https://www.innews.az/uploads/news/2025-03/_innews_d1eaa60cf6c779c090e0b7c6d_o.jpg
Bakı Dövlət Universitetinin (BDU) Elmi Kitabxanasının və Azərbaycan Milli İnkişafı Naminə (AMİN) İctimai Birliyinin birgə təşkilatçılığı ilə dahi Azərbaycan şairi Seyid Əzim Şirvaninin 190 illik yubileyinə həsr edilmiş "Seyyidi-ecazdəm" (“Möcüzə nəfəsli Seyyid”) adlı ədəbi-bədii tədbir keçirilib.
Elmi Kitabxananın direktoru Nigar İsmayılova kitabxanada dahi şairlərin silsilə yubiley tədbirlərinin keçirilməsinin sevindirici və faydalı olduğunu qeyd edib, bunun Seyid Əzim Şirvaninin 190 illik yubileyinə ilk töhfə olduğunu nəzərə çatdırıb.
AMİN İctimai Birliyinin sədri, Elmi Kitabxananın baş biblioqrafı, şair, tədqiqatçı Məcid Heydərli (Seyyid Əsri) Məhəmməd Füzulinin Seyid Əzim yaradıcılığına təsiri barədə çıxış edib. Şairin təxəllüsünün onun şerlərinin vəznindən çıxış edərək məhz "Seyyid" şəklində olduğunu xatırladan Məcid Heydərli klassik divanların tədqiqində ilkin mənbədən istifadənin, əski əlifba və bəlağət bilgisinin vacibliyini önə çəkib.
BDU-nun Filologiya fakültəsinin dekan müavini Anar Fərəcov belə tədbirlərin müasir gəncliyi klassik irs ilə bağlayan bir körpü olduğunu vurğulayıb, İctimai Birliyin Elmi Kitabxana ilə əməkdaşlığına uğurlar arzulayıb. Lənkəran Dövlət Universitetinin magistrantı, İctimai Birliyin nəzdində “Vəfa” ədəbi məclisinin sədri, şair, filoloq Məhəmməd Nuri dahi şairin Qövsi, Nişat, Nabi, Zakir və digər böyük söz ustadlarına yazdığı nəzirələrinin ədəbi məziyyətlərindən söz açıb. O, Seyid Əzim Şirvaninin farsca divanını tərcümə etdiyini və onun tezliklə işıq üzü görəcəyini bildirib.
Filologiya fakültəsininin tələbəsi, şair Selcan Təvvabi "Seyid Əzim Şirvaninin "Həzrət İbrahim əhvalatı" məsnəvisi - multikultral və tolerant dəyərlərin ədəbi təbliğ örnəyi" adlı məruzə edib. Fakültənin digər tələbəsi, şair Məcid Dövri, Elmi Kitabxananın əməkdaşı Hicran Fərhadova, Beynəlxalq münasibətlər və iqtisadiyyat fakültəsinin məzunu, tədqiqatçı, şair İmran Beyti çıxışlarında Seyid Əzim Şirvaninin böyük maarifçi kimi milli fikir tarixində silinməz iz buraxdığını qeyd ediblər.
Tədbirin bədii hissəsində Şərqşünaslıq fakültəsinin tələbəsi, gənc şair Elmar Şahid şairin qəzəlinə yazdığı təzmin-nəzirəni səsləndirib. Filologiya fakültəsinin tələbələri - aparıcı Aydan Aslanlı və Səyahət Məhərrəmova tərəfindən Seyid Əzimin yaradıcılığından qəzəllər ifa olunub.

https://innews.az/uploads/news/2025-03/_innews_d1eaa60cf6c779c090e0b7c6d_o.jpg
Состоялось литературно-художественное мероприятие под названием «Seyyidi-ecazdəm» («Сеид с чудесным дыханием»), организованное совместно Научной библиотекой Бакинского государственного университета (БГУ) и Общественным объединением «Во имя национального развития Азербайджана» (AMİN), посвященное 190-летнему юбилею Сеида Азима Ширвани.
Директор Научной библиотеки Нигяр Исмайлова отметила, что отрадно и полезно проводить в библиотеке юбилейные мероприятия великих поэтов, отметив, что это первый вклад в 190-летие Сеида Азима Ширвани.
Председатель Общественного объединения «AMİN», главный библиограф Научной библиотеки, поэт, исследователь Меджид Гейдарли (Сеид Эсри) рассказал о влиянии Мухаммеда Физули на творчество Сеида Азима. Меджид Гейдарли напомнил, что псевдонимом поэта стал именно «Сеид» - исходя из размера его стихов. Он подчеркнул важность использования первоисточников, знания старого алфавита и риторики при изучении классических диванов.
Заместитель декана филологического факультета Анар Фараджов отметил, что подобные мероприятия являются мостиком, соединяющим молодежь с классическим наследием, и пожелал Общественному объединению успехов в сотрудничестве с Научной библиотекой.
В мероприятии также выступили магистрант Лянкяранского государственного университета, председатель литературного меджлиса «Вефа» при Общественном объединении, поэт, филолог Мухаммед Нури, студенты-филологи, поэты Сельджан Тевваби и Меджид Дёври, сотрудник Научной библиотеки Хиджран Фархадова и выпускник факультета международных отношений и экономики, исследователь, поэт Имран Бейти.
В художественной части мероприятия приняли участие студент-востоковед, поэт Эльмар Шахид и студенты-филологи - ведущая Айдан Асланлы и Сеяхет Магеррамова.