https://www.innews.az/uploads/news/2025-03/_innews_940c35aa57eb45be8ed399df3_o.jpg
Birbank-ın gənc mütəxəssislərin peşəkar inkişafını dəstəkləmək məqsədilə həyata keçirdiyi “PO Growth” proqramına start verildi. Proqram məhsul sahibliyi sahəsində karyera qurmaq istəyənlərə nəzəri biliklərlə yanaşı praktiki təcrübə qazanmaq imkanı da yaradacaq.
“PO Growth” proqramına ümumilikdə 493 namizəd müraciət edib və yalnız 33 nəfər bütün seçim mərhələlərini uğurla keçərək iştirakçı olmaq şansı qazanıb. Proqramın əsas özəlliklərindən biri təlimin 5 moduldan ibarət olması və hər modulu fərqli ekspertlərin aparmasıdır. Bu ekspertlər arasında ofis liderləri, məhsul sahibləri, ekspert mərkəzi liderləri və “Agile” metodologiya üzrə yerli mütəxəssislər yer alıb. Ümumilikdə 28 təlimçi iştirakçıların bilik və bacarıqlarının inkişafına töhfə verəcək.
Təlimlər məhsulun ideya mərhələsindən başlayaraq, onun müştəriyə çatdırılması və sonrakı analiz mərhələsinə qədər bütün prosesi əhatə edəcək. Bu zaman həm texniki biliklərə, həm də yumşaq bacarıqların formalaşdırılmasına xüsusi diqqət ayrılacaq. Proqram “Agile” metodologiya prinsipləri əsasında təşkil olunub ki, bu da iştirakçılara real iş mühitinə daha sürətli adaptasiya olmaq vərdişləri qazandıracaq.
Qeyd edək ki, Birbank ölkənin ilk banklarından biridir ki, 2018-2020-ci illərdən etibarən “Agile” metodologiyanı öz iş proseslərinə tətbiq etməyə başlayıb. Bu yanaşma sayəsində bankın məhsul inkişafı prosesi daha səmərəli və müştəriyönümlü şəkildə qurulub. Məhz bu təcrübə əsasında yaradılan “PO Growth” proqramı gələcək məhsul sahiblərinin çevik düşüncə tərzində yetişdirilməsini hədəfləyir.
Proqramın açılış mərasimində çıxış edən Kapital Bank-ın İdarə Heyətinin üzvü, İnsan kapitalı və Təşkilati inkişaf üzrə Baş inzibatçı Fərqanə Məmmədova proqramın əhəmiyyətini vurğulayaraq bildirib: “Birbank olaraq, biz rəqəmsal məhsul idarəetməsi sahəsində əldə etdiyimiz bilik və təcrübəni yeni nəslə ötürməyi, onların inkişafına dəstək verməyi özümüz üçün böyük məsuliyyət və eyni zamanda qürur hesab edirik. İnanırıq ki, “PO Growth” proqramı gənclər üçün həm peşəkar karyera, həm də şəxsi inkişaf baxımından yeni imkanlar yaradacaq. Bu yolda sizə uğurlar arzu edir və gələcək uğurlarınızı səbirsizliklə gözləyirik”.
Birbank-ın həyata keçirdiyi “PO Growth” proqramı, həm bank sektorunda karyera qurmaq istəyənlər, həm də məhsul idarəçiliyi sahəsində peşəkar biliklərini artırmaq arzusunda olanlar üçün dəyərli platforma olacaq. Proqram 4 ay davam edəcək və iştirakçılar bu müddət ərzində intensiv təlimlər və real iş mühiti ilə tanış olacaqlar. Bu, Birbank-ın ölkədə insan kapitalının inkişafı və çevik idarəetmə mədəniyyətinin yayılması istiqamətindəki səylərinin növbəti uğurlu addımıdır.

https://www.innews.az/uploads/news/2025-03/_innews_940c35aa57eb45be8ed399df3_o.jpg
Программа «PO Growth» от Birbank, направленная на поддержку профессионального развития молодых специалистов, предоставит желающим построить карьеру в области управления продуктами как теоретические знания, так и практический опыт.
Всего в программу «PO Growth» подали заявки 493 кандидата, и только 33 человека успешно прошли все этапы отбора и получили возможность принять участие. Одной из ключевых особенностей программы является её структура, состоящая из 5 модулей, каждый из которых проводится разными экспертами. Среди этих экспертов — руководители офисов, владельцы продуктов, руководители центров экспертизы и местные специалисты по методологии Agile. Всего 28 тренеров внесут вклад в развитие знаний и навыков участников.
Обучение охватит весь процесс — от этапа идеи продукта до его доставки клиенту и последующего пост-анализа. Особое внимание будет уделено как техническим знаниям, так и развитию гибких навыков. Программа организована на основе принципов методологии Agile, что позволит участникам быстрее адаптироваться к реальной рабочей среде.
Стоит отметить, что Birbank стал одним из первых банков в стране, начавших внедрение методологии Agile в свои рабочие процессы в период с 2018 по 2020 год. Благодаря такому подходу процесс разработки продуктов банка стал более эффективным и ориентированным на клиента. Программа «PO Growth», созданная на основе этого опыта, направлена на воспитание будущих владельцев продуктов с гибким мышлением.
Выступая на церемонии открытия программы, член Правления Birbank и главный директор по человеческому капиталу и организационному развитию Фаргана Маммадова подчеркнула важность программы, заявив:
«Для нас в Birbank — это большая ответственность и одновременно предмет гордости — передавать наши знания и опыт в области управления цифровыми продуктами новому поколению и поддерживать их развитие. Мы верим, что программа «PO Growth» откроет для молодежи новые возможности как с точки зрения профессиональной карьеры, так и личностного роста. Желаем вам успехов на этом пути и с нетерпением ждем ваших будущих достижений».
Программа «PO Growth», реализуемая Birbank, станет ценной платформой как для тех, кто стремится построить карьеру в банковском секторе, так и для тех, кто хочет углубить свои профессиональные знания в области управления продуктами. Программа продлится 4 месяца, в течение которых участники пройдут интенсивное обучение и познакомятся с реальной рабочей средой. Эта инициатива является очередным успешным шагом Birbank в направлении развития человеческого капитала и распространения культуры гибкого управления в стране.