https://www.innews.az/uploads/news/2025-03/_innews_f9611c6c099470fe7729cabcb_o.jpg
Dövlət Gömrük Komitəsinin Tibbi Xidmət İdarəsinin və Azərbaycan Anestezioloqlar və Reanimatoloqlar Cəmiyyətinin birgə təşkilatçılığı, B.Braun şirkətinin dəstəyi ilə “Qaraciyər transplantasiyasında anesteziyanın və əməliyyatdan sonra intensiv terapiyanın xüsusiyyətləri” mövzusunda respublikanın aparıcı ekspertlərinin görüşü keçirilib.
Tədbirdə çıxış edən Dövlət Gömrük Komitəsi Tibbi Xidmət İdarəsinin rəisi tibb üzrə fəlsəfə doktoru, Əməkdar həkim Ceyhun Məmmədov rəhbərlik etdiyi hospitalın böyrək və qaraciyər transplantasiyası əməliyyatlarının sayına görə Azərbaycanda lider olduğunu vurğulayıb. O, bu sahədə Səhiyyə Nazirliyinin Orqan Donorluğu və Transplantasiyası üzrə Koordinasiya Mərkəzi və İcbari Tibbi Sığorta üzrə Dövlət Agentliyi ilə uğurlu əməkdaşlıq etmələri barədə ətraflı məlumat verib. Əməkdaşlıq çərçivəsində Azərbaycanda və Cənubi Qafqazda ilk dəfə 2025-ci ildə Mərkəzi Gömrük Hospitalında meyitdən alınmış (kadavr) qaraciyərin uğurla transplantasiya olunduğunu bildirib. Həmin hadisə Azərbaycanın səhiyyə sahəsində növbəti böyük uğur hesab olunur.
Mərkəzi Gömrük Hospitalının Cərrahiyyə və orqan transplantasiyası şöbəsinin transplantoloqu, tibb üzrə fəlsəfə doktoru Mircəlal Kazımi çıxışında qaraciyər transplantasiyasında anesteziya, əməliyyatdan sonrakı reanimasiya və bərpa proseslərinin əhəmiyyətindən danışıb.
Tədbirin moderatorları – Azərbaycan Anestezioloqlar və Reanimatoloqlar Cəmiyyətinin sədri, İ.M.Seçenov adına Birinci Moskva Dövlət Tibb Universitetinin Bakı filialının rektor müavini tibb üzrə fəlsəfə doktoru Zəhra Vəzirova və Səhiyyə Nazirliyinin Orqan Donorluğu və Transplantasiyası üzrə Koordinasiya Mərkəzi İdarə Heyətinin sədri tibb üzrə fəlsəfə doktoru Yeganə Abbasova ekspert görüşünün aktuallığını vurğulayaraq, Mərkəzi Gömrük Hospitalının qazandığı unikal təcrübənin ölkənin digər klinikalarında tətbiq olunmasının vacibliyini qeyd ediblər.
Tədbirdə Mərkəzi Gömrük Hospitalının anestezioloq-reanimatoloqları – Rəşad Nəsirli “Qaraciyər transplantasiyasında anesteziyanın xüsusiyyətləri”, Xəyal Məmmədov “Qaraciyər transplantasiyasında əməliyyatdan sonra intensiv terapiyanın xüsusiyyətləri” və Səhiyyə Nazirliyinin Orqan Donorluğu və Transplantasiyası üzrə Koordinasiya Mərkəzinin əməkdaşı Mədinə Quliyeva “Orqan nəqli” mövzularında təqdimatlarla çıxış ediblər.
Ekspert müzakirələrində Mərkəzi Gömrük Hospitalının rəisi tibb üzrə fəlsəfə doktoru Bəxtiyar Musayev, Səhiyyə Nazirliyinin ekspert-mütəxəssisi, Azərbaycan Tibb Universitetinin II Müalicə-profilaktika fakültəsinin dekanı tibb üzrə fəlsəfə doktoru, dosent İsrail Məhərrəmbəyli, Mərkəzi Klinik Xəstəxanasının Anesteziologiya-reanimatologiya şöbəsinin müdiri tibb üzrə fəlsəfə doktoru Vüqar Abdulkərimov, Kliniki Tibbi Mərkəzin Cərrahi Reanimasiya şöbəsinin müdiri Ülviyyə Qurbanova və digər mütəxəssislər müzakirə olunan mövzular barədə öz fikirlərini bildiriblər.
