https://www.innews.az/uploads/news/2025-03/_innews_c6a84abc67cd0a656772e99eb_o.jpg
BDU-nun 12 beynəlxalq ikili diplom proqramından 4-ü qardaş ölkənin ali məktəbləri ilə həyata keçirilir. 2020-ci ildən BDU və Qazaxıstanın Əl-Fərabi adına Qazax Milli Universiteti arasında “Dəniz və enerji hüququ” ixtisaslaşması üzrə magistratura səviyyəsində birgə ikili diplom proqramı icra olunur. BDU və Satbayev adına Qazax Milli Tədqiqat Texniki Universiteti (QMTTU) arasında 2021-ci ildə imzalanmış müqaviləyə əsasən, BDU-nun Kimya fakültəsi və QMTTU-nun Kimya və Biotexnologiyalar İnstitutu "Neft kimyası" ixtisaslaşması üzrə magistratura səviyyəsində birgə ikili diplom proqramı həyata keçirir. BDU 2022-ci ildə Qazaxıstanın L.N.Qumilyov adına Avrasiya Milli Universiteti ilə magistratura səviyyəsində “Biotexnologiya” ixtisaslaşması, Ş. Yessenov adına Xəzər Dövlət Texnologiyalar və Mühəndislik Universiteti ilə bakalavriat səviyyəsində "Beynəlxalq münasibətlər" ixtisası üzrə ikili diplom proqramları imzalayıb.
İndiyədək BDU Qazaxıstanın 20-dək universiteti ilə əməkdaşlıq memorandumları imzalayıb. Martın 4-də ADA Universitetində “Azərbaycan və Qazaxıstan arasında ali təhsildə əməkdaşlığın genişləndirilməsinə” həsr olunmuş tədbirdə isə BDU ilə Qazaxıstanın daha 8 universiteti arasında əməkdaşlıq memorandumu imzalanıb. Bunlar Ş. Yessenov adına Xəzər Texnologiya və Mühəndislik Universiteti, akademik E.A. Buketov adına Karaqanda Dövlət Universiteti, Qorqud Ata adına Qızıl Orda Universiteti, Alixan Bokeyxan Universiteti, K. Jubanov adına Aktobe Regional Universiteti, D. Serikbayev adına Şərqi Qazaxıstan Texniki Universiteti, Karaqanda Sənaye Universiteti, Almatı Menecment Universitetidir.
Tədbirdə BDU rektoru Elçin Babayev Azərbaycan və Qazaxıstan universitetləri arasında bakalavr və xüsusilə magistratura səviyyələrində ikili və hətta üçlü diplom proqramlarının genişləndirilməsini təklif edib. Rektor çıxışında iki ölkənin tədqiqat infrastrukturunun paylaşılması və açıq elmi məlumatların əldə edilməsinin, təhsil və tədqiqat institutlarında mövcud olan elmi avadanlıqlara və obyektlərə kollektiv girişin təmin olunmasının vacibliyini vurğulayıb. Elçin Babayev müxtəlif doktorantura proqramları və birillik tədqiqat təcrübələrinin təşkilinin zərurliyini diqqətə çatdırıb və belə təşəbbüslərin həm Azərbaycan, həm də Qazaxıstan üçün elm, təhsil sahəsində yeni imkanlar yaradacağına inandığını bildirib.
2024-2025-ci tədris ilindən BDU-nun Tarix fakültəsinin Türk xalqları tarixi kafedrasında magistratura səviyyəsində “Ölkəşünaslıq” (Qazaxıstan üzrə)” ixtisaslaşması üzrə kadr hazırlığına başlanılıb.

https://www.innews.az/uploads/news/2025-03/_innews_c6a84abc67cd0a656772e99eb_o.jpg
Бакинский государственный университет (БГУ) тесно сотрудничает с вузами Казахстана. Из 12 программ двойных дипломов БГУ 4 реализуются совместно с вузами братской страны. С 2020 года реализуется программа двойного диплома по специальности «Морское и энергетическое право» между БГУ и Казахским национальным университетом имени аль-Фараби. Согласно договору между БГУ и Казахским национальным исследовательским техническим университетом им. К. И. Сатпаева (КНИТУ) химический факультет БГУ и Институт химии и биотехнологий КНИТУ реализуют программу двойного диплома по специальности «Нефтехимия». БГУ в 2022 году с Евразийским национальным университетом имени Л.Н. Гумилева подписал программу двойного диплома по специальности «Биотехнология», с Каспийским университетом технологий и инжиниринга имени Ш. Есенова на уровне бакалавриата по специальности «Международные отношения». На сегодняшний день БГУ подписал меморандумы о сотрудничестве примерно с 20 вузами Казахстана.
На мероприятии в Университете АДА, посвященном «Расширению сотрудничества в сфере высшего образования между Азербайджаном и Казахстаном», подписан меморандум между БГУ и 8 другими вузами Казахстана. Это Каспийский университет технологий и инжиниринга им. Ш. Есенова, Карагандинский государственный университет имени академика Е.А. Букетова, Кызылординский университет имени Коркыт Ата, Университет Алихана Бокейхана, Актюбинский региональный университет имени К. Жубанова, Восточно-Казахстанский технический университет имени Д. Серикбаева, Карагандинский индустриальный университет, Алматинский университет менеджмента.
На мероприятии ректор Эльчин Бабаев предложил расширить программы двойных и даже тройных дипломов на уровне бакалавриата и особенно магистратуры между вузами двух стран. В своем выступлении ректор подчеркнул важность совместного использования исследовательской инфраструктуры двух стран и доступа к открытым научным данным, а также обеспечения коллективного доступа к оборудованию и объектам образовательных и научно-исследовательских учреждений. Эльчин Бабаев подчеркнул необходимость организации докторских программ и годичных исследовательских стажировок и выразил уверенность в том, что подобные инициативы создадут новые возможности в сфере науки и образования как для Азербайджана, так и для Казахстана.
С 2024-2025 учебного года на кафедре истории тюркских народов исторического факультета БГУ начата подготовка кадров по специальности «Регионоведение (Казахстан)».