Bakı Dövlət Universitetində (BDU) Azərbaycan Yerüstü Nəqliyyat Agentliyinin (AYNA) təşkilatçılığı ilə “Dayanıqlı şəhər mobilliyi, şəhərlərdə mikromobilliyin əhəmiyyəti, Bakı şəhərində bu istiqamətdə görülmüş və planlaşdırılan işlər” mövzusunda seminar keçirilib.
BDU-nun Humanitar məsələlər və gənclər siyasəti şöbəsinin mütəxəssisi Səbinə Muxtarova bu istiqamətdə keçirilən maarifləndirici tədbirlərin əhəmiyyətindən danışıb, Universitetin sosial layihələrindən bəhs edib.
AYNA-nın Mikromobillik şöbəsinin müdiri Coşqun Məmmədov seminarda mikromobillik infrastrukturunun inkişaf etdirilməsi ilə bağlı görülmüş işlər barədə tələbələrə məlumat verib. Qeyd edib ki, mikromobilliyin tətbiqi əhalinin mobilliyini artırmaq, şəhər mərkəzlərində nəqliyyat yükünü azaltmaq və ekoloji vəziyyəti yaxşılaşdırmaq məqsədi daşıyır. Dünyanın bir çox şəhərlərində olduğu kimi, paytaxt Bakıda da nəqliyyat sıxlığının aradan qaldırılması, velosiped, elektrik mühərrikli kiçik nəqliyyat vasitələri istifadəçiləri və digər yol istifadəçilərinin təhlükəsizliyini təmin etmək məqsədilə işlər görülür. İndiyədək Bakı şəhərində 31 küçə və prospektdə mikromobillik zolağı təşkil edilib. Bu zolaqların 100 km-ə çatdırılması nəzərdə tutulur.
Daha sonra Bakı şəhərində mikromobilliyin təkmilləşdirilməsinə dair həyata keçirilməli olan tədbirlər barədə tələbələrlə fikir mübadiləsi aparılıb, onların sualları cavablandırılıb.

В Бакинском государственном университете (БГУ) прошел семинар на тему «Устойчивая городская мобильность, значение микромобильности в городах, проделанная и планируемая работа в этом направлении в Баку», организованный Агентством наземного транспорта Азербайджана (AYNA).
Сабина Мухтарова, специалист отдела гуманитарной деятельности и молодежной политики БГУ, рассказала о важности образовательных мероприятий в этом направлении и рассказала о социальных проектах университета.
Заведующий отделом микромобильности AYNA Джошгун Мамедов предоставил студентам информацию о проделанной работе по развитию инфраструктуры микромобильности. Он отметил, что внедрение микромобильности направлено на повышение мобильности населения, снижение загруженности транспортных магистралей в центрах городов и улучшение экологической обстановки. В Баку ведутся работы по ликвидации заторов на дорогах и обеспечению безопасности велосипедистов, владельцев небольших электромобилей и других участников дорожного движения. На сегодняшний день полосы микромобильности организованы на 31 улице и проспекте Баку. Планируется продлить эти полосы до 100 км.
Затем состоялся обмен мнениями о мерах по улучшению микромобильности в Баку, а также даны ответы на вопросы студентов.