https://www.innews.az/uploads/news/2025-04/_innews_45ed4e09f90dd6db61b70e843_o.jpg
Azərbaycan Milli Antidopinq Agentliyinin (AMADA) nümayəndə heyəti İsveçrənin Lozanna şəhərində yerləşən SwissTech Konqres Mərkəzində keçirilən Ümumdünya Antidopinq Agentliyinin (WADA) 2025-ci il üçün simpoziumunda fəal iştirak edib. Tədbirdə dünyanın müxtəlif ölkələrindən aparıcı ekspertlər, idmançılar və antidopinq üzrə peşəkarlar təmiz idmanın gələcəyi və idmançıların hüquqlarının qorunmasında innovativ yanaşmaları müzakirə etmək üçün bir araya gəliblər.
AMADA nümayəndə heyəti WADA-nın 2025–2029-cu illər üzrə Strateji Planı, antidopinq sahəsində aparılan araşdırma və innovasiyalar, eləcə də 2027-ci il Ümümdünya Antidopinq Məcəlləsi və Beynəlxalq Standartlara ediləcək yeniliklər barədə keçirilən plenar və paralel sessiyalarda 1000-dən çox iştirakçı ilə birlikdə müzakirələrə qoşulub. Tədbirin əsas mövzularından biri də məlumat verən şəxslərin (whistleblowers) idarə edilməsi, İdmançı Şurasının genişləndirilmiş rolu və dopinq testlərində kontaminasiya probleminin həlli yolları olub.
Simpoziumun ən dinamik hissələrindən biri ideaton sessiyası olub ki, burada AMADA nümayəndələri qlobal antidopinq sistemində mövcud problemlərin həlli üçün innovativ ideyalar irəli sürüblər. Sessiyaların nəticələri bağlanış plenar iclasında təqdim edilib, gələcək üçün yaradıcı və praktik həll yolları qeyd olunub.
Tədbirdə, həmçinin rəqəmsal innovasiyalar, data idarəçiliyi və antidopinq cəmiyyəti arasında daha güclü əməkdaşlıq əlaqələrinin qurulması kimi mühüm mövzular da diqqət mərkəzində olub. AMADA nümayəndələri əməkdaşlıq və süni intellekt də daxil olmaqla, texnoloji inkişafların antidopinq səylərini və maarifləndirmə fəaliyyətlərini necə gücləndirə biləcəyi haqqında sessiyalarda fəal iştirak ediblər.
WADA-nın illik simpoziumu 2027-ci ildə Koreya Respublikasının Busan şəhərində qəbul ediləcək Ümümdünya Antidopinq Məcəlləsi öncəsi mühüm tədbirlərdən biri hesab olunur. AMADA-nın bu simpoziumda iştirakı Azərbaycanın antidopinq siyasətinin formalaşmasında və təmiz idmanın beynəlxalq səviyyədə qorunmasında fəal rol oynadığını bir daha təsdiq edir.

https://innews.az/uploads/news/2025-04/_innews_45ed4e09f90dd6db61b70e843_o.jpg
The Azerbaijan National Antidoping Agency (AMADA) actively participated in the 2025 Annual Symposium of the World Anti-Doping Agency (WADA), held at the SwissTech Convention Center in Lausanne, Switzerland. This year’s symposium, convening nearly 1,000 delegates under the theme “Going Further Together,” served as a key global platform for dialogue and collaboration in the fight for clean sport.
The event brought together representatives from National and Regional Anti-Doping Organizations, International Federations, governments, WADA-accredited laboratories, athlete groups, and leading experts to engage in collective discussions on the future of anti-doping. WADA President Witold Bańka opened the symposium with a powerful call for continued global collaboration, highlighting both the Agency’s 25th anniversary in 2024 and the ongoing challenges—particularly around contamination in doping cases—that the community must confront together.
The AMADA delegation actively contributed to plenary and parallel sessions focused on WADA’s 2025–2029 Strategic Plan, research and innovation in anti-doping, and critical updates to the World Anti-Doping Code and International Standards set to take effect in 2027. Key topics included the ethical management of whistleblowers, strengthening the role of the Athletes’ Council, and addressing contamination in doping control—a growing concern as testing technologies become increasingly sensitive.
One of the most engaging components of the symposium was the Ideathon session, where AMADA representatives joined other delegates in proposing innovative, solution-driven ideas to address pressing challenges in the global anti-doping system. The outcomes of these sessions were presented at the closing plenary, emphasizing practical and creative strategies for the future.
AMADA’s representatives also played an active role in sessions dedicated to digital innovation, ethical data governance, and the application of emerging technologies—including artificial intelligence—to enhance anti-doping operations and awareness initiatives. The importance of youth engagement, strategic communication, and amplifying the athlete voice were also highlighted as essential pillars for future success.
This year’s symposium stands as an important milestone on the road to the Sixth World Conference on Doping in Sport, scheduled for December 2025 in Busan, Republic of Korea, where the revised 2027 World Anti-Doping Code will be formally adopted.
AMADA’s meaningful presence and contributions at the 2025 Annual Symposium reaffirm Azerbaijan’s commitment to global anti-doping efforts and its active role in safeguarding clean sport through innovation, collaboration, and integrity.