https://www.innews.az/uploads/news/2025-03/_innews_cb9ee591b90c306d008a70ed5_o.jpg
Bakı Dövlət Universitetinin (BDU) Coğrafiya fakültəsində 27 mart - Azərbaycan Respublikasında “Elm günü”nə həsr edilmiş silsilə tədbirlər çərçivəsində akademik Həsən Əliyev adına Coğrafiya İnstitutunun Qurunun hidrologiyası və su ehtiyatları şöbəsinin müdiri, coğrafiya elmləri doktoru, professor Rza Mahmudovun “Azərbaycanda regional iqlim dəyişmələrinin çayların su ehtiyatlarına təsiri” mövzusunda təqdimatı olub.
Tədbiri açıq elan edən Coğrafiya fakültəsinin dekanı, professor Məqsəd Qocamanov Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin 9 aprel 2018-ci il tarixli Sərəncamı ilə hər il martın 27-sinin Azərbaycanda “Elm günü” kimi qeyd edilməsinin olduqca əhəmiyyətli bir hadisə olduğunu və ölkəmizdə elmin inkişafına böyük təkan verdiyini vurğulayıb. O bildirib ki, Azərbaycanda iqlim dəyişmələrinin fəsadlarına qarşı mübarizə dövlət siyasətinin əsas prioritetlərindəndir. Ötən ilin noyabrında BMT-nin İqlim Dəyişmələri üzrə Çərçivə Konvensiyasının Tərəflər Konfransının 29-cu sessiyasının (COP29) Azərbaycanda keçirilməsi ölkəmizin bu sahədə qlobal mövqeyə sahib olmasını təsdiqləyir.
Professor Rza Mahmudov təqdimatında müasir iqlim dəyişmələrinin okeanların və dənizlərin səviyyə tərəddüdlərinə, səhralaşma proseslərinə, meşələrin azalmasına və nəticədə insanın həyat tərzinə güclü təsir göstərdiyini deyib. O bildirib ki, qlobal miqyasda 1970-ci ildən indiki dövrədək havanın hərarəti 1,10 C artıb. Azərbaycanda isə bu göstərici 1,30 C təşkil edir. Ən isti dövr 2016-2024-cü illərdə müşahidə olunub.
Daha sonra məruzəçi Azərbaycanın regionları üzrə temperatur dəyişməsinin təhlilini təqdim edib. Diqqətə çatdırıb ki, regionlar üzrə ən çox temperatur Qobustan-Abşeron zonasında artıb. Əks proses kimi ölkə ərazisində yağıntıların miqdarının azalması müşahidə edilir.

https://www.innews.az/uploads/news/2025-03/_innews_cb9ee591b90c306d008a70ed5_o.jpg
На географическом факультете Бакинского государственного университета (БГУ) состоялась презентация на тему «Влияние регионального изменения климата на водные ресурсы рек Азербайджана», посвященная 27 марта – Дню науки. На презентации выступил заведующий отделом Института географии имени академика Гасана Алиева, профессор Рза Махмудов.
Декан факультета, профессор Магсуд Годжаманов заявил, что борьба с последствиями изменения климата в Азербайджане является одним из основных приоритетов государственной политики. Проведение 29-й сессии Конференции сторон Рамочной конвенции ООН об изменении климата (COP29) в Азербайджане подтверждает мировую позицию страны в этой сфере.
В своем выступлении профессор Рза Махмудов отметил, что изменение климата оказывает сильное влияние на колебания уровня океанов и морей, процессы опустынивания, вырубку лесов и, в конечном итоге, на образ жизни человека. Он сообщил, что в глобальном масштабе температура воздуха с 1970 года по настоящее время выросла на 1,10 °C.
В Азербайджане этот показатель составляет 1,30 С. Самый теплый период наблюдался в 2016-2024 годах. Затем докладчик представил анализ изменений температуры по регионам Азербайджана. Он отметил, что больше всего температура повысилась в Гобустанско-Апшеронской зоне. В качестве обратного процесса по всей стране наблюдается уменьшение количества осадков.