“AzerGold” QSC-də qeyri-filiz faydalı qazıntı yataqları ilə bağlı növbəti seminar keçirilib
“AzerGold” QSC-də qeyri-filiz faydalı qazıntı yataqları ilə bağlı növbəti seminar keçirilib “AzerGold” QSC-də qeyri-filiz faydalı qazıntı yataqları ilə bağlı növbəti seminar keçirilib
“AzerGold” QSC-də ölkə ərazisində qeyri-filiz faydalı qazıntı yataqlarından istifadə sahəsində idarəetmənin təkmilləşdirilməsi ilə bağlı aidiyyəti dövlət qurumları və sahibkarlıq subyektlərinin iştirakı ilə növbəti seminar keçirilib.
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyevin qeyri-filiz faydalı qazıntı yataqlarından istifadə sahəsində idarəetmənin təkmilləşdirilməsi haqqında 23 dekabr 2024-cü il tarixli Sərəncamına uyğun olaraq təşkil edilmiş seminarda mövcud vəziyyətin öyrənilməsi məqsədilə aparılmış araşdırma, sahə səfərləri, sorğu və təhlillərin nəticələrinə əsasən hazırlanmış ilkin təkliflər toplusu təqdim edilib. “AzerGold” QSC-nin prosesə cəlb etdiyi beynəlxalq nüfuzlu “Boston Consulting Group” məsləhətçi şirkəti tərəfindən hazırlanan təqdimatda qeyri-filiz faydalı qazıntı yataqlarından istifadə sahəsində mövcud vəziyyət, mütərəqqi beynəlxalq təcrübə və standartlar əsasında idarəetmənin təkmiləşdirilməsi və bazar iştirakçılarının qarşılaşdıqları problemlərin həlli ilə bağlı təkliflər müzakirəyə çıxarılıb.
Bildirilib ki, təkliflərin hazırlanması bu istiqamət üzrə səmərəliliyin və şəffaflığın artırılması, nəzarət mexanizmlərinin təkmilləşdirilməsi, yerli istehsalatın dünya bazarının çağırışlarına uyğunlaşdırılması, innovativ yanaşmaların tətbiqi ilə fəaliyyətin ekoloji norma və standartlar və beynəlxalq tələblər əsasında təşkil edilməsi, bazar iştirakçılarının fəaliyyəti üçün əlverişli şəraitin təmin edilməsi, yeni iş yerlərinin yaradılması ilə ölkənin sosial-iqtisadi inkişafına töhfələrin verilməsinə xidmət edir. Daha sonra maraqlı tərəflərin çıxışları dinlənilib, geniş fikir mübadiləsi aparılıb. Müzakirələrin nəticəsində tənzimləyici qurumların və qeyri-filiz faydalı qazıntı yataqlarının istismarı üzrə ixtisaslaşmış şirkətlərin qarşıdakı 1 həftə ərzində təkliflərlə bağlı rəylərinin yazılı formada təqdim etməsi razılaşdırılıb.
Xatırladaq ki, “Azərbaycan Respublikasında qeyri-filiz faydalı qazıntı yataqlarından istifadə sahəsində idarəetmənin təkmilləşdirilməsi haqqında” Azərbaycan Respublikası Prezidentinin 2024-cü il 23 dekabr tarixli Sərəncamına əsasən, “AzerGold” QSC qeyri-filiz faydalı qazıntı yataqlarının istismarı sahəsində mövcud vəziyyətin təhlil edilməsi, müvafiq bazarın öyrənilməsi və aparılacaq təhlillərin nəticəsindən asılı olaraq bu sahədə idarəetmənin təkmilləşdirilməsi ilə bağlı təkliflərini dörd ay müddətində hazırlayıb Azərbaycan Respublikasının Prezidentinə təqdim etməldir.
Eyni zamanda Cəmiyyət beynəlxalq standartlar nəzərə alınmaqla, qeyri-filiz faydalı qazıntı yataqlarının öyrənilməsi, tədqiqi, kəşfiyyatı, işlənməsi və istismarı sahəsində milli standartların təkmilləşdirilməsi üçün təkliflərini altı ay müddətində hazırlayıb Azərbaycan Respublikasının Nazirlər Kabinetinə təqdim etməli, bu Sərəncamdan irəli gələn digər məsələlərin həlli üçün zəruri tədbirlər görməlidir.

https://innews.az/uploads/news/2025-03/_innews_c9ad9f004c57641f0634a2112_o.jpg
В ЗАО "AzerGold" состоялся очередной семинар с участием соответствующих государственных структур и субъектов предпринимательства по совершенствованию управления в сфере использования месторождений нерудных полезных ископаемых на территории страны.
На семинаре, организованном в соответствии с Распоряжением Президента Азербайджанской Республики господина Ильхама Алиева от 23 декабря 2024 года о совершенствовании управления в области использования месторождений нерудных полезных ископаемых, был представлен набор предварительных предложений, подготовленных по результатам исследований, полевых выездов, опросов и анализов, проведенных с целью изучения текущей ситуации. В презентации, подготовленной международной консалтинговой компанией “Boston Consulting Group”, привлеченной к процессу ЗАО "AzerGold", обсуждалась текущая ситуация в сфере месторождений нерудных полезных ископаемых, предложения по совершенствованию управления на основе прогрессивной международной практики и стандартов, а также пути решения проблем, с которыми сталкиваются участники рынка.
Было отмечено, что подготовка предложений в этом направлении служит повышению эффективности и прозрачности, совершенствованию механизмов контроля, адаптации местного производства к вызовам мирового рынка, организации деятельности на основе экологических норм и стандартов, международных требований за счет применения инновационных подходов, обеспечению благоприятных условий для деятельности участников рынка, а также содействует социально-экономическому развитию страны за счет создания новых рабочих мест. Затем были заслушаны выступления заинтересованных сторон и состоялся широкий обмен мнениями. В результате обсуждений было решено, что регулирующие органы и компании, специализирующиеся на эксплуатации месторождений нерудных полезных ископаемых, в течение 1 недели представят свои отзывы о предложениях в письменной форме.
Следует отметить, что в соответствии с Указом Президента Азербайджанской Республики от 23 декабря 2024 года “О совершенствовании управления в сфере эксплуатации месторождений нерудных полезных ископаемых в Азербайджанской Республике” ЗАО “AzerGold” должно в течение четырех месяцев проанализировать текущую ситуацию в сфере эксплуатации месторождений нерудных полезных ископаемых, изучить соответствующий рынок и в зависимости от результатов проводимых анализов подготовить и представить Президенту Азербайджанской Республики предложения по совершенствованию управления в этой сфере.
В то же время Обществу с учетом международных стандартов в течение шести месяцев подготовить и представить в Кабинет Министров Азербайджанской Республики предложения по совершенствованию национальных стандартов в области изучения, исследования, разведки, разработки и эксплуатации месторождений нерудных полезных ископаемых, а также принять необходимые меры по решению других вопросов, вытекающих из настоящего Распоряжения.