https://www.innews.az/uploads/news/2025-03/_innews_16b0ddc94791f1532083e10e0_o.jpg
Martın 15-də saat 11:00-da V Azərbaycan Astronomiya Olimpiadasının final mərhələsi keçiriləcək. Bakı Dövlət Universitetində (BDU) və Naxçıvan şəhəri 3 nömrəli tam orta məktəbdə keçiriləcək müsabiqədə olimpiadanın respublika turunda 75 baldan yuxarını toplayan şagirdlər iştirak edəcəklər.
Bakı Dövlət Universiteti (BDU), Azərbaycan Respublikasının Təhsil İnstitutu, N. Tusi adına Şamaxı Astrofizika Rəsədxanası, Respublika Uşaq-Gənclər İnkişaf Mərkəzi və “Həvəskar Astronomlar Cəmiyyəti” İctimai Birliyinin birgə təşkilatçılığı ilə keçirilən V Azərbaycan Astronomiya Olimpiadasının qalibləri medal və hədiyyələrlə mükafatlandırılacaq və bu ilin 11-21 avqust tarixlərində Hindistanda keçiriləcək XVIII Beynəlxalq Astronomiya və Astrofizika Olimpiadasına hazırlıq dərslərinə cəlb olunacaqlar.
V Azərbaycan Astronomiya Olimpiadası və XVII Beynəlxalq Astronomiya və Astrofizika Olimpiadasına hazırlıq dərsləri Cənubi Qafqazda yeganə planetarium olan Tusi-Bohm Planetariumun baş sponsorluğu ilə həyata keçirilir.

https://innews.az/uploads/news/2025-03/_innews_16b0ddc94791f1532083e10e0_o.jpg
В финале, который пройдет в Бакинском государственном университете (БГУ) и средней школе номер 3 города Нахчыван, примут участие учащиеся, набравшие свыше 75 баллов в республиканском туре олимпиады.
Победители V Азербайджанской олимпиады по астрономии, организуемой совместно БГУ, Институтом образования, Шамахинской астрофизической обсерваторией имени Н.Туси, Республиканским центром развития детей и молодежи и Общественным объединением «Общество астрономов-любителей», будут награждены медалями и подарками, а также примут участие в подготовительных занятиях к XVIII Международной олимпиаде по астрономии и астрофизике, которая пройдет в Индии 11-21 августа текущего года.
Подготовительные занятия к V Азербайджанской олимпиаде по астрономии и XVII Международной олимпиаде по астрономии и астрофизике проводятся при генеральной поддержке единственного планетария на Южном Кавказе – планетария Туси-Бома.