https://www.innews.az/uploads/news/2025-03/_innews_2f3e0adeb1cf698ca73d7651f_o.jpg
Bakı Dövlət Universitetinin (BDU) rektoru Elçin Babayev Qazaxıstanın K. Jubanov adına Aktobe Regional Universitetinin rektoru Laura Karabassovanın rəhbərlik etdiyi nümayəndə heyəti ilə görüşüb.
Qonaqları salamlayan rektor Elçin Babayev iki ölkə arasında mövcud olan möhkəm əlaqələrin təhsildə və elmdə də dərinləşdirilməsinin vacibliyini qeyd edib, birgə əməkdaşlığın daha yüksək nəticələr verəcəyini vurğulayıb. O qeyd edib ki, BDU Qazaxıstan universitetləri ilə səmərəli və uğurlu əməkdaşlıq edir. K. Jubanov adına Aktobe Regional Universiteti ilə də elm, təhsil və mədəniyyət sahələrində birgə layihələrin, tədbirlərin təşkili, ortaq elmi tədqiqatların həyata keçirilməsi, akademik, elmi və mədəni mobilliyin inkişafı, tələbə, tədqiqatçıların, akademik və inzibati heyətin mübadiləsi, gələcəkdə isə ikili diplom proqramlarının reallaşması üçün əlverişli imkanlar var.
Qazaxıstanın K. Jubanov adına Aktobe Regional Universitetinin rektoru Laura Karabassova isə bildirib ki, Azərbaycan universitetləri arasında ilk dəfə məhz BDU ilə əməkdaşlıq etmək niyyətindədirlər: “Akademik mobillik istiqamətində əməkdaşlığa xüsusi önəm veririk. Fizika, riyaziyyat, nanotexnologiyalar, türkologiya, arxeologiya istiqamətləri üzrə də əməkdaşlıq edə bilərik”.

https://innews.az/uploads/news/2025-03/_innews_2f3e0adeb1cf698ca73d7651f_o.jpg
Ректор Бакинского государственного университета (БГУ) Эльчин Бабаев встретился с делегацией во главе с ректором Актюбинского регионального университета имени К. Жубанова (Казахстан) Лаурой Карабасовой.
Ректор Эльчин Бабаев отметил важность углубления прочных связей между двумя странами в сфере образования и науки, подчеркнув, что совместное сотрудничество даст значительные результаты. Он отметил, что БГУ эффективно и успешно сотрудничает с казахстанскими вузами. Также имеются благоприятные возможности с Актюбинским региональным университетом для организации совместных проектов и мероприятий в области науки, образования и культуры, проведения совместных научных исследований, развития академической, научной и культурной мобильности, обмена студентами, исследователями, преподавателями и административными сотрудниками, реализации программ двойных дипломов.
Ректор Актюбинского регионального университета Лаура Карабасова сообщила, что из азербайджанских вузов они намерены сотрудничать в первую очередь с БГУ: «Мы придаем особое значение сотрудничеству в сфере академической мобильности. «Мы также можем сотрудничать в области физики, математики, нанотехнологий, тюркологии и археологии».