https://www.innews.az/uploads/news/2022-09/_innews_07022a2da89d6d7b62fed1657_o.jpg
Avstriyada fəaliyyət göstərən Zalsburq Azərbaycan Evində ölkəmizin dövlət sərhədində Ermənistan silahlı qüvvələrinin törətdiyi genişmiqyaslı təxribat zamanı həlak olan Azərbaycan hərbçilərinin anım mərasimi keçirilib.
Anım mərasimində Azərbaycanın Avstriyadakı səfirliyinin birinci katibi Sənan Hüseynov, Türkiyənin Zalsburqdakı baş konsulu Günay Babadoğan Ertan, Zalsburq Konsulluqlar Birliyinin baş katibi, Latviyanin Zalsburqdakı fəxri konsulu Karl Vindinq, Zalsburq bələdiyyəsinin, yerli ictimaiyyətin, Azərbaycan və türk icmalarının nümayəndələri iştirak ediblər.
Tədbir ölkəmizin ərazi bütövlüyünün qorunması və sərhədlərinin toxunulmazlığı uğrunda həlak olan Azərbaycan hərbçilərinin əziz xatirəsinin bir dəqiqəlik sükutla yad edilməsi ilə başlayıb.
Zalsburq Azərbaycan Evinin rəhbəri Aytən Əliyeva tədbiri açaraq, Ermənistan silahlı qüvvələri bölmələrinin 12 sentyabr 2022-ci ildə törətdiyi hərbi təxribatlar barədə ətraflı məlumat verib. Baş vermiş təcavüz, qarşıdurma və itkilərə görə bütün məsuliyyətin Ermənistanın hərbi-siyasi rəhbərliyinin üzərinə düşdüyü, Azərbaycanın təşəbbüsü və Avropa Birliyinin vasitəçiliyi ilə aparılan normallaşma və sülh danışıqları prosesinə beynəlxalq hüquq normalarına məhəl qoymayan Ermənistanın hər vəchlə mane olmağa çalışdığı nəzərə çatdırılıb.
Tədbirdə çıxış edən Karl Vindinq və digər qonaqlar Azərbaycan dövlətinə və şəhid ailələrinə başsağlığı veriblər, baş verən hadisədən təəssüfləndiklərini, bu təxribatın hər iki tərəfə itkilər gətirdiyini bildiriblər.
Tədbir çərçivəsində təşkil edilmiş anım guşəsində qəhrəmancasına həlak olan Azərbaycan hərbçilərinin fotoları nümayiş etdirilib, güllər düzülüb, şamlar yandırılıb.

https://innews.az/uploads/news/2022-09/_innews_07022a2da89d6d7b62fed1657_o.jpg
В функционирующем в Австрии Доме Азербайджана в Зальцбурге состоялась церемония почтения памяти азербайджанских военнослужащих, погибших во время широкомасштабной провокации, совершенной армянскими вооруженными силами на государственной границе нашей страны.
В мероприятии приняли участие первый секретарь посольства Азербайджана в Австрии Санан Гусейнов, генеральный консул Турции в Зальцбурге Гюнай Бабадоган Эртан, генеральный секретарь Объединения консульств в Зальцбурге, почетный консул Латвии в Зальцбурге Карл Виндинг, представители муниципалитета Зальцбурга, местной общественности, азербайджанской и турецкой общин.
Церемония началась с почтения минутой молчания светлой памяти азербайджанских военнослужащих, погибших, защищая территориальную целостность и неприкосновенность границ нашей страны.
Открывая мероприятие, руководитель Дома Азербайджана в Зальцбурге Айтен Алиева подробно рассказала о военных провокациях, совершенных подразделениями армянских вооруженных сил 12 сентября 2022 года. Было подчеркнуто, что вся ответственность за произошедшую провокацию, противостояние и потери ложится на военно-политическое руководство Армении, что Армения, игнорирующая нормы международного права, всеми средствами пытается помешать процессу нормализации и мирных переговоров, проводимых по инициативе Азербайджана при посредничестве Европейского Союза.
Карл Видинг и другие гости, выступая на церемонии, выразили соболезнование Азербайджанскому государству и семьям шехидов, отметили, что сожалеют о случившемся, что эта провокация обернулась потерями для обеих сторон.
В организованном в рамках мероприятия уголке почтения памяти были представлены фотоснимки геройски погибших азербайджанских военнослужащих, возложены цветы, зажжены свечи.