https://www.innews.az/uploads/news/2025-03/_innews_95987a6586df8be43fd81ab2d_o.jpg
Bakı Dövlət Universiteti (BDU) və Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının nəzdində Respublika Seysmoloji Xidmət Mərkəzinin (RSXM) birgə təşkilatçılığı ilə 27 mart - Azərbaycan Respublikasında “Elm günü” və AMEA-nın 80 illik yubileyinə həsr olunmuş konfrans keçirilib.
Geologiya fakültəsinin dekanı Mamoy Mansurov elmi təşkilatlar və ali təhsil müəssisələri arasında əməkdaşlığın mühüm əhəmiyyət daşıdığını qeyd edib, Respublika Seysmoloji Xidmət Mərkəzində çalışan gənc mütəxəssislərin əksəriyyətinin Geologiya fakültəsinin məzunları olduğunu bildirib.
BDU rektorunun elm və təhsil üzrə müşaviri, AMEA-nın müxbir üzvü, professor Aydın Kazımzadə Universitet rəhbərliyi adından iştirakçıları salamlayaraq, bu cür tədbirlərin elm və təhsilin inteqrasiyası üçün yaxşı nümunə olduğunu və gələcəkdə əməkdaşlığın daha da genişləndirilməsinə töhfə verəcəyini qeyd edib.
AMEA nəzdində RSXM-nin baş direktoru, AMEA-nın müxbir üzvü, professor Qurban Yetirmişli konfransda “Azərbaycanın müasir seysmogeodinamik şəraiti” mövzusunda məruzə ilə çıxış edib.
O, RSXM tərəfindən ölkə ərazisində 84 seysmik stansiya vasitəsilə aparılan kompleks geofiziki-seysmoloji-geokimyəvi tədqiqatlar və əldə olunmuş nəticələr haqqında ətraflı məlumat verib. Qurban Yetirmişli Azərbaycan ərazisinin mövcud seysmogen vəziyyəti haqqında da danışıb, maqnitudası 3 və 3-dən yuxarı olan zəlzələlərin qeydə alınması, aparılan monitorinqlərlə bağlı da iştirakçıları məlumatlandırıb.
Professor Qurban Yetirmişli çıxışında həmçinin RSXM-nin beynəlxalq seysmoloji təşkilatlar və xarici universitetlərlə əməkdaşlıq məsələlərinə də toxunub.
BDU-nun Faydalı qazıntılar kafedrasının müdiri, akademik Vasif Babazadə Azərbaycanda seysmoloji tədqiqatların yüksək səviyyədə aparıldığını qeyd edib, alınmış nəticələri yüksək qiymətləndirib: “Bu gün burada təqdim olunan nəticələr çox böyük zəhmət və əmək sayəsində əldə olunub. RSXM dünyanın aparıcı universitetləri ilə yaxından əməkdaşlıq edir. Bu işlər BDU-nun məzunu, mənim tələbəm olmuş Qurban Yetirmişlinin rəhbərliyi altında aparılır. Bir müəllim kimi bunu görmək məni sevindirir. Mərkəzdə ən müasir texnologiya və proqramlardan istifadə edilir”. Akademik çıxışında gənclərə müraciət edərək, elm sahəsində aktiv olmağı, bilik və bacarıqlarını artırmağı tövsiyə edib.

https://www.innews.az/uploads/news/2025-03/_innews_95987a6586df8be43fd81ab2d_o.jpg
Состоялась конференция, посвященная 27 марта – Дню науки и 80-летию НАНА, организованная совместно Бакинским государственным университетом (БГУ) и Республиканским центром сейсмологической службы (РЦСС) Национальной академии наук Азербайджана (НАНА).
Декан геологического факультета Мамой Мансуров отметил важность сотрудничества научных организаций и вузов, и то, что большинство молодых специалистов, работающих в Республиканском центре сейсмологической службы, являются выпускниками геологического факультета.
Советник ректора БГУ, член-корреспондент НАНА, профессор Айдын Кязымзаде отметил, что подобные мероприятия являются хорошим примером интеграции науки и образования и будут способствовать дальнейшему расширению сотрудничества в будущем.
Генеральный директор РЦСС, член-корреспондент НАНА, профессор Гурбан Етирмишли выступил на конференции с докладом на тему «Современные сейсмогеодинамические условия Азербайджана». Он предоставил подробную информацию о комплексных геофизических, сейсмологических и геохимических исследованиях, проводимых РЦСС на 84 сейсмических станциях по всей стране, и полученных результатах. Гурбан Етирмишли также рассказал о текущей сейсмогенной ситуации на территории Азербайджана, проинформировал участников о регистрации землетрясений магнитудой 3 и выше и проводимом мониторинге. В своем выступлении профессор Гурбан Етирмишли также затронул вопросы сотрудничества РЦСС с международными сейсмологическими организациями и зарубежными университетами.
Заведующий кафедрой минеральных ресурсов БГУ, академик Васиф Бабазаде отметил, что сейсмологические исследования проведены на высоком уровне и высоко оценил полученные результаты: «Результаты, представленные здесь сегодня, достигнуты благодаря большим усилиям и труду. РЦСС тесно сотрудничает с ведущими университетами мира. Эти работы ведутся под руководством Гурбана Етирмишли, выпускника Бакинского государственного университета и моего студента. Мне, как преподавателю, приятно это видеть. В центре используются самые современные технологии и программы».
В своей речи академик обратился к молодежи и рекомендовал им проявлять активность в сфере науки, повышать свои знания и умения.