiləri, ustad dərsləri, interaktiv teatr tamaşaları və musiqili tədbirlərə ev sahibliyi edəcək. Dünyanın müxtəlif ölkələrindən gələn nümayəndələr öz xalçaçılıq ənənələrini təqdim edəcək, iştirakçı ölkələrin milli pavilyonları fəaliyyət göstərəcək.
Qeyd edək ki, Festival İçərişəhərin UNESCO Ümumdünya İrs Siyahısına daxil edilməsinin 25, Azərbaycanın ənənəvi xalçaçılıq sənətinin UNESCO-nun Qeyri-Maddi Mədəni İrs Siyahısına daxil edilməsinin isə 15 illiyi ilə üst-üstə düşür.
Festival günlərində xalçaçılıq sənətinə dair eksklüziv sərgilər, ustad dərsləri, interaktiv tədbirlər, konsert proqramları və uşaqlar üçün xüsusi maarifləndirici fəaliyyətlər təşkil olunacaq.
3 gün davam edəcək xalça bayramında iştirak etmək istəyən hər kəs Festival haqqında daha geniş məlumatı bakucarpetfest.az saytından əldə edə bilər. Bütün suallar isə info@bakucarpetfest.az ünvanına yönləndirilə bilər.
Xalça sənətinin zəngin ənənəsini birlikdə yaşatmaq və dünyaya tanıtmaq üçün hər kəsi İçərişəhərə dəvət edirik!

https://innews.az/uploads/news/2025-04/_innews_70749655806d224f774d86ae5_o.jpg
The International Carpet Festival will take place in Icherisheher (Old City) on May 2-4, 2025. The main purpose of the festival, organized by the Administration of the State Historical-Architectural Reserve “Icherisheher” and "Azerkhalcha" OJSC, with the support of the Ministry of Economy of the Republic of Azerbaijan and the Export and Investment Promotion Agency of the Republic of Azerbaijan - AZPROMO, is to promote the art of Azerbaijani carpet weaving on a global scale, demonstrate its rich heritage and future development prospects, and benefit from the experience and skills of world carpet weavers.
The festival will start on May 2nd with the International Carpet Forum. The Forum will bring together leading experts, designers, manufacturers, and researchers from the carpet industry. Plenary sessions, panel discussions, B2B meetings and special sessions for young researchers will be organized here.
On May 3-4, the festival will continue in the historic streets of Icherisheher. Ancient caravanserais and squares will host carpet exhibitions, master classes, interactive theatre performances, and musical events. Representatives from various countries of the world will showcase their carpet weaving traditions, and national pavilions of the participating countries will be open.
Notably, the Festival coincides with the 25th anniversary of the inscription of the Icherisheher on the UNESCO World Heritage List and the 15th anniversary of the inscription of the traditional art of Azerbaijani carpet weaving on the UNESCO Intangible Cultural Heritage List.
The exclusive exhibitions on the art of carpet weaving, master classes, interactive events, concert programs, and special educational activities for children will be organized during the Festival.
Those wishing to participate in the 3-day Carpet Festival can obtain more information about the Festival on the website bakucarpetfest.az. All questions can be directed to info@bakucarpetfest.az. (Additional information on the participation in the 3-day Carpet Festival can be found at the bakucarpetfest.az website. Anu queries should be directed to info@bakucarpetfest.az) .
We invite everyone to Icherisheher to keep the rich tradition of carpet art alive together and introduce it to the world!