https://www.innews.az/uploads/news/2025-03/_innews_1fab3027f870b6d02def89584_o.jpg
Bakı Dövlət Universitetinin (BDU) Şərqşünaslıq fakültəsində 27 mart – Azərbaycan Respublikasında “Elm günü”nə həsr olunmuş tədbir keçirilib.
Şərqşünaslıq fakültəsinin elmi işlər üzrə dekan müavini Nigar İsmayılzadə Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin ölkəmizdə “Elm günü”nün təsis edilməsi haqqında 2018-ci il 9 aprel tarixli Sərəncamının elmin inkişafı və təbliğinə göstərilən diqqətin bariz nümunəsi olduğunu vurğulayıb. Son illər ölkəmizdə elmin nüfuzunun yüksəldilməsi, cəmiyyətin inkişafında elmin əhəmiyyətinin artırılması və elmi fəaliyyətin stimullaşdırılması istiqamətində həyata keçirilən tədbirlər, fakültənin elmi fəaliyyəti və uğurları barədə məlumat verib. Fakültədə mütəmadi olaraq elmi-praktik konfransların, ustad dərslərinin, seminarların keçirilməsinin əhəmiyyətini qeyd edib.
Daha sonra Ü.Hacıbəyli adına Bakı Musiqi Akademiyasının Humanitar fənlər kafedrasının müdiri, Ərəb filologiyası kafedrasının saathesabı müəllimi, professor Tərlan Quliyevin “Şərq elmi-nəzəri, filoloji fikri və onun poetika sahəsi” mövzusunda ustad dərsi dinlənilib. Mühazirədə Tərlan Quliyev əruz elminin qədim köklərə malik olduğunu bildirib, ərəb əruzunun xüsusiyyətlərindən danışıb. Qeyd edib ki, əruz elmi hələ 767-ci ildə böyük ərəb filoloqu Xəlil ibn Əhməd tərəfindən yaradılıb, o zamana qədər dünya filologiya elmində vəzn haqqında belə bir nəzəri təlim olmayıb. Daha sonra alim ərəb, fars və Azərbaycan poeziyasından əruz vəzninə dair müxtəlif nümunələr təqdim edib.
Şərqşünaslıq fakültəsinin Ərəb filologiyası kafedrasının müdiri, dosent Vüqar Qaradağlı, Türk filologiyası kafedrasının müdiri, professor Rüfət Rüstəmov, Uzaq Şərq dilləri və ədəbiyyatı kiafedrasının müdiri, professor Oqtay Cəllbəyli çıxışlarında “Elm günü”nün əhəmiyyətini vurğulayıb, ustad dərsinin mövzusu ilə bağlı müzakirələr aparıblar.

https://innews.az/uploads/news/2025-03/_innews_1fab3027f870b6d02def89584_o.jpg
На факультете востоковедения Бакинского государственного университета (БГУ) состоялось мероприятие, посвященное 27 марта – «Дню науки» в Азербайджанской Республике.
Заместитель декана факультета Нигяр Исмаилзаде подчеркнула, что учреждение в стране «Дня науки» является ярким примером внимания, уделяемого развитию и популяризации науки. Она предоставила информацию о мерах, принятых в стране за последние годы по повышению престижа науки, повышению значения науки в развитии общества, стимулированию научной деятельности, научных успехах факультета. Замдекана отметила важность регулярного проведения на факультете конференций, мастер-классов и семинаров.
Затем состоялся мастер-класс заведующего кафедрой Бакинской музыкальной академии имени У. Гаджибейли, преподавателя кафедры арабской филологии Тарлана Гулиева на тему «Восточная научно-теоретическая, филологическая мысль и ее поэтическая область».
Тарлан Гулиев заявил, что наука аруза имеет древние корни, и рассказал об особенностях арабского аруза. Он отметил, что наука аруза основана в 767 году великим арабским филологом Халилом ибн Ахмедом, и до того времени подобного теоретического учения о вазне в мировой филологии не существовало. Затем ученый привел примеры аруза из арабской, персидской и азербайджанской поэзии.
На мероприятии также выступили заведующие кафедрами факультета Вугар Гарадаглы, Руфат Рустамов и Огтай Джалилбейли.