https://www.innews.az/uploads/news/2025-03/_innews_02757fec1aba631b1333109e7_o.jpg
Azərbaycanda səfərdə olan Rusiya Federasiyası Federal Məclisi Federasiya Şurasının Sədri xanım Valentina Matvienkonun başçılıq etdiyi nümayəndə heyəti martın 17-si Fəxri xiyabana gələrək xalqımızın Ümummilli Lideri, müasir müstəqil Azərbaycan dövlətinin memarı və qurucusu Heydər Əliyevin xatirəsini dərin ehtiramla yad edib, məzarı önünə əklil qoyub, tər çiçəklər düzüblər.
Görkəmli oftalmoloq-alim Zərifə xanım Əliyevanın da məzarı ziyarət edilib, önünə tər güllər düzülüb.
Sonra nümayəndə heyətləri Şəhidlər xiyabanına gələrək, ölkəmizin azadlığı və suverenliyi uğrunda mübarizədə canlarından keçmiş qəhrəman Vətən övladlarının xatirəsini ehtiramla anıb, məzarları üzərinə tər çiçəklər düzüb, “Əbədi məşəl” abidəsi önünə əklil qoyublar.
Ziyarət zamanı nümayəndə heyətlərini Milli Məclis sədrinin birinci müavini Əli Əhmədov və Azərbaycan-Rusiya parlamentlərarası üzrə işçi qrupunun rəhbəri Polad Bülbüoğlu və digər rəsmi şəxslər müşayiət ediblər.

https://www.innews.az/uploads/news/2025-03/_innews_02757fec1aba631b1333109e7_o.jpg
The visiting delegation led by Valentina Matviyenko, Speaker of the Federation Council of the Federal Assembly of Russian Federation, went to the Alley of Honour on 17 March to pay homage in memoriam the Azerbaijani people’s National Leader, architect and builder of the modern Azerbaijani State Heydar Aliyev. A wreath and fresh flowers were put at his tombstone.
The delegation also turned to the gravestone of the outstanding ophthalmology researcher Zarifa Aliyeva and adorned it with fresh flowers, too.
Next, the delegation moved to the Martyrs’ Lane to pay their respects for the memories of the heroic sons of the Motherland who had given up their lives for her freedom and sovereignty. Fresh flowers were put on their graves. The delegation also called at the Eternal Flame monument.
First Deputy Speaker of the Milli Majlis Ali Ahmadov, Head of the Azerbaijan-Russian Inter-Parliamentary Working Group Polad Bulbuloglu and other officials accompanied the delegation.