https://www.innews.az/uploads/news/2025-03/_innews_5bf1938c241707b9c9b9a41e9_o.jpg
Bakı Dövlət Universitetinin (BDU) Jurnalistika fakültəsinin son üç ildə elm və tədris göstəriciləri artıb.
2022/2023-cü tədris ili ilə müqayisədə 2024/2025-ci tədris ilində fakültəyə qəbul olunanların sayı 3,4% artıb, plan yeri 97 faiz dolub.
Fakültədə Türkiyənin Üsküdar Universiteti, Özbəkistan Jurnalistika və Kütləvi Kommunikasiyalar Universiteti, Qazaxıstanın L.N.Qumilyov adına Avrasiya Milli Universitetinin Jurnalistika kafedrası, Bolqarıstanın Sofiya Universiteti, Rusiyanın Sankt-Peterburq Universitetinin Jurnalistika kafedrası, Lomonosov adına Moskva Dövlət Universitetinin Jurnalistika fakültəsi ilə sıx əməkdaşlıq əlaqələri qurulub. Müxtəlif ölkələrin media mənsubları tərəfindən fakültədə mütəmadi olaraq ustad dərsləri, seminarlar, praktik məşğələlər keçirilir.
Son 5 ildə fakültə əməkdaşları tərəfindən xaricdə dərc olunmuş məqalə sayı 2 dəfə artıb. Ümumilikdə fakültə üzrə 2024-cü il ərzində 62 elmi məqalə, 55 tezis, 2 metodik vəsait, 2 məqalələr toplusu, 2 proqram, 1 kitab, 1 monoqrafiya dərc edilib.
Fakültənin elmi fəaliyyətində seminar və konfranslar da mühüm yer tutur. 2024-cü ildə Bakı Dövlət Universiteti və Azərbaycan Mətbuat Şurasının birgə təşkilatçılığı ilə "İnformasiya müharibəsi: COP29 ərəfəsində Azərbaycana qarşı informasiya hücumlarının məqsəd və mahiyyəti” mövzusunda dəyirmi masa, Multimedia və elektron kommunikasiya kafedrasının müdiri, professor Qulu Məhərrəmlinin 70 illik yubileyinə həsr olunmuş "Azərbaycan televiziyası müstəqillik illərində: əsas inkişaf tendensiyaları" mövzusunda elmi sessiya, görkəmli alim və mətbuat tədqiqatçısı, professor Şirməmməd Hüseynovun 100 illik yubileyinə həsr olunmuş “Azərbaycan mediası: tarix və müasirlik” mövzusunda Beynəlxalq elmi-praktiki konfrans keçirilib.
Ölkənin müxtəlif dövlət və özəl media subyektləri ilə daimi əməkdaşlıq edən Jurnalistika fakültəsində tələbələrin praktik bacarıqlarının artırılması və əmək bazarı üçün yüksəkixtisaslı və peşəkar jurnalist kadrların hazırlanması, günün tələblərinə cavab verən biliklərin öyrədilməsi məqsədilə 2024-cü il ərzində 4 yeni ixtisaslaşmış otağın - Medianın İnkişafı Agentliyi və
Azərbaycan Mətbuat Şurasının xüsusi auditoriyaları, “ARB24” telekanalının “NewsLab” təlim otağı və “Xalq qəzeti”nin debat otaqlarının açılışı olub.

https://innews.az/uploads/news/2025-03/_innews_5bf1938c241707b9c9b9a41e9_o.jpg
Научные и учебные показатели факультета журналистики Бакинского государственного университета (БГУ) за последние три года возросли. По сравнению с 2022/2023 учебным годом количество студентов, принятых на факультет в 2024/2025 учебном году, увеличилось на 3,4%, план приема заполнен на 97 процентов.
Факультет установил отношения сотрудничества с Университетом Ускюдар Турции, Университетом журналистики и массовых коммуникаций Узбекистана, факультетом журналистики Евразийского национального университета имени Л. Н. Гумилева Казахстана, Софийским университетом Болгарии, факультетами журналистики Санкт-Петербургского университета и Московского государственного университета России.
На факультете регулярно проводятся мастер-классы, семинары и практические занятия с участием представителей СМИ разных стран.
За последние 5 лет количество статей, опубликованных сотрудниками факультета за рубежом, удвоилось. За 2024 год сотрудниками факультета опубликовано 62 научные статьи, 55 тезисов, 2 методических пособия, 2 сборника статей, 2 программы, 1 книга и 1 монография.
Важную роль в научной деятельности факультета играют также семинары и конференции. В 2024 году проведены: круглый стол «Информационная война: цель и суть информационных атак против Азербайджана накануне COP29», научная сессия «Азербайджанское телевидение в годы независимости: основные тенденции развития», посвященная 70-летию заведующего кафедрой мультимедиа и электронных коммуникаций, профессора Гулу Магеррамли, международная научно-практическая конференция «Азербайджанские медиа: история и современность», посвященная 100-летию со дня рождения выдающегося ученого и исследователя прессы, профессора Ширмамеда Гусейнова.
В течение 2024 года на факультете открыты 4 новых специализированных кабинета – аудитории Агентства по развитию медиа и Совета прессы Азербайджана, учебная студия «NewsLab» телеканала ARB24, комната дебатов газеты «Xalq qəzeti».