https://www.innews.az/uploads/news/2025-03/_innews_08466224deec362692c9c6bf8_o.jpg
Heydər Əliyev Sarayında Azərbaycanın görkəmli caz pianoçusu və bəstəkarı, ölkəmizdə caz musiqisinin banilərindən biri, Əməkdar artist Vaqif Mustafazadənin 85-ci ildönümünə həsr olunmuş konsert keçirilib. Bank VTB (Azərbaycan) tədbirin sponsoru olub.
Konsertdə tanınmış caz musiqiçiləri, milli və əməkdar artistlər, beynəlxalq müsabiqələrin laureatları çıxış ediblər. İştirakçılar arasında Vaqif Mustafazadənin qızı, caz ifaçısı və Azərbaycanın xalq artisti Əzizə Mustafazadə oğlu Ramiz Xanla birlikdə, eləcə də digər qonaqlar iştirak ediblər.
“Vaqif Mustafazadənin 85 illik yubileyinə həsr olunmuş konsertin keçirilməsi Azərbaycanın mədəni irsinin qorunub saxlanması və təbliği baxımından böyük əhəmiyyət kəsb edir. Bu, təkcə böyük bəstəkarın xatirəsinə hörmət deyil, həm də cəmiyyətimizi birləşdirən dəyərlərin dəstəklənməsi istiqamətində mühüm addımdır”, - deyə, VTB (Azərbaycan)-ın İdarə Heyətinin üzvü, Pərakəndə Biznesin İnkişafı Departamentinin direktoru Yevgeni Borodin bildirib.
VTB (Azərbaycan) ənənəvi olaraq ölkəmizdə mədəniyyət istiqamətində layihələri dəstəkləyir. 2024-cü ildə bank Beynəlxalq Caz Gününün tərəfdaşı olub. 2024 və 2025-ci illərdə VTB (Azərbaycan) Vladimir Vısotskinin doğum gününə həsr olunmuş ədəbi-musiqili gecənin təşkilinə də öz dəstəyini əsirgəməyib.

https://innews.az/uploads/news/2025-03/_innews_08466224deec362692c9c6bf8_o.jpg
Во Дворце Гейдара Алиева состоялся концерт, посвященный 85-летию со дня рождения джазового пианиста и композитора, заслуженного артиста Азербайджана Вагифа Мустафазаде. Спонсором мероприятия выступил банк ВТБ (Азербайджан).
На концерте выступили известные джазовые музыканты, народные и заслуженные артисты, а также лауреаты международных конкурсов. Среди участников были дочь Вагифа Мустафазаде, джазовая исполнительница и народная артистка Азербайджана Азиза Мустафазаде вместе с сыном Рамизом Ханом, а также другие приглашенные гости.
«Проведение концерта в честь 85-летия Вагифа Мустафазаде имеет большое значение для сохранения и популяризации культурного наследия Азербайджана. Это не только дань уважения великому композитору, но и важный шаг в поддержке ценностей, которые объединяют наше общество», - сказал член правления, директор департамента развития розничного бизнеса ВТБ (Азербайджан) Евгений Бородин.
ВТБ (Азербайджан) традиционно поддерживает культурные проекты в республике. В прошлом году банк выступил партнером Международного дня джаза International Jazz Day. В 2024 и 2025 годах банк поддержал организацию литературно-музыкального вечера, посвященного дню рождения Владимира Высоцкого.