Azərbaycan Ordusunun Baş Qərargah rəisi ilə Rusiya Federasiyasının müdafiə naziri arasında telefon danışığı olub
Azərbaycan Ordusunun Baş Qərargah rəisi ilə Rusiya Federasiyasının müdafiə naziri arasında telefon danışığı olub Azərbaycan Ordusunun Baş Qərargah rəisi ilə Rusiya Federasiyasının müdafiə naziri arasında telefon danışığı olub
Sentyabrın 15-də Rusiya tərəfinin təşəbbüsü ilə bu ölkənin müdafiə naziri ordu generalı Sergey Şoyqu ilə Azərbaycan Ordusunun Baş Qərargah rəisi general-polkovnik Kərim Vəliyev arasında telefon danışığı olub.
Tərəflər regiondakı hərbi-siyasi vəziyyət, Ermənistan silahlı qüvvələrinin törətdiyi təxribatlar və digər məsələləri müzakirə ediblər.

Chief of the General Staff of the Azerbaijan Army and the Minister of Defense of the Russian Federation had a telephone conversation
Chief of the General Staff of the Azerbaijan Army and the Minister of Defense of the Russian Federation had a telephone conversation Chief of the General Staff of the Azerbaijan Army and the Minister of Defense of the Russian Federation had a telephone conversation
On September 15, at the initiative of the Russian side, a telephone conversation took place between the Minister of Defense of the Russian Federation, General of the Army Sergei Shoigu and the First Deputy Minister of Defense of the Republic of Azerbaijan – Chief of the General Staff of the Azerbaijan Army, Colonel General Karim Valiyev.
The sides discussed the military-political situation in the region, the provocations committed by the Armenian armed forces, and other issues.