Tədbirin yekununda Dövlət Gömrük Komitəsi Tibbi Xidmət İdarəsinin rəis müavini tibb üzrə fəlsəfə doktoru, dosent İsmayıl Əfəndiyev Azərbaycanda transplantasiyanın inkişafı üçün könüllü donorluq bazasının genişləndirilməsinin vacibliyini vurğulayıb.
Tədbir iştirakçıları – ölkənin aparıcı anestezioloq-reanimatoloqları könüllü orqan donoru olmaq üçün razılıq ərizə formalarını imzalayıb, tibb ictimaiyyətini bu təşəbbüsü dəstəkləməyə və təbliğ etməyə çağırıblar.

https://www.innews.az/uploads/news/2025-03/_innews_f9611c6c099470fe7729cabcb_o.jpg
14 марта состоялось совещание ведущих специалистов республики на тему «Особенности анестезиологии и послеоперационной интенсивной терапии при трансплантации печени», организованное совместно Управлением медицинской службы Государственного таможенного комитета и Обществом реаниматологов и анестезиологов Азербайджана при поддержке компании B.Braun.
Объявляя мероприятие открытым, начальник Управления медицинской службы Государственного таможенного комитета, к.м.н., заслуженный врач Джейхун Мамедов подчеркнул, что Центральный таможенный госпиталь является лидером в Азербайджане по количеству операций по пересадке почек и печени. Он также предоставил подробную информацию об успешном сотрудничестве в этом направлении с Координационным центром по донорству и трансплантации органов Министерства здравоохранения и Государственным агентством по обязательному медицинскому страхованию. В рамках данного сотрудничества в 2025 году в Центральном таможенном госпитале впервые в Азербайджане и на Южном Кавказе была успешно проведена трансплантация печени, взятой у мертвого донора (кадавра). Это историческое событие считается еще одним крупным достижением в сфере здравоохранения Азербайджана.
В своем выступлении врач-трансплантолог отделения хирургии и трансплантации органов Центрального таможенного госпиталя, к.м.н. Мирджалал Казыми рассказал о важности анестезии, послеоперационной реанимации и восстановительного процесса при трансплантации печени.
Модераторы мероприятия – председатель Общества реаниматологов и анестезиологов Азербайджана, проректор Бакинского филиала Первого Московского государственного медицинского университета им. И.М. Сеченова, к.м.н. Захра Везирова и председатель правления Координационного центра по донорству и трансплантации органов Министерства здравоохранения, к.м.н. Егяна Аббасова подчеркнули актуальность данной экспертной встречи и отметили важность применения в других клиниках страны уникального опыта, накопленного Центральным таможенным госпиталем.
На мероприятии с докладами выступили: врачи анестезиологи-реаниматологи Центрального таможенного госпиталя Рашад Насирли – «Особенности анестезии при трансплантации печени» и Хаял Мамедов – «Особенности интенсивной терапии после трансплантации печени», сотрудница Координационного центра по донорству и трансплантации органов Министерства здравоохранения Медина Гулиева – «Пересадка органов».
Начальник Центрального таможенного госпиталя, к.м.н. Бахтияр Мусаев, эксперт-специалист Министерства здравоохранения, декан II лечебно-профилактического факультета АМУ, к.м.н., доцент Исраил Магеррамбейли, заведующий отделением анестезиологии и реанимации Центральной клинической больницы, к.м.н. Вугар Абдулкеримов, заведующая отделением хирургической реанимации Клинического медицинского центра Ульвия Гурбанова и другие специалисты приняли участие в экспертных дискуссиях и поделились своим мнением по обсуждаемым темам.
В завершение мероприятия заместитель начальника Управления медицинской службы Государственного таможенного комитета, к.м.н., доцент Исмаил Эфендиев подчеркнул важность расширения базы добровольного донорства для развития трансплантологии в Азербайджане. Участники мероприятия — ведущие анестезиологи-реаниматологи страны — подписали формы согласия на добровольное донорство органов и призвали медицинское сообщество поддержать и продвигать эту инициативу.