https://www.innews.az/uploads/news/2025-03/_innews_85afaf4321e4a948e106a7240_o.jpg
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev və birinci xanım Mehriban Əliyeva martın 18-də Ağdərə rayonunun Suqovuşan kəndində məscidin açılışında iştirak ediblər.
innews.media xəbər verir ki, eyni vaxtda 100-ə yaxın insanın ibadət edə biləcəyi məscidin birinci mərtəbəsi kişilər, ikinci mərtəbəsi isə qadınlar üçün nəzərdə tutulub. Məscidin həyəti də yaşıllaşdırılıb. İbadət ocağının daxilində xüsusi bəzək elementlərindən istifadə olunub.
Xatırladaq ki, Prezident İlham Əliyev və birinci xanım Mehriban Əliyeva 2022-ci ilin martında bu ibadət ocağının təməlqoyma mərasimində iştirak ediblər.
Bu məsciddə yaradılan şərait bir daha təsdiqləyir ki, milli-mənəvi dəyərlərimizin qorunması və inkişaf etdirilməsi Prezident İlham Əliyevin daim diqqət mərkəzindədir. Dövlətimizin başçısının təşəbbüsünə və tapşırıqlarına əsasən, paytaxtda və ölkəmizin bölgələrində onlarla məscid, dini məbəd, tarixi abidə və ziyarətgah inşa edilib və ya əsaslı şəkildə bərpa edilib.
Qeyd edək ki, işğal zamanı məscidlərimiz də vəhşiliklə dağıdılıb, 67 məsciddən 65-i məhv edilib. İşğaldan azad olunmuş ərazilərimizdə hazırda aparılan geniş quruculuq işləri çərçivəsində yeni məscidlərin inşası da mühüm yer tutur. Suqovuşan kəndindəki məscidin tikintisi, eyni zamanda, ölkəmizdə milli-mənəvi dəyərlərin qorunması ilə bağlı görülən işlərin ardıcıl xarakter aldığını göstərir.

https://www.innews.az/uploads/news/2025-03/_innews_85afaf4321e4a948e106a7240_o.jpg
18 марта Президент Азербайджанской Республики Ильхам Алиев и первая леди Мехрибан Алиева приняли участие в открытии мечети в селе Суговушан Агдеринского района.
Как сообщает innews.media, первый этаж мечети, где смогут одновременно совершать богослужение около 100 человек, предназначен для мужчин, а второй этаж – для женщин. Во дворе мечети проведено озеленение. В ее внутреннем оформлении использованы специальные декоративные элементы.
Напомним, что в марте 2022 года Президент Ильхам Алиев и первая леди Мехрибан Алиева приняли участие в церемонии закладки фундамента мечети.
Строительство мечети еще раз подтверждает, что сохранение и развитие наших духовных ценностей находятся в центре постоянного внимания Президента Ильхама Алиева. По инициативе и поручению главы государства в столице и регионах нашей страны построены или капитально реставрированы десятки мечетей, религиозных храмов, исторических памятников и мест поклонения.
Отметим, что во время оккупации были варварски разрушены и наши мечети, 65 из 67 мечетей уничтожены. Важное место в рамках широкомасштабной созидательной работы, проводимой в настоящее время на наших освобожденных от оккупации территориях, занимает и строительство новых мечетей. Строительство мечети в селе Суговушан также свидетельствует о последовательном характере работы, связанной с сохранением национально-духовных ценностей в нашей стране.