https://www.innews.az/uploads/news/2025-03/_innews_02757fec1aba631b1333109e7_o.jpg
Azərbaycanda səfərdə olan Rusiya Federasiyası Federal Məclisi Federasiya Şurasının Sədri xanım Valentina Matvienkonun başçılıq etdiyi nümayəndə heyəti martın 17-si Fəxri xiyabana gələrək xalqımızın Ümummilli Lideri, müasir müstəqil Azərbaycan dövlətinin memarı və qurucusu Heydər Əliyevin xatirəsini dərin ehtiramla yad edib, məzarı önünə əklil qoyub, tər çiçəklər düzüblər.
Görkəmli oftalmoloq-alim Zərifə xanım Əliyevanın da məzarı ziyarət edilib, önünə tər güllər düzülüb.
Sonra nümayəndə heyətləri Şəhidlər xiyabanına gələrək, ölkəmizin azadlığı və suverenliyi uğrunda mübarizədə canlarından keçmiş qəhrəman Vətən övladlarının xatirəsini ehtiramla anıb, məzarları üzərinə tər çiçəklər düzüb, “Əbədi məşəl” abidəsi önünə əklil qoyublar.
Ziyarət zamanı nümayəndə heyətlərini Milli Məclis sədrinin birinci müavini Əli Əhmədov və Azərbaycan-Rusiya parlamentlərarası üzrə işçi qrupunun rəhbəri Polad Bülbüoğlu və digər rəsmi şəxslər müşayiət ediblər.

https://www.innews.az/uploads/news/2025-03/_innews_02757fec1aba631b1333109e7_o.jpg
Находящаяся в Азербайджане с визитом делегация во главе со спикером Совета Федерации Федерального собрания Российской Федерации Валентиной Матвиенко 17-го марта прибыла в Аллею почётных захоронений и почтила память Общенационального лидера нашего народа, архитектора и строителя современного азербайджанского государства Гейдара Алиева. К его надгробию возложили венок и свежие цветы.
Делегация также посетила место упокоения выдающейся учёного-офтальмолога Зарифы Алиевой, чьё надгробие было убрано свежими цветами.
Вслед за этим делегация направилась в Аллею шахидов, чтобы помянуть героев-сыновей Родины, отдавших свои жизни за её свободу и суверенитет. На их могилы возложили свежие цветы. Делегация также посетила монумент «Вечный огонь».
Делегацию сопровождали первый заместитель спикера Милли Меджлиса Али Ахмедов, глава межпарламентской рабочей группы Азербайджан-Россия Полад Бюльбюльоглу и другие официальные лица.