https://www.innews.az/uploads/news/2025-03/_innews_73523d990bfe0703636045bed_o.jpg
Operativ məlumatlara əsasən, bu ilin yanvar-fevral aylarında respublikada 4,5 milyon ton neft (kondensatla birlikdə) hasil edilib. Hasilatın 2,6 milyon tonu “Azəri-Çıraq-Günəşli”nin, 0,6 milyon tonu (kondensat) “Şahdəniz”in, 0,1 milyon tonu (kondensat) “Abşeron” yatağının payına düşüb. SOCAR üzrə neft (kondensatla birlikdə) hasilatı 1,2 milyon ton təşkil edib.
İki ay ərzində 3,7 milyon ton neft (kondensatla birlikdə) ixraca nəql olunub. Bunun 3,2 milyon tonu konsorsiumların, 0,4 milyon tonu SOCAR-ın, 0,1 milyon tonu isə “Abşeron” yatağının payına düşüb.
Qeyd edək ki, cari ilin fevral ayında gündəlik neft (kondensatla birlikdə) hasilatı 77,5 min ton (584 min barrel) olub. Bunun 63,1 min tonunu (465 min barrel) xam neft, 14,4 min tonunu (119 min barrel) kondensat təşkil edib.
Bu dövrdə neftin emalı 1,2 milyon ton təşkil edib.
2025-ci ilin yanvar-fevral aylarında ölkədə 8,1 milyard kubmetr təbii qaz hasil edilib. Qazın 2,2 milyard kubmetri “Azəri-Çıraq-Günəşli”nin, 4,3 milyard kubmetri “Şahdəniz”in, 0,3 milyard kubmetri “Abşeron” yatağının, 1,3 milyard kubmetri isə SOCAR-ın payına düşüb.
Hesabat dövründə xaricə qaz satışı 3,8 milyard kubmetr təşkil edib. Bundan 1,9 milyard kubmetr Avropaya, 1,4 milyard kubmetr Türkiyəyə (o cümlədən TANAP-la 0,9 milyard kubmetr), 0,5 milyard kubmetr Gürcüstana satılıb.
“Azəri-Çıraq-Günəşli” və “Şahdəniz” yataqları istismara veriləndən 1 mart 2025-ci il tarixinədək 653,5 milyon tona yaxın neft (kondensatla birlikdə), 473,1 milyard kubmetr qaz hasil edilib. “Azəri-Çıraq-Günəşli”dən 604,2 milyon ton neft, 232 milyard kubmetr qaz, “Şahdəniz”dən isə 49,3 milyon tona yaxın kondensat, 241,1 milyard kubmetr qaz çıxarılıb. Bundan 1 mart tarixinədək 651,5 milyon ton neft və 172,8 milyard kubmetr qaz ixraca nəql edilib.

https://innews.az/uploads/news/2025-03/_innews_73523d990bfe0703636045bed_o.jpg
According to operational data for January-February 2025, 4.5 million tons of oil (including condensate) were produced throughout the republic. Azeri-Chirag-Gunashli accounted for 2.6 million tons of oil production, Shah Deniz for 0.6 million tons (condensate), and Absheron field for 0.1 million tons (condensate). SOCAR's oil output amounted to 1.2 million tons (including condensate).
During two months, the volume of exported oil, including condensate, amounted to 3.7 million tons. Among these, consortium accounts for 3.2 million tons, SOCAR for 0.4 million tons, Absheron for 0.1 million tons.
It should be noted that in February 2025, the daily production of oil (including condensate) was 77,5 thousand tons (584 thousand barrels). Among these, 63,1 thousand tons (465 thousand barrels) were crude oil, 14,4 thousand tons (119 thousand barrel) were condensate.
Oil refining last year amounted to 1.2 million tons.
In January - February 2025, the country produced 8.1 billion cubic meters of natural gas. 2.2 bcm of gas production extracted from ACG, while 4.3 bcm from Shah Deniz. Absheron and SOCAR produced 0.3 bcm and 1.3 bcm gas, respectively.
During the reporting period, gas sales amounted to 3.8 bcm. 1.9 bcm of gas were sold to Europe, 1.4 bcm to Türkiye (0.9 bcm through TANAP), and 0.5 bcm to Georgia.
Since its commissioning till 1 March 2025, 653.5 million tons oil (including condensate) and 473.1 bcm of gas were extracted from Azeri-Chirag-Gunashli and Shah Deniz. 604.2 million tons of oil, 232 bcm of gas were extracted from Azeri-Chirag-Gunashli, and about 49.3 million tons of condensate and 241.1 bcm of gas from Shah Deniz. Until 1 March 2025, 651.5 million tons of oil and 172.8 bcm of gas were exported from these fields.